Az egészség nem áru! Vagy mégis?

<p>Nemrég a Penta pénzügyi csoport három újabb kórházat vásárolt az Egészség Világa kórházcsoportjába, ezzel tizenháromra nőtt a kezelésében lévő gyógyintézetek száma. Közülük kettő magyarlakta városban található.</p>

Az egészségügyben való vállalkozás nem újdonság. A Penta-csoport már hat éve részesedést szerzett egy gyógyszertárláncban. De nem ő az első pénzügyi befektető, amely erre a piacra tévedt, a kevésbé ismert Across közel tíz évvel ezelőtt már megpróbálkozott a gyógyszertárakkal. A Penta azonban nem csupán portfólió befektető, hanem stratégiai, konkurensével ellentétben nem kíván kiszállni az egészségiparból. Komolyan gondolja a részvételt a szektorban, az Egészség Világán kívül további hét(!) egészségügyi projektben érdekelt. Van köztük rendelőintézet, laboratórium, mentőszolgálat, és a legismertebb a Dôvera egészségbiztosító. Azt, hogy mennyit javult a Pentához tartozó kórházakban az ellátás színvonala, csak a betegek tudják megmondani. Persze most még korai ítélkezni, a pénzügyi csoport csupán tavaly nyáron nyitott a fekvőbeteg-ellátás felé.

Érdekes kísérlet előtt állunk, izgalmas lesz figyelni, mennyire lesz sikeres egy profitorientált vállalkozás a kórházakban. Talán ez az a terület, amelyre pénzügyi szempontból a közvélemény a legsarkosabban tekint. Egyrészt elvárja az ingyenes szolgáltatást, másrészt baj esetén a gyógyulás érdekében óriási pénzeket hajlandó kiadni, döntően hálapénz formájában.

Az egészségügy is szolgáltatás. Ha ezt tisztességes árakkal sikerül biztosítani, már sikeres lehet a magánkórház-projekt. De menedzselni is kell, ezt viszont a lehető legnagyobb költséghatékonysággal. Ez nemcsak az intézmények tulajdonosainak az érdeke, hanem betegeké is. A magántőke további előnye az átláthatóság. A Penta alapvető marketing érdeke, hogy minden renden legyen.

A Smer-kormány magánegészségbiztosítók elleni harca lassan keresztes hadjáratra hasonlít. Ha hatalmas anyagi áldozatok árán ki is tudná szorítani a magánbiztosítókat az országból, a magántőkét az egészségügyből már nem. Talán nem is akarja, hiszen csak az egészségbiztosítók vannak a célkeresztben. A kórházak, gyógyszertárak vagy laboratóriumok területén megmarad a piaci verseny. Az egészség ugyan nem áru, de ára van. A magánintézmények létezése ezt nyilvánvalóvá teszi.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?