Antikorrupciós osztály

<p>Korrupcióellenes magatartásról rendezne tanfolyamokat a kormány. A tanfolyamokon az összes egészségügyi dolgozónak részt kellene vennie, az ágytálazó ápolónőtől kezdve a főorvosig. Több 10 ezer emberről van szó, mintegy 20 ezer orvos dolgozik Szlovákiában, a többi egészségügyi alkalmazott száma meghaladja a 60 ezret.<br />&nbsp;</p>

Egyelőre marad a feltételes mód, az egészségügyi minisztérium ugyanis visszakozott. Bár továbbra is meggyőződése, hogy „a korrupcióellenes magatartásról szóló képzés fontos és megalapozott”, de a minisztériumban szerencsére „találtak” egy kiskaput, amin visszavonulhattak, megmentve a tárcát a közröhejtől és az egészségügyi dolgozók utálatától. A kiskapu: „Belátjuk, hogy a kérdés kezelését szélesebb vitának kellene megelőznie. Ezért a képzésen való kötelező részvételt egyelőre kivesszük a törvényből”. Hogy miből is állna a kiképzés, arról nem sokat árult el a tárca, a lapunknak küldött válaszból egy mondat enged következtetni erre: „Megoszlik az egészségügyi dolgozók, de a politikusok véleménye is az ajándék, a kenőpénz fogalmáról”.

Tehát akkor ezt akarják tisztázni. A képzés arra kell, hogy az orvos első pillantásra meg tudja különböztetni a 10 eurós bonbonmeggyet meg a konyakot a több száz eurós kenőpénztől. Hogy a boríték láttán nehogy azt higgye, a kedves páciens szerelmes levelet akar neki átadni. Esetleg a tanfolyam majd olyan erkölcsi tartást is adhat az orvosnak, hogy eszébe se jut átvenni a borítékot, ha pedig a tanfolyam előtt ilyen véletlenül előfordult, akkor azt most kamatostul adja vissza a betegnek. Valószínű azonban, hogy a miniszter is tudja, az az orvos, aki a tanfolyam előtt pénzt kért valamiért, a tanfolyam után is fog, a becsületes orvosokat pedig csak megbélyegzik ezzel.

Talán a minisztérium is érzi, hogy pótcselekvésről van szó, a „szocialista agymosást” élesztgeti újra a Smer, amely már 1989 előtt se műkö-dött. Ezzel nem oldja meg az egészségügyi korrupció problémáját, amely egyébként nem az orvos–be-teg, és főleg nem a nővér–beteg viszonyban a legsúlyosabb. Elsősorban az állami kórházak megrendeléseit kellene szigorúbban ellenőrizni, ahol eurómilliók úszhatnak el, pontosabban kerülhetnek „baráti zsebekbe”. Segítene az is, ha részvénytársasággá alakítanák az állami mamutkórházakat, de ezt a Smer sose fogja megtenni. Jobban oda kellene figyelni az egészségbiztosítók által működtetett szolgáltatókra – kórházakra, gyógyszertárláncokra is. De ezzel befolyásos gazdasági szereplők, esetenként a saját politikai holdudvarhoz tartozó vállalkozók tyúkszemére lépnének.

Az orvosok és a nővérek egyelőre nem lélegezhetnek fel. Az egészségügyi minisztérium csak elnapolta az ötletet a már említett társadalmi vita elmaradására hivatkozva. Ám a képzés bevezetéséről kormányhatározat rendelkezik, és 2016. január 1-ig végre kell hajtania. A miniszter most halasztást kér. Bízhatunk benne, hogy megkapja, hiszen közelednek a választások, és a Smer nem mer több tízezer egészségügyi dolgozót még jobban feldühíteni.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?