Antifasiszta tüntetés a Hősök terén

A Hősök terén több civil szerveződés tartott antifasiszta demonstrációt. Az egyik csoport, a Zsidó Fiatalok Magyarországi Egyesületének vezetője elmondta, hogy azért tartanak külön tüntetést, mert ez nem politikai kérdés, hanem az egész társadalom ügye. A demonstráción Glatz Ferenc akadémikus mondott beszédet, melyben kijelentette, hogy "civilek vagyunk, nem politikusok, nem katonák, hanem demokraták".

A Hősök terén húsznál több civil szervezet tartott antifasiszta demonstrációt, többek között a Zsidó Fiatalok Magyarországi Egyesülete, a Nácizmus Üldözötteinek Bizottsága, a Magyar Ellenállók és Antifasiszták Szövetsége. Gádor György, a Zsidó Fiatalok Magyarországi Egyesületének vezetője az [origo]-nak elmondta, hogy azért tartanak külön demonstrációt, mert ez nem politikai kérdés, hanem az egész társadalom ügye. Ha valamelyik párt szervez tüntetést, akkor sokan nem jönnek el. A civil szervezetekkel Gádor György szerint könnyebb azonosulni. A demonstrálók körülbelül a Hősök tere negyedét foglalták el, sokan transzparensekkel érkeztek. A táblákon többek között a "Múltat végképp eltörölni" és "A fal leomlott, száll a sitt a szemétdombra" feliratok olvashatók. Három táblát tartó tizenéves tüntető elmondta, hogy azért vannak itt, mert fel akarják hívni az állam figyelmét arra, hogy Magyarországon neonáci szervezetek vannak. A fiatalok szerint "a rasszizmus írmagját is ki kell irtani". A demonstráción Glatz Ferenc akadémikus mondott beszédet. Ebben kijelentette, hogy senki ellen nem tüntetnek, valami ellen vannak itt. "Civilek vagyunk, nem politikusok, nem katonák, hanem demokraták, akik azt szeretnék, ha az életüket a tolerancia szellemében élhetnék" - fogalmazott. Glatz Ferenc elmondta, hogy Magyarország sokáig büszke lehetett arra, hogy befogadó nemzet. Ezt a hagyományt azonban 1938-ban megszégyenítették, és 1944. október 15-én megsemmisítették. Az akadémikus utalt rá, hogy Magyarország 2004-ben belépett az Európai Unióba, abba az egységbe, amely biztosítja a politikai jogokat, és leszámol a rasszista kisebbséggel. "Kis politikai erők nem tudják megsemmisíteni egymás megbecsülésének szándékát" - tette hozzá. Glatz Ferenc beszéde után a résztvevők átvonulnak a Terror Háza Múzeum elé. Ide érkeznek majd azok is, akik a mintegy kétszáz, jórészt baloldali társadalmi egyesületet tömörítő Civil Fórum hívására gyűlnek össze a Kodály köröndön. Ott lesznek a megemlékezésen az MSZP-kongresszus küldöttei is, köztük Gyurcsány Ferenc miniszterelnök.
Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Korábbi cikkek a témában

Ezt olvasta már?