A magyar választók elfordultak fiatal, rámenős miniszterelnöküktől, és helyette egy visszafogott technokratát választottak ki arra, hogy két év múlva bevezesse az országot az Európai Unióba - írta hétfői számában a The New York Times.
Amerikai lapvélemények: a fiatal helyett a technokrata
A magyar választók elfordultak fiatal, rámenős miniszterelnöküktől, és helyette egy visszafogott technokratát választottak ki arra, hogy két év múlva bevezesse az országot az Európai Unióba - írta hétfői számában a The New York Times. A lap választási különtudósítója, Ian Fisher olyan szakértői véleményeket idézett, miszerint a magyarországi választások végkimenetele nem annyira a szocialisták győzelmeként, hanem inkább a Fidesz és Orbán Viktor vereségeként fogható fel.
Fisher szerint a tehetséges és ambiciózus Orbán agresszív stílusa, a nacionalizmusra való apellálása sok szavazót elidegenített. A The New York Times munkatársa idézte Medgyessy Péter péntek esti nyilatkozatát: "A személyiségi oldalon is valódi alternatívát kellett nyújtani. Nyugodt, megfontolt, tapasztalt ember vagyok. Ez alternatíva Orbán Viktor stílusával szemben." A New York-i lap utalt arra, hogy a Fidesz stratégái gyakran hangsúlyozták Medgyessy kommunista pénzügyi tisztségviselői gyökereit, barátai és politikai ismerősei azonban kompetens menedzsernek, a pénzügyekben jártas, kellemes embernek tartják.
"Nem egy Clinton, és nem is a sármos Don Giovanni" - mondta Medgyessyről Hankiss Elemér. A szociológus szerint az MSZP miniszterelnök-jelöltje "a személyes kapcsolatokban nem mondható mágusnak, de remélhetőleg varázsló lesz az ipari, politikai és gazdasági viszonyokban." A The New York Times kitért arra, hogy Medgyessy folyékonyan beszél románul és franciául, valamennyit tud oroszul, "és állítólag javul az angolja". Ian Fisher idézte Medgyessy Péter azon kijelentéseit, amelyek a demokrácia működtetésének fontosságát húzták alá: "Az ellenzék is elszámoltathatja a kormányt. Úgy gondolom, ez jobb teljesítményre ösztönöz majd bennünket, és ez a legfontosabb".
A Los Angeles Times hétfői számában közölt magyarországi választási beszámoló szerint az új, szocialista vezetésű magyar kormány politikája nem különbözik majd nagy mértékben a távozó jobbközép kormány irányvonalától. A lap tudósítója, David Holley emlékeztetett arra, hogy a szocialisták és a szabad demokraták már korábban kinyilvánították erős elkötelezettségüket a piacgazdaság mellett.
"Az Európai Unióhoz történő 2004-es csatlakozás teljes bizonyossággal az új kormány célkitűzéseinek is az élén fog szerepelni, miként az volt Orbán (Viktor) alatt. A szocialisták üzletbarát adócsökkentést is szorgalmaznak" - írta a Los Angeles Times.
A Chicago Tribune hasábjain megjelent magyarországi jelentés szintén kiemelte, hogy a balközép kormánytól adócsökkentés és további privatizáció várható. Emellett javítani akarják a viszonyt a nacionalista retorika által irritált közép-európai szomszédokkal.
A The Washington Post és a The Washington Times hírügynökségi jelentések felhasználásával, illetve
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.