<p>A tettekig fajuló francia romapolitika és Angela Merkel német kancellár kijelentései nyíltan jelzik: a nyugat-európai jóléti társadalmak manapság a bevándorlókat olyan tényezőként kezelik, ami az adott állam működését veszélyezteti. A helyzet borzasztó kényes, ugyanis valahol mindenkinek igaza van.</p>
Akadozó multikultik
Az emberek szabad mozgását megakadályozni nem éppen európai dolog, viszont a bevándorlók (például a németországi törökök) óriási közösségeket alkotnak, és számuk egyre nő.
A befogadó országoknak szükségük volt ezekre a bevándorlókra mint munkaerőre, mára viszont ezek a csoportok milliós számokban mérik magukat, és idő kérdése, hogy ezek a több milliós közösségek jelentős politikai erővé is váljanak.
Már csak azért is, mert a szélsőjobboldali pártok, amelyek általában a bevándorlók ellen uszítanak, már most ott vannak minimum a parlamentekben, itt-ott pedig a kormányokban is, és ez a jelek szerint az elkövetkező évtizedekben is így lesz.
A bevándorlók ellen uszítanak, populizmusuk könnyen hatalomhoz juttatja őket.
Angela Merkel sokak szerint pontosan azért kelt ki a bevándorlók ellen nyilvánosan, mert a kereszetény-konzervatív német választók ezt akarják hallani.
Akik abban hittek, hogy ezek a bevándorlók néhány évtized alatt beolvadnak a befogadó nemzetekbe, mára kijózanodtak, tudják, hogy ez lehetetlen. Ha a másik oldalról vizsgáljuk meg a kérdést, rájövünk, nem is várható el tőlük, hogy feladják identitásukat.
Nem az jelenti a legnagyobb gondot, hogy milyenek (a globalizáció sokszínűsítő tendenciáit nem lehet mesterségesen visszafordítani), hanem hogy mennyien vannak.
A következő évek vélhetően arról fognak szólni, hogy Nyugat-Európában sorra hozzák meg a bevándorlók számát szabályozó törvényeket.
Ha nem teszik meg a jelenlegi kormányok, megteszik a radikálisok, akik utánuk jönnek. A globalizáció tehát a kapitalizmus alapvető hibáit viseli, nem képes saját magát szabályozni, holott sok helyen indokolt lenne.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.