Nemrég végre életjelet adott magáról a börtönből Putyin elnök leghangosabb kritikusa, Alekszej Navalnij. Az orosz ellenzéki politikus és korrupcióellenes aktivista arról számolt be, hogy minden hajnalban egy hazafias popslágerre kénytelen ébredni.
A zene mint kínzóeszköz
A cellában teljes hangerővel megszólal a Putyin-barát popsztár, bizonyos Shaman slágere, az Orosz vagyok (Já russzkij). A fiatal énekes 2022-ben vált a háborús propaganda egyik fő arcává, azóta számtalan nyilvános eseményen énekelte ezt a dalt, hatalmas ováció közepette.
Nem akartam növelni a kattintásszámot, de végül győzött a kíváncsiság. Nos, ez a giccses, döngölős diszkószám szerintem még akkor is komoly pszichikai kínokat okoz, ha nem értjük a szövegét. A You-Tube-videó alatt, amelyet mostanáig csaknem 50 millióan néztek meg (önként!), ott az angol fordítás is, úgyhogy nem úsztam meg az üzenetet, és önök sem fogják megúszni: „Orosz vagyok, elmegyek a végsőkig,/ Orosz vagyok, ereimben apám vére folyik/ Orosz vagyok, és ez nagy szerencsém,/ Orosz vagyok, az egész világot megsemmisíteném.”
Navalnij az X-en közzétett üzenetében jelezte: korábban nem hallotta a dalt, ugyanis már jócskán börtönben ült, amikor Shaman befutott. Azt is megtudhattuk tőle, hogy esténként Putyin-beszédek hallhatóak a hangszórókból, tanító célzattal, olyan témákban, hogy például nem is az oroszok kezdték a háborút, ők csak az Ukrajna által kezdeményezett offenzívát próbálják megállítani. (Ez a részlet rendszerint akkor következik, amikor Navalnij már lefeküdt és magára húzta a takarót.)
Az akusztikus kínzás nem újdonság, és még csak nem is orosz találmány. Annak idején bejárta a világot a hír, hogy a CIA emberei heavy metalt, rock- és és rapzenét bömböltetnek a guantanamói támaszponton fogva tartott terroristagyanús rabok fülébe. A dallista is nyilvánosságra került, rajta volt többek közt a Born In the USA Bruce Springsteentől, a White America Eminemtől és az Enter Sandman a Metallicától. Az emberjogi szervezetek és a zenészek közösen tiltakoztak, sőt, egy konferenciát is rendeztek Washingtonban a témában.
Az amerikai katonák egyébként az afganisztáni és iraki fogolytáborokban is alkalmaztak ilyesfajta akusztikus kínzást, hogy lelkileg megtörjék a rabokat, és alvászavart idézzenek elő náluk. Később az ohiói börtön került be a hírekbe, ahol a foglyok beszámolói szerint a Baby Shark című gyerekdal végtelenített verzióját kellett hallgatniuk naphosszat.
Ez a mostani eset azért más, mert Navalnij érti a „hazafias” popsláger szövegét, ellentétben az iraki, afganisztáni és guantanamói foglyokkal, akiknek ugyan szintén szövegközpontú dalokat válogattak, de a kínzás elsősorban zenei jellegű volt – legtöbben közülük korábban nem hallottak még metált és rockot, ezért a számukra teljesen kultúridegen stílusok inkább irritáló zajként hatottak rájuk.
Persze egyénenként változik, kit milyen zenével lehet őrületbe kergetni. Nekem is van ilyen listám, és nyilván önöknek is. De gondoljanak csak bele: börtönkörülmények között, végtelenített változatban és hatalmas hangerővel akár a kedvenc zenéink is kínzóeszközökké válhatnak.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.