A többismeretlenes parlament

A parlament elfogadta a Párizsi szerződés ratifikációját

Három hónappal a parlamenti választás előtt minden bizonytalan, ugyanúgy előfordulhat, hogy csak kisebbségi kormány alakítására lesz esély, mint ahogy az is, hogy törékeny, sokpárti, a jelenlegi ellenzéki pártokból álló kormány alakul.

Andrej Kiska próbálkozása, hogy létrehozzon egy széles körű ellenzéki koalíciót, a Változás blokkját, meghiúsult. Ez a kudarc akár azt is előre jelezheti, milyen hatékonysággal és kockázattal dolgozik majd egy sok pártból álló kormány. 2010-ben Iveta Radičová négypárti (SDKÚ, SaS, KDH és Híd) kormányát például az eltérő érdekek és nézeteltérések viszonylag gyorsan megroppantották.

A következő parlament összetétele hasonlóképpen bizonytalan. Előfordulhat, hogy hét, de az is, hogy tíz párt képviselői foglalnak helyet a törvényhozásban. Érdekes jelenség, hogy a pártok tömbösödése, koncentrációja helyett folyamatos fragmentálódás zajlik az ellenzéki térfélen. Egyrészt létezik olyan logika, amely alapján az erők koncentrációjával megnő a kormányváltás esélye. Másrészt a sokszereplős versengés jót tehet a demokráciának, nem kényelmesednek el a pártok, a választóknak is van döntési lehetőségük stb.

Sorra jelennek meg a pártok jelöltlistái, utolsó hetéhez érkezett a listák összeállításának folyamata, december elsejéig nyilvános lesz az összes képviselőjelölt neve. 


Össze lehet majd hasonlítani a pártok szelekciós mechanizmusát, a rendezőelvet, az egyéni teljesítmények jutalmazását, a régiók, fiatalok, nemek képviseleti arányát, be lehet árazni a húzóneveket stb. El lehet játszani a gondolattal és a tolómércével, hogy a listáról hány képviselőnek van esélye mandátumot szerezni, s ki az, akit a választó akarat – „karikázással” – előretolhat. Érdemes lesz néhány új nevet megtanulni, ugyanakkor működésbe lép a rapid politikai amnézia, ismert arcok és nevek tűnnek el a politikai közéletből.

Szombaton a Híd és az MKP Országos Tanácsa is jóváhagyta a listát, amellyel a február 29-ei parlamenti választáson indul. Az MKP-nak a Magyar Közösségi Összefogás (MKÖ) listáján van 90 helye. Első ránézésre a Hídban – a több távozó és visszalépő után – a lojalitást értékelték. Az MKÖ-listát böngészve a két kisebb párt és a politikai „renegátok” dörzsölhetik a tenyerüket.

Szinte teljesen elképzelhetetlen, hogy a Híd és az MKÖ is eléri az öt százalékot: a mértékadó közvélemény-kutatások alapján – jelenleg – egyik sem.

Feltehetően már olyan forgatókönyvek is készülnek, hogy ki fog építkezni a romokon és a politikai hullákon. 

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?