A Rybanič-ügyirat

<p>Lassan egy hónapja folyik a vita arról, hogyan tekintsünk Filip Rybanič tettére. Ő az a banki alkalmazott (és egyébként egy SaS-es parlamenti képviselő asszisztense), aki fogta magát, és megnézte Ján Počiatek és Robert Kaliňák, valamint a vállalkozó Ladislav Bašternák és Marián Kočner bankszámláját. Merő kíváncsiságból &ndash; azt állítja.</p>

Így szerzett a nyilvánosság tudomást arról, hogy a B. A. Haus cég, amelyben 2013 októberéig Bašternáknak is érdekeltségei voltak, jókora összegeket küldözgetett Počiatek és Kaliňák számlájára.

A Nemzeti Bűnüldözési Hivatal üzleti titok, banktitok és adózási titok megsértése miatt indított eljárást „Filip R.” ellen.

A Rybanič-ügy, úgy, mint korábban jó néhány, azt bizonyítja, egyedi esetek kellenek hozzá, hogy lelepleződjön, mennyire beteg az egész rendszer, milyen tarthatatlan állapotok uralkodnak. A legfontosabb, hogy ezt a tényt ne homályosítsa el a Rybanič elleni eljárás.

Szlovákiában évekkel ezelőtt életbe lépett az összeférhetetlenségről szóló alkotmánytörvény. Elfogadásának célja röviden az volt, hogy az állami tisztségviselők ne helyezhessék személyes érdekeiket a közérdek fölé. Hangsúlyozni kell, hogy az összeférhetetlenség nem akkor keletkezik, amikor ilyesmire ténylegesen sor kerül, hanem ha a köztisztviselőnek egyáltalán lehetősége van erre. Ezért az összes állami köztisztviselőnek nyilatkozatot kell tennie és igazolnia, hogy nem áll politikai, gazdasági, hivatali összeférhetetlenségben. Ez az alkotmánytörvényből eredő kötelessége. A gyakorlat teljesen mást mutat.

A nyilvánosságra hozott adatok alapján Kaliňák 3,2 millió eurós nyereségre tett szert azóta, hogy belügyminiszter. Azt nem tudjuk, hogy mivel, hogyan keresett ennyi pénzt. Korábban azt szokta válaszolni az ezt firtató kérdésekre, hogy körülbelül tíz cégben többségi tulajdonos, úgy harmincban meg kisebbségi. Az utóbbi időben már így válaszol arra kérdésre, hogy milyen cégekben van részesedése: „azt hiszem, nem tudnám megmondani az összeset, így fejből nem tudom”. Tárgyalóteremben játszódó filmekben szoktunk hallani ilyen mondatokat.

Jogállamban minden állami funkcionáriusnak kötelezően, azonnali hatállyal nyilvánosságra kell hoznia, hogy milyen cégekben mekkora a részesedése. Azért, hogy nyilvános és ellenőrizhető legyen, üzletelnek-e, és milyen üzletekben érdekeltek a befolyásos állami vezetők. Ha ez itt működne, a választók nem lennének arra kárhoztatva, vajon jön-e egy Rybanič, aki a saját bőrét kockáztatva előás valamit, és kiderül, mennyire nem működik a kiváltságosok ellenőrzése. Ahogy Bertold Brecht német drámaíró írta, szerencsétlen ország, melynek nincsenek hősei. De még szerencsétlenebb az, amelynek hősökre van szüksége.

A szerző a Trend hetilap kommentátora

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?