<p>Én is tanár, te is tanár, mondta Bandika Ervinnek kedélyesen egy kertvendéglőben, miután elolvasták a hírt, hogy szeptembertől emelkednek a tanárbérek. </p>
A pedagógus és a kvadbarom
30-50 euróval is többet kaphatunk ősztől, ez igazán örömteli fejlemény, főleg ilyenkor, kovászosuborka-szezonban, nem gondolod, kedves kolléga? Abszolút egyetértek, kedves kolléga, igyunk is talán akkor ennek az örömteli fejleménynek az apropóján egy felest, úgy is várni kell az ebédre – borította szemüvegét szakszerűen a kockás abroszra Ervin. Felhörpintették a langyos vilmost, majd arról kezdtek beszélgetni, mire fogják költeni a havi pluszt, amely a tanárokat a kormány döntése értelmében szeptembertől megilleti. A kabinet a településeket tömörítő társulással (ZMOS) egyezett meg az emelés részleteiről, de a döntést a pedagógusok szakszervezete (OZPŠaV) is jóváhagyta. Tudod, engem nem is az a havi plusz 30-50 euró tesz boldoggá – nyugtázta a leves váratlan megjelenését Ervin. Számoljuk negyvennel, a pontos összeg úgy is mindenkinél más. Engem az tesz boldoggá, ha belegondolok, hogy egy évben tizenkétszer negyven euró, az négyszáznyolcvan, az tíz év alatt négyezer-nyolcszáz. Tíz évem van a nyugdíjig. Négyezer-nyolcszáz euróból, ha nyugdíjba megyek, veszek magamnak egy négykerekű motort, azt a kvadot, vagy mi az. Vagy pedig, ha még azt is hozzászámoljuk, hogy addig hány kormány emel még bért nekünk, ez az összeg a duplájára, triplájára is nőhet. Az már két kvad. Vagy három. De lehet, hogy nem is kvadot veszek, hanem odaadom a pénzt a gyerekeimnek, vegyenek maguknak, amire szükségük van. De szerintem kvadot akarnak majd ők is.Szerintem az emelést, kedves kolléga, arra kellene költened, hogy havonta fokozatosan javítsd a magad és családod életminőségét, különösen figyelve arra, hogy ez szakmai kvalitásaidban is tükröződjön – fogadta el a bécsi szeletet a hajlékony pincértől Bandika. Citromkarika is van mellette, bravó. A bécsi szelet citromkarika nélkül olyan, mint a tanárbér emelés nélkül. Semmit sem ér – bökte a villát a fodros hús szélébe vidáman a pedagógus. Na és, ha nem haragszol meg, kedves kolléga – harapott a témába ismét Ervin –, azt hogyan kell elképzelni, hogy abból a havi plusz negyven euróból emelkedni kezd életem minősége? Mármint hogy értem én, hogy több pénz, vonzóbb életpályamodell, de fizikailag nem látom át, hogyan tükröződik át az életminőségi és szakmai fejlődésembe, hogy havonta két húszassal többet hagyhatok ott a Lidlben. Kifejtenéd, kérlek? Úgy is fizikatanár lennél, ha nem tévedek. Persze, Bandika nem tudta elmagyarázni, meg nem is akarta. Meg nem is fizikatanár volt, hanem magyar. Fel is idézte magában Petri György Antropozófia című versének zárósorait. „Az a fontos, hogy a sör legyen elég hideg, legyen az embernek tiszta inge, a bécsi szelet mellé legyen citrom, a felesége örüljön az új blúzának, a nap süssön, de módjával, járjon a szellő… néha egy futózápor permetezzen be minket… A többi? A többi? Elintéződik majd magától.”
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.