A jobboldal sötét jövője

<p>A közvélemény-kutatóknak különösen nehéz dolguk van az új és a feltörekvő pártok valós támogatottságának mérésével, így az MVK múlt heti megállapításait sem érdemes készpénznek venni. A felmérés szerint a Kotleba-féle Mi Szlovákiánk Néppárt 7,6 százalékos eredménnyel kerülne a parlamentbe.&nbsp;</p>

Az erőviszonyok átrendeződése viszont nyilvánvaló, több párt is komoly krízisbe kerülhet már középtávon is, és nem is feltétlenül a támogatottsága, hanem a lehetőségei miatt.  Röviden érdemes felidézni a felmérés eredményét. A magasan vezető Smer után a KDHés az Egyszerű Emberek következik, majd két új párt, Daniel Lipšic Új Többsége és Kotlebáék, egyaránt 7 százaléknál magasabb támogatottsággal. Parlamentbe kerülne még a Híd és az MKP, az öt százalékos határon mozog az SDKÚ. A liberális SaS és az SNS viszont kívül maradna a törvényhozáson: 3,9, illetve 2,9 százalékot szereznének. Mandátumokra lefordítva a Smer 64 helyet szerezne a parlamentben, 16 képviselő jut a KDH-nak és Matovičéknak.  13–13 képviselőt küldenének a parlamentbe Kotlebáék és az Új Többség, tízet a Híd, kilencet az MKP és az SDKÚ. Nagyon rövid számolgatás után kiderül, hogy a Smer abszolút megkerülhetetlen – Robert Fico pártja nélkül nem lehet kormányt alakítani.  A szlovák politikában hagyományosan két erőközpont létezik: a baloldali blokkot a Smer alkotja (miután a HZDS-ről és az SNS-ről lassan múlt időben kell beszélni.) A jobboldal vezető ereje az úgynevezett Népi Platform. Na mármost a KDH, a Híd és az SDKÚ a parlamentben a jelenlegi állás szerint összesen 35 helyet szerezne. Ha feltételezzük is, hogy a mérések nem pontosak, még mindig nyilvánvaló, hogy a platform önmagában képtelen a kormányalakításra. Hosszú távon pedig még inkább képtelen lesz ilyen tényezővé válni, mivel egyszerűen nincsenek szövetségesei. Az Egyszerű Emberek kiszámíthatatlan partner, a nála egy fokkal elfogadhatóbb SaS talán nem is jut a parlamentbe. Az Új Többségnek a KDH-val, az MKP-nak pedig a Híddal való konfliktusa ellehetetlenítette a pártok közti normális együttműködést és közeledést. Kotleba remélhetőleg nem partner senkinek. Megjegyzendő, e számok tükrében ha varázsütésre sikerülne integrálni az MKP-t és az Új Többséget, még akkor sem lenne esély a kormányalakításra.  Akkor pedig marad a Smer. Idővel a Népi Platform minden egyes pártja szembesül a dilemmával: érdemes folytatni az eddig sem működő közösködést, vagy még a többiek előtt gyorsan lepaktálni a baloldallal. Kotlebáék és Matovičék parlamenti jelenléte nagyon leszűkíti a hagyományos, kormányképes pártok mozgásterét. A jobboldalnak alig akad mozgástere, ez vélhetően nem változik számottevően a következő években sem, hacsak a Smer meg nem teszi azt a szívességet, hogy Fico nélkül egyszerűen szétesik. Legfőbb ideje elgondolkodni a jövőn.  
Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?