A Die Presse portréja Orbán Viktorról

<p>Erős akaratú stratéga vagy gátlástalan populista? címmel közölt portrét Orbán Viktorról a Die Presse című osztrák napilap hétfői száma.</p>

Ismét Orbán Viktor foglalhat helyet a miniszterelnöki székben Magyarországon. Hatalmas különbség a két ciklus között, hogy míg első kormányzati időszaka alatt két koalíciós partnerrel kellett küszködnie, a következő négy évben zavartalanul kormányozhat jobboldali konzervatív pártja - írta a konzervatív irányultságú napilap., kiemelve: Magyarországon 1989 óta eddig egy pártnak sem sikerült kétharmados többséget szereznie.

Orbán fiatalkoráról többek között azt írta, a Fidesz elnökének egyetemi éveiig nem volt sok köze a politikához, többé-kevésbé apolitikus kispolgári családban nőtt fel. Gyermekkorától kezdve hozzászokott a kemény fizikai munkához, feltehetően ebből az időszakból származik erős kötelességtudata, szorgalma és szívóssága. Jogi egyetemi évei alatt csatlakozott a későbbi Fideszhez, s gyorsan a diákmozgalom vezetőjévé és vezérszónokává vált. 1988-ban végül létrejött a párt, a Fiatal Demokraták Szövetsége, akkor még szociálliberális erőként.

Először 1989-ben, 25 évesen, Nagy Imre ünnepélyes újratemetésén került a politika rivaldafényébe, százezres tömeg előtt követelve a szovjet csapatok kivonását.

Már az 1990-es évek elején elkezdte megerősíteni pozícióját a párton belül, s politikai irányvonala egyre inkább vonalvezetővé lett az egész párt számára. Így volt ez 1993-94-ben is, amikor a Fidesz döntés előtt állt, hogy jobbra helyezkedjen, vagy továbbra is liberális politikát folytasson-e. Orbán akarata érvényesült, és a Fidesz polgári konzervatív párttá vált.

Az ideológiai irányváltás okos sakkhúzásnak bizonyult, alig néhány évvel később a Fidesz kormányra került. Az első Orbán-kormány ismertetőjele a nemzeti érdekek offenzív külpolitikai képviselete volt. Az egyik legfontosabb célnak számított a szomszédos országokban élő magyar kisebbségek támogatása, ennek érdekében a szomszédos országokkal való feszültségeket is vállalta az Orbán-kormány. A gazdaságpolitikában szintén a nemzeti elemeket állította előtérbe.

Az ellenzékben töltött elmúlt nyolc év alatt Orbán állóképességről tett tanúbizonyságot. Bár listavezetőként két egymást követő választást is elvesztett, mégis megőrizte pozícióját, még erősítette is a párton belüli hatalmát. Ezen túlmenően nagy szervezési tehetségnek bizonyult, a Fideszt modern és ütőképes néppárttá formálta.

"Politikai útitársai" agyafúrt taktikusként, körültekintő stratégaként, bennfentesek erős akaratúként és néha csökönyösként jellemzik. Ellenfelei viszont antidemokratának és gátlástalan populistának látják. Kijelentései, mint például "a haza - vagyis a Fidesz, tette hozzá a szerző - nem lehet ellenzékben", újra és újra irritációt váltott ki bel- és külföldön.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?