<p>A nyugati hatalmak közül lényegében már senki sem hiszi, hogy Bassár el-Aszad szír elnök hajlandó végrehajtani Kofi Annan béketervét, bár a volt ENSZ-főtitkár még védi a mundér becsületét. Marad a patthelyzet, folytatódik a vérontás – ki tudja, meddig.</p>
A csirke elnökpárti
Kedden reggel hatkor lejárt az Annan-terv végrehajtásának határideje, addig ki kellett volna vonni a kormánycsapatokat – nehézfegyverzetükkel együtt – a városokból, beengedni az országba a segélyszervezeteket, nemzetközi megfigyelőket és a sajtót. Mindez nem történt meg, a harcok folytatódtak. Annan további 48 órát adott Aszadnak, ez ma jár le.
Minden azt bizonyítja, hogy Aszad az Annan-terv látszólagos elfogadásával pusztán időt akart nyerni, s ezt szolgálják a rezsim ellentmondó nyilatkozatai is. Többször is bejelentette a csapatkivonás megkezdését, de műholdfelvételek bizonyítják: a katonaságot a felkelők erősségeinek tartott városokból nem vonták ki, csak megpróbálták elrejteni, vagy pedig olyan városok ellen irányították át őket, ahol eddig nem folytak harcok.
Megfigyelők szerint Aszad a saját szempontjából nem is teljesítheti a béketerv feltételeit. Ha a városokban megszüntetné a katonai terrort, milliók vonulnának az utcákra a távozását követelve. Ha beengedné a független megfigyelőket és a médiát, rögtön kiderülne, mekkora a pusztítás, lelepleződnének a gyilkosságok, a rezsim jogsértései. Vagyis az Annan-terv épp úgy teljes kudarcra van ítélve, mint az Arab Liga múlt év végi megfigyelői missziója, amelyet akkor – fonák módon – egy népirtásban való részvétellel okkal vádolható szudáni tábornok vezetett.
Aszad még mindig számíthat arra, hogy Oroszország és Kína támogatni fogja a Biztonsági Tanácsban, bár a helyzet – főleg Moszkva számára – egyre kínosabb. Erdogan török kormányfő pekingi nyilatkozatát arról, hogy a kínai és orosz magatartás változhat, az érintettek egyelőre nem erősítették meg. Aszad pozícióit gyengíti, hogy legerősebb térségbeli támogatójára, Iránra is egyre nagyobb nemzetközi nyomás nehezedik az atomprogramja miatt, amelyről szombaton folytatják az egy éve félbeszakadt alkudozást a hatokkal. Az EU-tól és az USA-tól további szankciók várhatók Damaszkusz ellen – több nem.
Aszad pozícióit erősíti: Moszkva és Peking eddig a líbiai példára hivatkozva akadályozta meg a BT-ben a kemény szankciók elfogadását Szíria ellen. De ha a kínai és orosz álláspont változna is, a Nyugatban már nem lenne meg a hajlandóság egy katonai beavatkozásra. Kadhafit csak a nyugati fegyverek tudták megdönteni, Aszadnak ettől nem kell tartania. És ez a lényeg. Persze az sem mellékes, hogy Iránhoz hasonlóan Szíriában is egyre rosszabb a gazdaság állapota. A lakosság helyzetét egy, az interneten elterjedt vicc érzékelteti: „A férj hazavisz egy csirkét a feleségének, aki azt mondja, nem tudja megsütni, mert nincs gáz. A férj: és a mikrohullámú sütő? A feleség: áram sincs. A férj: a nagyszobában a fűtőtest? A feleség: fűtőanyag sincs. Erre a csirke kiugrik a zsákból és elrikkantja magát: Éljen Aszad elnök!”
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.