30 millió éve kolibrik repkedtek Európában

Megtalálták a világ legősibb ismert kolibri-fosszíliáit, ráadásul nem is akárhol, hanem Európában, Németországban. A lelet ezzel egyben az amerikai kontinensen kívül felfedezett első kolibri-maradvány.




Megtalálták a világ legősibb ismert kolibri-fosszíliáit, ráadásul nem is akárhol, hanem Európában, Németországban. A lelet ezzel egyben az amerikai kontinensen kívül felfedezett első kolibri-maradvány.

"A ma élő kolibrik legősibb nyomait találtuk meg a két madárfosszíliában" - ismertette Gerald Mayr, a frankfurti természetrajzi múzeum zoológusa, az ősmaradványok felfedezője a Science amerikai hetilapban közzétett tanulmányában.

A németországi leletet megelőzően Dél-Amerika területén jegyezték a legkorábbi kolibri-fosszíliát, ám annak jelentősége "csupán" 1 millió évével messze elmarad a mostani 30 millió éves maradvány mögött. "A földtörténeti harmadidőszak tanulmányozása azért igen érdekes, mert az ekkor megjelent fajok már számos vonásban hasonlítottak ma élő leszármazottaikra" - magyarázza a kutató. Mayr a fajt Eurotrochilus inexpectatusnak, "Váratlan európai kolibri"-nek keresztelte el.

A két, közel 4 cm-es ősmaradványra a kutatók a dél-németországi Frauenweiler település közelében bukkantak. A fosszíliákon jól látható, válluk alkalmass volt arra, hogy a ma élő kolibrikhez hasonlóan szárnyaikkal teljes köröket leírva verdessenek, sőt hátrafelé röpüljenek.

Az apró, virágok nektárján élő madarak, a kolibrifélék családjában (Trochilidae) a világon mintegy 400 fajt különböztetünk meg. Ma kizárólag az Újvilágban, tehát Észak-, Dél-, illetve Közép-Amerikában élnek, ám a lelet bizonyíték arra, hogy valaha a maitól lényegesen nagyobb területeket hódítottak meg. A kolibrik létezése magyarázatot adhat arra, hogyan szaporodhattak egyes az eurázsiai kontinensen élő virágos növények, amelyek formájuk miatt alkalmatlanok voltak arra, hogy rovarok porozzák be őket - mutat rá Mayr.


Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Korábbi cikkek a témában

Ezt olvasta már?