<p>"Kritikus" szintre süllyedt a korallzátonyok állapota Thaiföld népszerű üdülőterületein a turistaforgalom drasztikus növekedése miatt - figyelmeztetett egy neves helyi tengerökológus. A bangkoki Kasetsart Egyetem munkatársa, Thon Thamrongnawasawat szerint a Thaiföld vizeiben lévő 238,4 négyzetkilométernyi korallzátony immár 77 százaléka odaveszett, míg egy évtizeddel ezelőtt ez az arány még csak 30 százalék volt.</p>
Veszélyezteti a korallzátonyokat a turizmus
"Kritikus" szintre süllyedt a korallzátonyok állapota Thaiföld népszerű üdülőterületein a turistaforgalom drasztikus növekedése miatt - figyelmeztetett egy neves helyi tengerökológus. A bangkoki Kasetsart Egyetem munkatársa, Thon Thamrongnawasawat szerint a Thaiföld vizeiben lévő 238,4 négyzetkilométernyi korallzátony immár 77 százaléka odaveszett, míg egy évtizeddel ezelőtt ez az arány még csak 30 százalék volt.
A szakember szerint a korallpusztulás elsődleges oka a part menti szállodákból származó szennyvíz, de más tényezők is közrejátszanak, úgy mint a műanyaghulladékok bekerülése a tengerbe, valamint a horgonyok okozta fizikai károk.
Az elmúlt években megfigyelt korallfehéredés és egyéb pusztító jelenségek miatt a népszerű szigetek egy részét immár rendszeresen lezárják a turisták elől, hogy megújulhassanak kizsigerelt természeti erőforrásaik.
A thaiföldi nemzeti parkok hivatala szerint idén első ízben a festői szépségű Maya-öblöt is lezárják június és szeptember között, a főszezont megelőzően. Ez az öböl volt a Leonardo DiCaprio főszereplésével készült, A part című 2000-es film fő helyszíne.
"Az ideiglenes lezárás hasznos lehet, de csak egy bizonyos fokig. A legjobb megoldás a végleges lezárás lenne, ami azonban nem lehetséges, mert szükség van a turizmusból származó bevételekre" - mondta Thon.
A turizmusból származó bevételek adják Thaiföld GDP-jének több mint 20 százalékát. A turizmus virágzásával párhuzamosan azonban - 2016-ban 32 millió, 2017-ben 35 millió, 2018-ban várhatóan 38 millió turista érkezik az országba -, egyre nő az aggodalom az ágazat fenntarthatósága és az általa okozott környezetvédelmi károk miatt.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.