Problémás volt az utazás? Akár 600 eurót is kaphat

*

A nyári utazási főszezon után is sorozatos botrányok és sztrájkok színesítik az utazási híreket, melyekből kiderül, hogy az utasok többsége még mindig nem tudja pontosan, hogy baj esetén milyen jogai vannak, mi az, amit elvárhat egy légitársaságtól, függetlenül attól, hogy az hagyományos, fapados, vagy nyaralókat szállító charterjárat.


A napokban volt egy jelentős sztrájk (a Ryanair alkalmazottai éltek a munkabeszüntetés lehetőségével), majd a Wizz Air légitársaság két utasa nem tudott elrepülni a csoporttal egy előre megszervezett útra (túlfoglalás miatt) – és ez csak két eset, ami a hírekbe került, de naponta vannak olyan események (hosszú késés, lekésett csatlakozás, törölt járat stb.), amelyek nem kapnak publicitást. Mindegyik ilyen esetnek a közös nevezője, hogy az utasok a legtöbbször nem tudják, baj esetén milyen jogaik vannak, mit tehetnek, hogy megoldást találjanak a problémára, és mit várhatnak el a légitársaságtól. Éppen ezért érdemes újra felfrissíteni a szabályokat, hogy baj esetén tudatos utasok legyünk.

Az utasok jogairól a 261/2004 EK uniós rendelet szól, ebben találhatjuk meg, milyen jogai vannak a légi utasoknak. A szabályt számos bírósági ítélet is pontosította, és már módosították is – egyelőre azonban nem lépett hatályba. A lista hamarosan egy új elemmel bővülhet, egy fapados etikai kódexszel. Az Ujhelyi István EP-képviselő által benyújtott javaslat a fapados légitársaságoktól vár el egy utasbarát hozzáállást.

Mindig jár a segítség!

Ami a legfontosabb: mindegy, mi okozza a késést, járattörlést, a légitársaság minden esetben köteles segítséget nyújtani az utasoknak. Ez azt jelenti, hogy a késés hosszának függvényében – 2 óránál hosszabb indulási csúszástól – üdítőt, ételt kell biztosítani az utasoknak (ez a gyakorlatban azt jelenti, hogy az utasok kapnak egy vouchert, amit a repülőtéren költhetnek el ételre, italra), ha a késés vagy a törlés miatt szükséges, akkor szállást és transzfert (a hotelbe és vissza a repülőtérre) is adni kell. A fapadosoknál gyakran nincs segítség, így az utasok magukra maradnak, a legtöbb, amit kapnak, hogy a légitársaság átfoglalja az utast egy másik, legközelebbi járatra (előfordul, hogy több nappal későbbi géppel tud a célállomásra vagy haza utazni). Igaz, meg kell említeni, hogy az utóbbi időben a fapados modell is bővült egy új elemmel – ez pedig a hagyományos légitársaságok által üzemeltetett fapados üzletág (ilyen például a Lufthansa tulajdonában lévő Eurowings vagy az Air France/ KLM által tulajdonolt Transavia stb.). Ha ilyen légitársa sággal utazunk, egy fokkal jobb ellá tásra számíthatunk, hiszen a cég baj esetén az anyacég gépeire is átfoglalja az utast (például, ha az Eurowings járatát törlik, akkor lehet, a Lufthansa gépével repülünk a célállomásra/ haza), aki sokkal gazdagabb asszisztenciaszolgálatot is kap (személyzet a repülőtéren, minőségi szállás, vacsora és reggeli).

Amire hivatkozzunk

Éppen ezért nem árt elégszer elismételni, hogy az unióban milyen jogai vannak a légi utasoknak. Ennek alapja egy 2004-es rendelet (261/2004 EK), amely pontosan az ilyen, és ehhez hasonló helyzetekben alkalmazandó. Bár az eredeti szabály nagyon általánosan fogalmazott, számos bírósági ítélet született azóta, amelyek gyakorlatilag kiegészítették a szabályt. Ezek alapján már tudható, hogy a sztrájk nem számít rendkívüli körülménynek, így, ha munkabeszüntetés miatt törölték a járatunk, akkor jogosan kérjük a légitársaságtól a kártérítést. Ugyanez vonatkozik a műszaki hibákra, ezek a bírósági ítéletek szerint szintén nem számítanak, előre nem látható, azaz „vis major” esetnek (a vihar, köd, terrorcselekmény például vis majornak minősül). A túlfoglalásnál már nincs is kérdés, ez esetben mindenképpen jár a kártérítés. 250–600 euró Ha tehát az utazása során probléma lépett fel, akkor joggal keresi fel a légitársaságot, hogy kártérítést fizessen. A kompenzáció mértéke – a távolság alapján – 250–600 euró (1500 km-ig 250 euró, 1501–3500 km között 400 euró, ennél hosszabb utazások esetében 600 euró). A légitársaságok – ha jogos a panasz –, akkor felajánlhatják, hogy készpénz helyett utazási utalványt adnak – aki szeret utazni, annak ez jobb választás, ugyanis az utalvány magasabb értékű lehet (például 600 euró helyett 800 eurónyi utazásra jogosít fel).

Segítsünk magunkon!

A legjobb, amit tehetünk baj esetén, hogy önállósítjuk magunkat. Ezzel nemcsak időt takarítunk meg, de akár jobb hotelt is találunk, esetleg a gyorsaságnak köszönhetően még egy korábbi járaton is találunk helyet. Szállásnál figyeljünk arra, hogy az ár ne legyen magasabb 100 euró/ fő/éjszaka árnál, hiszen a légitársaságok általában eddig az összegig térítik meg a hotelszámlát. A jegyátfoglalásnál segíthet, ha telefonon felhívjuk az ügyfélszolgálatot, vagy bizonyos légitársaságoknál már online is megoldható az átfoglalás. Az extra kiadásokról szóló számlákat (étel, ital, taxiszámla, hotelszámla) megőrizzük, és azt hazatérve elküldjük a légitársaságnak, hogy térítse meg azt. Ha önállók vagyunk, és tudatosan utazunk, akkor sok bosszúságtól óvhatjuk meg magunkat, a kellemetlen helyzeteket is enyhíteni tudjuk.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?