Az utazási betegség akkor lép fel, ha a fülben lévő egyensúlyszerveket megzavarja a mozgás. Ha a mozgásérzet nincs szinkronban a szem által látottakkal, zavar lép fel az agyban; például hintázás, rollerezés, vagy – és ez az egyik leggyakoribb ilyen baj: – szerpentinen történő autózás közben.
Ne féljünk az utazási betegségtől
A repüléstől való félelem
A repülés izgalmas és felüdítő élmény, de sok ember nyugtalanul néz elébe, esetleg fél is tőle. Ez különösen a tapasztalatlan utazóknál figyelhető meg, bár a félelem általában enyhül, miután a gép már felszállt. Az, aki megrögzötten fél a repüléstől, néhány nappal az utazás előtt és a repülés alatt szedjen enyhe nyugtatót. Ezt beszélje meg a háziorvosával, aki fölírja neki. ĺgy csökkentheti a kellemetlen érzést, amelyet a közelgő utazás vált ki. Ne feledkezzünk meg arról, hogy a nyugtatók fokozzák az alkohol hatását. Ha ilyen gyógyszert szedünk, ne fogyasszunk alkoholt. A repülőtéri sürgés-forgás sok emberben, különösen az idősebbekben kelt feszültséget. Ennek elkerülésére, ha tehetjük, néhány héttel az utazás előtt látogassunk ki a repülőtérre. Az is csökkentheti a félelmet, ha az utazás napján időben érkezünk a repülőtérre, és azonnal az indulási váróba megyünk, mert ott a körülmények általában sokkal nyugodtabbak.
Az időeltolódás okozta gondok
Érdemes szót ejtenünk azokról az élettani és lelki ritmusunkban jelentkező zavarokról, amelyek a modern kori légi utazás következtében érhetnek bennünket. Az, aki megrögzötten fél a repüléstől, néhány nappal az utazás előtt és a repülés alatt szedjen enyhe nyugtatót. Ezt beszélje meg a háziorvosával, aki fölírja neki. ĺgy csökkentheti a kellemetlen érzést, amelyet a közelgő utazás vált ki. Ne feledkezzünk meg arról, hogy a nyugtatók fokozzák az alkohol hatását. Káros következményeit nagymértékben csökkenthetjük olyan egyszerű fogásokkal, mint a repülőn való alvás, amelyet kísérhet a rövid alvással járó hipnotikus hatás, a nehéz ételek és a túlzott alkoholfogyasztás kerülése, a fontos elfoglaltságoknak legalább a megérkezéstől számított huszonnégy óráig való felfüggesztése.
A tengeribetegség
A hajókra szerelt stabilizátorlapok széles körű elterjedésével manapság még viharos időben is sokkal ritkábbak a mozgási rosszullétek. A kisebb vízi járművek viszont, köztük a kompok, nincsenek így felszerelve, ezért ott jobban számítani kell a hajómozgás hatására.
Jobb a megelőzés, mint a gyógyítás. Ha megtehetjük, a búcsúpartit iktassuk ki, és kerüljük az éjszakai utazás okozta fölösleges fáradtságot. A mozgási rosszullét megelőzésében tabletták széles választéka áll rendelkezésünkre. Akármelyiket választjuk, lehetőleg néhány órával a tünetek várt megjelenése előtt vegyünk be belőlük. Hányás esetén a szájon át szedhető tabletták hatása a semmivel egyenlő, s ilyenkor a prometazin-hidroklorid (Pipolphen) javasolható. Ez a gyógyszer rendkívül hatásos, elenyésző azon esetek száma, amikor alkalmazása nem jár kellő eredménnyel. (ot)
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.