Napozási ABC turistáknak

Az éltető napfény nemcsak barátja, hanem ellensége is a bőrnek, a szervezetnek. Mielőtt átadná magát a napfürdőzésnek, jó, ha tisztában van az alapvető tudnivalókkal.
Ajkak: Mielőtt a szája kicserepesedne az erős napfénytől, megfelelő fényvédő krémmel kenje be ajkait.

Az éltető napfény nemcsak barátja, hanem ellensége is a bőrnek, a szervezetnek. Mielőtt átadná magát a napfürdőzésnek, jó, ha tisztában van az alapvető tudnivalókkal.

Ajkak: Mielőtt a szája kicserepesedne az erős napfénytől, megfelelő fényvédő krémmel kenje be ajkait.

Allergia: Ha napozás után piros foltokat, viszkető kiütéseket észlel a bőrén, valószínűleg napallergiában szenved. Ennek még nem sikerült egyértelműen feltárni az okát. Annyi azonban bizonyos, hogy az UVA-sugaraknak köszönhető. Azok a napozószerek, amelyek E-vitamint vagy glükozilrutint tartalmaznak, csökkentik a kellemetlen tüneteket. Magas faktorszámú (pl.: UVB60/UVA16) napozók használatával pedig megelőzhető a napallergia megjelenése.

Kisgyermeket 3 éves korig ne napoztassuk, és később se tegyük ki tűző napnak. Vigyázzunk a fejükre is, adjunk rájuk fehér sapkát és ha tehetjük, mi is viseljünk sapkát, kalapot. Már kiskoruktól kezdve oktassuk gyermekeinket a napsugárzás veszélyeire és a helyes napozási szokásokra.

Déli órák: A leégés veszélye közismerten kisebb, ha csak kora délelőtt vagy késő délután napozunk. A déli órákat legjobb árnyékban vagy fedél alatt tölteni.

Érzékeny bőr: Létezik egy szabály, miszerint érzékeny bőrűnek (és a nyaralás első napjaiban mindenki érzékeny bőrűnek számít) csak akkor szabad napoznia, amikor az árnyéka már hosszabb, mint a testmagassága fele.

Felhős időben: Ekkor se feledkezzen meg az óvatosságról. A vékony felhőréteg ugyanis csupán egyötödével csökkenti a napsugárzást, a napernyő pedig a felével.

Fényvisszaverő felületek: A víz, a homok, de a beton is felerősíti a sugárzást. Úszás közben is legyen óvatos. A vízen át két méter mélyre is lehatolhat a napsugár.

Fotostabilitás: A fotostabil napvédő szer kémiai szerkezete nem változik meg a sugárzás vagy a fény hatására.

Gyógyszer: Bizonyos gyógyszerek fokozzák a bőr fényérzékenységét. Napozás előtt olvassa el a betegtájékoztatót!

Leégés: Súlyos következményekkel járhat, a bőr elveszítheti hőmérséklet-szabályozó képességét. A beteg belázasodhat, ilyenkor haladéktalanul orvoshoz kell fordulni. Kisebb bőrfelület leégését otthon is kezelhetjük. Először 10-15 percig tartsa folyó hideg víz alá a sérült testrészt, majd borogassa hideg vizes textíliával. Az égett felület gyógyszeres kezelésére minden patikában kapható speciális spray. Szigorúan tilos olajjal, púderral vagy liszttel kezelgetni a megégett bőrt.

Napolaj: Fő feladata, hogy zsírosan, nedvesen tartsa a bőrt. Fényvédő hatása nemigen van, ezért - különösen víz mellett - önmagában nem elegendő a bőrünk védelmére.

Naptej: Könnyű szétkenni a testen; arcra inkább krémet ajánlanak a szakemberek.

Napvédő krém: A jó minőségű véd a leégéstől, UVA-, UVB-szűrős, E-vitaminos, védi a sejteket az öregedés ellen, jojobaolajat, karitévajat tartalmaz, hidratálja, puhává teszi a bőrt, vízálló és nem ragad. Jóval sűrűbb, mint a napvédő tej, ezért jobban tapad.

Napszúrás: A túlzásba vitt napozás következtében a szervezet hőszabályzó mechanizmusa felmondja a szolgálatot, nem képes a verejték termelésével lehűteni magát. A napszúrást szenvedő nem izzad, sápadt, kábult, fejfájásra panaszkodik. Gyakran tudatzavar, sőt eszméletvesztés is bekövetkezhet. Árnyékos, hűvös helyre fektesse a beteget, lehetőleg az oldalára. Feje és lába alá tegyen összetekert pokrócot, esetleg törülközőket. Itassa meg sós folyadékkal. Helyezzen vizes borogatást a tarkójára, a homlokára, a csuklójára és a bokájára. A napszúrást enyhítheti a limonádé, az állandó borogatáscsere, láz esetén lázcsillapító és pihenő a hűvös szobában.

SPF-faktorszám: A napozószerek védőhatását jellemző szám megmutatja, hogy hányszorosára növelhető a napozás ideje a leégés veszélye nélkül.

Utókezelés: Akár lepirult, akár nem, napfürdőzés után langyos vízzel zuhanyozzon, majd vitaminos nyugtató és hidratáló testápolóval kezelje a bőrét. Hideg vizes vagy kamillateás borogatás is csökkenti a viszkető, égő érzést.

Védettség: A legmagasabb faktorszámú napozókrém sem biztosít teljes védettséget. Ezek a termékek általában átengedik a napsugarak egy részét. A legmagasabb faktorszámú napozókrémet is minimum óránként újra alkalmazni kell, hogy hatékonyan fejtse ki hatását.

Víz: Mielőtt kiszáradna, gondoljon a frissítő vízre. Fogyasszon sok folyadékot. Ha verejtékezik, permetezze le bőrét vízzel, egy nap többször is zuhanyozzon le.

Vízállóság: Vízparti nyaralásnál az egész család vízálló termékeket használjon. A nedves bőr ugyanis sokkal több UV-sugarat enged át, mint a száraz. A napvédő szert ne sajnáljuk: gyakran és sokat kenjünk belőle a bőrre.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?