Mit várhatunk el az irodáktól

Utazási irodáinknak az ügyfelekkel szemben pontosan meghatározott kötelességei vannak, ezek megszegése esetén az iroda szankciókra számíthat.

Utazási irodáinknak az ügyfelekkel szemben pontosan meghatározott kötelességei vannak, ezek megszegése esetén az iroda szankciókra számíthat. Mit várhatunk el az általunk választott irodától? Hét nappal az utazás megkezdése előtt az iroda köteles pontosítani a katalógusában feltüntetett adatokat, és tudatni az ügyfelekkel az esetleges változásokat. Az árat azonban csak akkor módosíthatják, ha nőnek az utazási költségek, vagy 5 százalékkal változik a korona árfolyama. Az utazási költségek növekedését azonban az irodának számlákkal kell alátámasztania. Ha nem értünk egyet a változásokkal, akkor visszaléphetünk a szerződéstől. Ha nem kötünk új szerződést, akkor az irodának vissza kell fizetnie az általunk már befizetett összeget. Ha az utazás során valamely szolgáltatását nem a megfelelő módon nyújtották, akkor a különbözetet vissza kell fizetnie az irodának.

Megkövetelt biztosítás

Ma már elengedhetetlen feltételnek számít az, hogy az utazási irodának meg legyen kötve a kötelező biztosítása az iroda csődjének az esetére. Erről úgy bizonyosodhatunk meg, ha egyszerűen elkérjük az irodától az erről szóló igazolást, amit kötelesek felmutatni. Néhány társaság ezt a szerződést közvetlenül az irodában is közszemlére teszi, néhányan pedig a katalógusukban mutatják be.

Megfelelő képet alkothatunk az utazási irodákról az ellenük beérkező panaszok alapján is. Pontos információkat azonban ez esetben nem szerezhetünk, hiszen a fogyasztóvédelmi szervezetek nem tesznek közzé hasonló elemzéseket, így többnyire csak a médiákból szerezhetünk tudomást egy-egy botrányról. Nagy általánosságban azonban elmondható, hogy már nem csupán a kisebb irodákra érkezik panasz, hanem a nagyobb, a szlovák piacon már régebben működő társaságokra is. Többnyire azokra a szolgáltatásokra érkezik a legtöbb panasz, amelyekhez olcsón hozzájuthatunk. Épp ezért fontos, hogy még mielőtt rákapnánk a legolcsóbb árra, pontosan áttanulmányoznánk, hogy a kínálat mit is tartalmaz, hiszen a katalógusok propagandaanyaga is nem egyszer csak illusztrációs felvételeket tartalmaz a kirándulásról, ami lényegesen különbözhet a valóságtól. Minderre persze az irodák csak kisbetűs szöveggel figyelmeztetnek.

Mire figyeljünk oda?

1. Csak utazási irodában fogadjon el utazási ajánlatot

Csak hivatalosan nyilvántartott, engedélyezett utazási vállalkozóval utazzon. Az engedélyező hatóság bejegyzési száma megtalálható a cég hivatalos iratain.

2. Túl szép, hogy igaz legyen

Az olyan utazási ajánlat, amely feltűnően csábító (túl kedvező szolgáltatásokat túl olcsón ígér) többnyire vagy komolytalan, vagy valamit félreértettünk.

3. A „Csak most“ ajánlatok:

Soha ne döntsön hirtelen! Ne hagyja, hogy sürgessék! Mindig lesznek „soha vissza nem térő“ ajánlatok. Alaposan tájékozódjék a szolgáltatás minden részletéről, kérjen tanácsot.

4. A szó elszáll, az írás megmarad!

Ne elégedjen meg a szóbeli ígéretekkel. Sok utólagos vitát előzhet meg, ha az egyes fontos információkat írásban kéri.

5. Soha ne írjon alá olyan papírt, amit nem olvasott el, vagy azt nem érti!

Befizetéskor szinte minden esetben aláírjuk azt az apró betűs nyilatkozatot, hogy „az utazási szerződésben foglaltakat tudomásul vettem és magamra nézve kötelezőnek ismerem el“, anélkül, hogy tudnánk, mit ír elő a szerződés arra az esetre, ha pl. lemondjuk az utazást, vagy problémánk adódik külföldön.

6. Egy nyelven beszélnek?

Arról is győződjön meg, hogy a szerződés pontosan azt tartalmazza-e, amit Ön gondol. Ki a szerződő fél? Mit jelent a tengerre néző szoba, vagy a félpanzió? Milyen biztosítást kötött? Milyen programokhoz nyújtanak idegenvezetőt? Hogyan mondhatják le az utazást? Mindent tud, ami fontos?

7. Ha mégis másként történt:

Ha mégsem azt kapta, amit a szerződésben vállaltak és a helyszínen nem orvosolták kifogását, legjobb írásban rögzíteni a kár(oka)t, és hazatérés után haladéktalanul eljuttatni az utazásszervezőhöz. Ha szerződéses jogvitájukat nem tudják rendezni, fordulhat a Békéltető Testületekhez, vagy peres eljárást kezdeményezhet bíróságon. (t, s)

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?