FELDOLGOZÁSSzerdától kapható a 2010-es Európai Michelin Kalauz, amelyben a Costes étterem csillaga és további négy budapesti vendéglátóhely Bib Gourmand elismerése révén Budapest külön említést érdemelt.
FELDOLGOZÁS
Szerdától kapható a 2010-es Európai Michelin Kalauz, amelyben a Costes étterem csillaga és további négy budapesti vendéglátóhely Bib Gourmand elismerése révén Budapest külön említést érdemelt. Az olvasókat megragadja az a gyors gasztronómiai fejlődés, amely Budapesten ment végbe – emelte ki a Michelin internetes oldalán megjelent sajtóközlemény az angol nyelvű kötetről, amely húsz ország 44 városát veszi számba.
Budapesten a Costes étterem érdemelte ki az első Michelin-csillagot, további négy vendéglátóhely – az Arcade Bistro, a 21 étterem, a Bock Bistro, valamint a Csalogány 26 étterem – pedig Bib Gourmand elismerésben részesült. A Bib Gourmand szimbólumrendszer a Michelin-csillag előtti legmagasabb szint. A minősítés az éttermeket elsősorban ár–érték szerint rangsorolja, a kiváló minőség mellett meghatározó szempont, hogy az étterem jó minőségű alapanyagokkal dolgozzon, és kellő figyelmet fordítson az ételek elkészítésére. Az ilyen éttermek Michelin Bibendum (Michelin kabalafigura) jelzést kapnak elismerésül – tájékoztatta az Arcade Bistro közleményben az MTI-t.
Európában összesen 231 Bib Gourmand jelzésű étterem működik, közülük idén 58 érdemelte ki az elismerést. 2010-ben egyetlen egy étterem kapott újonnan három Michelin-csillagot, mégpedig Alain Ducasse sztárszakácsnak a londoni Dorchester Szállóban működő étterme. Vele együtt Európában 15 három csillagos étterem várja a vendégeket. (Érdekesség, hogy Ducasse párizsi étterme szintén három Michelin-csillagos.) A kétcsillagosok száma Európában 55, ebből öt – egy-egy párizsi, barcelonai, madridi, stockholmi és londoni étterem – új. Az egycsillagosok 271-en vannak, 2010-ben 41 új vendéglátóhely – köztük Costes – kapott csillagot. Csillaghullás is volt: a kétcsillagosok közül az ítészek ötöt töröltek, míg az egycsillagosok közül 25-öt. A Bib Gourmand elismerést 26 étteremtől vették el.
A híres csillagokat névtelen ellenőrök osztják ki, akik az ételek megkóstolása mellett alaposan szemügyre veszik az étterem konyháját, edényeit, evőeszközeit, poharait, sőt még a mellékhelyiségeit is. A Michelin-kalauz az ismert francia gumigyár gondozásában jelenik meg, és a francia gasztronómia bibliájaként tartják számon. Az eredetileg csupán Franciaországot felölelő kulináris útmutató a legkiválóbb éttermekről nyújt tájékoztatást. (mti)
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.