FELDOLGOZÁSA környezetbarát épületek egyre kapósabbá válnak a tervezők körében. Egy amerikai cég több ezer dolláros díjat nyert azzal az ötletével, hogy a tengerfenéken álló hatalmas olajfúró szigeteket luxusszállodává és élményfürdővé alakítaná.
Luxushotel olajfúró szigetből
FELDOLGOZÁS
A környezetbarát épületek egyre kapósabbá válnak a tervezők körében. Egy amerikai cég több ezer dolláros díjat nyert azzal az ötletével, hogy a tengerfenéken álló hatalmas olajfúró szigeteket luxusszállodává és élményfürdővé alakítaná. Egy szintén díjazott irodaház pedig annyi energiát képes termelni, hogy még a hálózatba is jut belőle.
A Morris Architects szerint a következő évszázad során mintegy 4000 olajfúró szigetet vonnak ki a forgalomból az Egyesült Államok partjai közelében. Ezt alapul véve az építészeti cég megálmodta a jövő szállodaláncát, ahol minden szobának óceánra néző panorámája van.
„Gondoljunk csak bele ebbe az elképesztő számba” – magyarázta Douglas Oliver, a vállalat tervezőrészlegének igazgatója. „Mihez kezdjünk az üresen álló platformokkal? A mai gyakorlat az, hogy egyszerűen felrobbantják ezeket az építményeket, pedig minden egyes ilyen sziget 20 000 halnak és korallnak ad otthont. Hotelként pedig eddig soha nem látott lehetőségünk nyílna arra, hogy különleges élményt nyújtsunk a vendégeknek.”
Az olajfúró-szigetre épülő turistaparadicsom nagyjából az Északi-sarkkörön túl épülő jégszállodákra hasonlít. Oliver és csapata arra törekedett, hogy az egyszerű érdekességen túl egy valóban életképes modellt hozzanak létre, amelynek komoly üzleti sikere is lehet. A kor szellemének megfelelően alternatív energiaforrásokat – például napelemeket és szélerőművet – alkalmaznak, s az épületet pedig úgy alakítanák ki, hogy a közepén áthatoljon a napsütés, ezáltal természetes fénnyel áraszthatnák el csaknem az összes helyiséget. Emellett a tenger hullámzását kihasználó generátorokkal a hotel szinte teljes energiaszükségletét ki tudnák elégíteni. Az olajfúró szigetből lett szállodák vendégeinek császári ellátásban lehetne része, a több mint 300 lakó elhelyezésére alkalmas luxuslakosztályok mellett ugyanis konferencia- és báltermek, edzőterem és élményfürdő segíthet kipihenni a dolgos hétköznapok fáradalmait. Emellett a tetőn elhelyezett uszodában a vendégek gyönyörködhetnek a pazar kilátásban, illetve elegáns éttermekben kaszinókban és üzletekben szórhatják a pénzüket. Az olajfúró sziget adottságait kihasználva csillagvizsgálót és búvárharangot is igénybe lehetne venni a jövőben, természetesen tapasztalt búvárok útmutatásával. A szállodába helikopterrel vagy hajóval lehet majd eljutni.
A lakosztályok érdekessége, hogy a szabványos méretű áruszállító konténerekből állnak, amelyek tökéletesen illeszkednek az olajfúró sziget adottságaihoz. Természetesen a falakat óriási ablakokkal helyettesítenék, a berendezést pedig még a legelegánsabb szárazföldi szálloda is megirigyelhetné.
A zöld technológiák egyre szélesebb körben vetik meg a lábukat az építészet terén, így a jövő generációk számára már sem az irodai munka, sem a szállodai tartózkodás nem jár káros anyagok kibocsátásával és a környezet terhelésével. (tl)
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.