<p>Ha a KLM járataival utazott, elképzelhető, hogy maga a király is a gépen volt, nem is akárhol, a pilótafülkében, első tisztként.</p>
Lehet, a holland király vezette a gépét?
Ha a KLM járataival utazott, elképzelhető, hogy maga a király is a gépen volt, nem is akárhol, a pilótafülkében, első tisztként.
Vilmos Sándor holland király már több mint két évtizede rendszeresen vezet menetrendszerinti utasszállító repülőgépet első tisztként (másodpilótaként), és az utasok többnyire nem is sejtik, hogy egy uralkodó irányítja a gépüket - derül ki egy interjúból, amely a De Telegraaf című holland lapban jelent meg szerdán.
A másodpilóta-státusz előnye, hogy a kapitány és a személyzet nevében üdvözölhetem az utasokat, nem szükséges bemondanom a saját nevemet - mondta el Sándor Vilmos az interjúban. A pilótafülkéből jelentkező király hangját csak kevesen ismerik fel az utasok közül.
Sándor Vilmos szenvedélyes pilóta, és hogy megtarthassa pilótajogosítványát, évente legalább 150 órát kell repülnie, ezért átlagosan havonta kétszer beül a pilótafülkébe a KLM légitársaság járatain. Bár a repülőgépeket sokszor az első tiszt vezeti, és a kapitány a "másodpilótája", a király hangsúlyozta, hogy az ő esetében mindig a kapitányé a fő felelősség.
A király azt mondta, hogy a pilótafülkében elengedheti magát, lazíthat. Ezt azzal magyarázta, hogy amikor valaki egy repülőgépért, az utasokért és a személyzetért visel felelősséget, akkor "nem viheti magával a földről a problémáit".
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.