Fotó: Budapest Airport
Közvetlen vagy átszállós járattal repüljünk?
A téli utazásoknál sokan választunk távolabbi célállomást, és ilyenkor felmerül a kérdés, hogy melyik járattal repüljünk, közvetlennel – ha egyáltalán van ilyen – vagy inkább az átszállós megoldást válasszuk. Mindkettőnek vannak előnyei és hátrányai, most megnézzük, melyek ezek, hogy ha felmerül a választás kérdése, akkor könnyebb legyen dönteni.
Még mielőtt megnézzük a részleteket, fontos megjegyezni, hogy Európán belül, esetlen a középtávú célállomásoknál érdemesebb a közvetlen verziót választani, ha van erre lehetőség, ám ha elsősorban a kedvező ár a lényeg, érdemes azt is megnézni, ugyanoda eljuthatunk-e átszállással. Ez hosszabb utazást jelenthet, de lehet, hogy feleannyiba sem kerül a jegy. És/vagy több szolgáltatást is tartalmazhat.
Árak
Általában jellemző, hogy a közvetlen járat drágább, mivel a légitársaságok tudják, hogy az utasok hajlandók többet fizetni a kényelemért, hogy egy járattal jussanak el a célállomásra.
Az átszállós az esetek többségében kedvezőbb az ár, mivel a konkurencia csak így tud versenyezni a közvetlen járatot kínáló légitársasággal.
Ezért jelent mindig jót, ha megjelenik egy közvetlen járat valamelyik repülőtéren, mert az jellemzően azt is jelenti, hogy a többi, ugyanabba a desztinációba repülő cég csökkenteni kénytelen az árait. Előfordulhat, hogy olyan célállomásra utazunk – pl. az USA nyugati partjára –, ahol egy New York-i átszállás nem igazán segít kényelmi szempontból (New York a nagyobb európai repülőterekről 7-8 óra, Los Angeles pedig 10-11), ilyenkor az ár lehet a döntő szempont.
Minőség
Hosszú távú járat esetén érdemes figyelni a minőségre is, mekkora a lábtér, a légitársaság, milyen szolgáltatásokat kínálnak a fedélzeten, és az ingyen van-e, esetleg fizetni kell érte. Ez jelentősen javíthatja ugyanis az utazás élményét. A legtöbb légitársaságnál a hosszabb járatokon van legalább egy meleg étkezés (néha kettő, sőt három is), italszolgáltatás (üdítők, kávé, tea, sok esetben – minőségi – alkoholos termékeket is kérhetünk, sőt, van fuvarozó, amely még pezsgőt is kínál a turistaosztályon).
Kényelem
A hosszabb járatoknál a kényelem az egyik legfontosabb szempont. Valakinek ez azt jelenti, hogy nem kell átszállnia, van, aki szerint pedig jobb megszakítani az utazást. Nem mindegy, hogy például 11–13 órán át repülünk egyhuzamban, vagy 5+6-ot, ez utóbbinál gyakorlatilag a félúton megpihenünk, nézelődünk a repülőtéren, eszünk, iszunk, vásárolunk. Ugyanakkor az sem mindegy, vagy nem nagy segítség, ha az átszállós járat 2+10 óra lesz, mert – hacsak árban nincs jelentős különbség – nem lesz sokkal kényelmesebb az utazás.
Átszállási idő, stopover
Ha átszállós jegyet foglalunk, fontos, hogy mennyi az átszállási idő, hogy elérjük a csatlakozást, de egy kis idő is maradjon, ha késne az előző járatunk. Általában a 2,5–4 óra közötti transzferidő lehet a jó választás, ha ennél sokkal hosszabb, 8–20 óra, akkor érdemes megnézni, kínál-e a légitársaság stopover programot – ez lehet ingyenes városnézés (napközben) vagy akár díjmentes szállás, esetleg olcsó, minőségi hotel. Van olyan fuvarozó, amely pl. 20–35 euróért kínál szállást négy-öt csillagos hotelben az átszálló utasainak.
Két jegy vagy átszállós?
Fontos megjegyezni, hogy sokan választanak úgy „átszállós” jegyet, hogy két repülőjegyet foglalnak (jellemzően fapados csatlakozásokra), ám ez veszélyeket is hordoz magában. Ha ugyanis az első járat késik, vagy törlik (mindegy, milyen okból), és emiatt lekéssük a csatlakozást,
akkor a másik légitársaság úgy kezel majd bennünket, mint aki nem jelent meg a beszállításnál (no show), így törli a jegyet.
Vagyis újat kell vennünk, indulás napján, nagyon drágán. Még akkor is igaz ez, ha ugyanaz a légitársaság repüli a másik szakaszt is. A két foglalás ugyanis két szerződésnek minősül. Csak akkor felel a fuvarozó (ha azonos vagy más-más társaság is) azért, hogy elérjük a csatlakozást, és biztosít alternatív járatot, segítséget, ellátást, ha egy jegyen szerepel a két járat.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.