Késnek az útlevelek kiadásával, sokszor 30 nap sem elég

Aki biztos(abb)ra szeretne menni, annak a minisztérium azt javasolja, hogy válassza az expressz előállítási módot, ez 10 vagy két munkanapon belüli elkészülést ígér

Sok nyaralónak fájhat a feje, ugyanis hiába adta be időben az igényét új útlevélre, azok a szabályokban megszabott 30 napon belül sem készülnek el. A minisztérium ígéri, a héten stabilizálódik a helyzet, és újra tartani tudják a határidőket.

A belügyminisztérium munkatársai keményen dolgoznak azon, hogy a polgárok útlevelekkel rendelkezzenek, hogy kényelmesen utazhassanak. Csak tegnap 4200 úti okmányt állítottak ki – áll a minisztérium keddi közleményében. A központ két műszakban állítja elő az okmányokat. A belügyminisztérium szerint a késlekedés oka, hogy a beszállítók nem tudták időben biztosítani az üres okmányokat, 20 ezer ilyen alapanyagot vártak szerdán. Várhatóan csütörtöktől stabilizálódik a helyzet, és a beszállítótól kapott üres példányok száma elegendő lesz ahhoz, hogy az okmányokat 30 napon belül le lehessen gyártani és ki lehessen szállítani, mind a gyártásban lévő okmányok, mind a frissen gyártásra rendelt útlevelek esetében – írja a minisztérium.
Sok utazni vágyó egyelőre csak bízhat abban, hogy az indulás napjáig megérkezik az sms, hogy átvehető az új útlevél. A központokban nagy a tömeg, átlagosan egy-másfél órát, de van, ahol ennél hosszabb ideig is várakozni kell, amíg sorra kerül az ügyfél, hogy leadhassa az igényét. Bár van lehetőség arra is, hogy az ügyfél előre időpontot foglaljon, ez sem megoldás, ugyanis sok helyen az első elérhető nap július végén van. Aki biztos(abb)ra szeretne menni, annak a minisztérium azt javasolja, hogy válassza az expressz előállítási módot, ez 10 vagy két munkanapon belüli elkészülést ígér – a hírek szerint akik ilyet kértek, azok időben megkapták az új útlevelet. Igaz, ennek magasabb a költsége is, felnőttek esetében az alapdíj 33 euró, a 10 napos verzióért 66 eurót, míg a 2 munkanapon belüli sürgősségi kiállításért 99 eurót kell fizetnie a kérvényezőnek. Ugyanakkor a minisztérium azt tanácsolja, hogy akinek nem sürgős, az válassza az alapverziót, hogy mindenki időben megkapja az új, utazásra jogosító okmányt.
Mikor kell, és mikor nincs szükség útlevélre? Ha az Európai Unión belüli nyaralást tervez, akkor elegendő a személyi igazolvány is. Ezzel az okmánnyal útlevél nélkül utazhatunk Norvégiába, Liechtensteinbe, Svájcba, Bosznia-Hercegovinába, Montenegróba, Izlandra, Szerbiába, Albániába, Grúziába, Moldovába és Észak-Macedóniába is. Minden más ország esetén szükség van az útlevélre, ilyen például a hazai nyaralók körében népszerű Törökország, Egyiptom és Tunézia, vagy akár a távolabbi országok (pl. USA, Kanada, Thaiföld, Kuba, Mexikó stb.).
A belügyminisztérium hangsúlyozza, hogy a felnőttek és a gyermekek is utazhatnak személyi igazolvánnyal a fent említett országokba, köztük a népszerű horvátországi üdülőhelyekre. A gyermekek esetében fontos, hogy teljes értékű fényképes személyi igazolványt kapjanak, amelyet akkor is igényelhetnek, ha a gyermek még nem töltötte be a 15. életévét. Fontos azonban, hogy az arcképet nem tartalmazó személyivel nem lehet külföldre utazni.

Szabó Laci

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?