Mindegy mikor, csak jöjjenek, foglaljanak a turisták…
Jó hír! Szinte bármikor foglalhatunk, mindig van akciós ár
Felborultak a foglalási szokásaink – ehhez pedig alkalmazkodtak a szállodák és a légitársaságok is, így egy időre búcsút mondhatunk az egy évvel ezelőtti trendeknek, nevezetesen, hogy minél korábban foglalunk, annál jobb árat kapunk, illetve ha későn, pl. indulás előtt néhány héttel, nappal vesszük meg a repülőjegyet, szállást, akkor az lényegesen többe kerül.
Korábbi gyakorlat
A járvány előtt az volt a gyakorlat, hogy minél közelebb kerültünk az utazás időpontjához, annál biztosabb volt, hogy a jegyek, szállodai szobák sokkal többe kerültek, mintha legalább egy, de inkább két hónappal korábban foglaltunk volna. Ennek oka a légitársaságoknál az volt, hogy a legolcsóbb tarifaosztályok esetében mindig meg volt határozva, hogy mennyivel az indulás előtt kell megvásárolni a jegyet. Például a legolcsóbb, azaz az akciós jegyeknél ez akár 7–14 nap is lehetett. A légitársaságok ugyanis azt gondolták, hogy ha valaki az utolsó pillanatokban foglal, az valószínűleg üzletember, és/ vagy nagyon fontos az utazás, így kifizeti a lényegesen magasabb árat is – ezzel pedig a bevételt lehetett maximalizálni. Akinek pedig az ár a fontos (a turisták), az később repül, vagy már korábban foglal. Ehhez még hozzájöttek a szezonok, ünnepek, ilyenkor a legolcsóbb osztályokat nem is kínálták, ami például főszezonon kívül 20 euró, az a csúcsidényben legalább 40-50 euró volt. Hasonló elven működtek a szállodák is, igaz, a hoteleknél néha előfordultak last minute akciós ajánlatok, de erre nem lehetett számítani, így aki olcsón akart foglalni, az jóval az érkezés előtt tette ezt meg.
Járvány után, mindig akció
A koronavírus-járvány utáni időszakban ez az eddigi rendszer borult fel – ennek oka, hogy az utasok csak félve, általában egy-két héttel, de legfeljebb egy hónappal az indulás előtt foglalnak repülőjegyet, szállást pedig csak az utolsó tíz napban. Ehhez alkalmazkodtak a légitársaságok – legyen szó fapados vagy hagyományos fuvarozóról – és a szállodák is. Ha repülőjegyet szeretnénk vásárolni, akkor sok esetben egy-két nappal az indulás előtt is ugyanannyiért (vagy csak pár euróval többért) tudunk foglalni, mintha két héttel vagy egy hónappal később, augusztus végén vagy szeptember közepén utaznánk. Csak néhány, általunk vizsgált célállomás esetén volt nagyobb a különbség (ennek oka, hogy pl. adott napon csak egy járat van, az könnyebben megtelik). Eltűnt a főszezoni felár is, hiszen most minden légitársaság, szálloda azon van, hogy senkit se riasszanak vissza a magas árak. Az üzletemberek pedig nem utaznak, így nincs ok arra, hogy az indulás előtti napokon kivezessék az akciós árakat. A légicégek, hotelek újkori mottója: mindegy mikor, csak jöjjenek, foglaljanak a turisták…
Ha tehát a napokban, a következő hetekben szeretnénk utazni a környező országokba vagy az európai célállomásokra, akkor nem kell elkapkodni a foglalást, sőt, az is lehet, hogy hétfőn, kedden találjuk csak ki, hogy utazunk, és mégsem lesz drágább…
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.