Irán – gyönyörű emberek, csodás épületek

<p><strong>Iránról</strong> általában csupán negatív és félrevezető információk jutnak el hozzánk, terroristákkal riogatnak bennünket. Családom, barátaim nem hitték el, hogy komolyan gondolom ezt az utat. Nem hagytam magam eltántorítani, nem hagytam, hogy elvegyék őszinte lelkesedésem.</p>

Szerencsére kíváncsiságom nagyobb, mint a félelmem. Kétségeim nincsenek. Készültem rá. Azt hiszem, lelkem legmélyén már gyerekkorom óta, a hatodikos tankönyvünk hatására. Perzsa Birodalom, Perszepolisz, Nagy Sándor, Siráz és Iszfahán... dübörögnek a gondolatok az agyamban évek óta.

Októberben 13 napot tölthettem Iránban. Az attraktív, mosolygós és barátságos perzsák, a csodaszép kék, fehér és türkiz kupolák, a mesés karavánszerájok, a hangulatos teaházak asztalágyaikkal, a két és fél ezer éves agyagfaluk, a vöröses sziklákkal megspékelt nagy sivatagot távoli kerítésként körülölelő magas hegyek emléke tolong az agyamban. Eszembe jutnak érzések, pillanatok, ízek és illatok, a müezzinnek a minaretből naponta ötször visszhangzó fohásza. Kár, hogy a fényképek nem tudják visszaadni teljes szépségét. Meg kell élni, mert utánozhatatlan a hangulata.

Maga az ország 31-szer nagyobb, mint Szlovákia, 70 százaléka sivatag. Tapasztalt utazóként – aki tudja, mit szeretne látni és mi vonzza oda – készültem a kulturális és vallási különbségekre, mert tiszteletben kell tartani őket. Hosszú ujjú, bő szabású blúzok, tunikák kerültek a bőröndbe, több széles és hosszú sál, bő hosszúnadrágok. Már a repülőgépről csak kendőbe burkolva szállhattunk le Teheránban. Számomra ez volt a legnagyobb kihívás, mert utálom, ha a fejemet be kell fednem.

Teheránt csupán érintettük, útban a nemzetközi reptérről a belföldire csak Khomeini ajatollah mauzóleumát látogattuk meg. A nagy síita vallási vezető 1989-ben halt meg, emlékműve a mai napig épül. Igaz, a bejárati első ellenőrzésnél – külön bejárat van a nőknek – elvették a fényképezőgépem, de a mobilt nem. Az első sokk és a lélegzetelállító látvány után, ami benn fogadott, magamhoz tértem és mobillal fotóztam. A csodás és valószerűtlenül süppedő selyemszőnyegeken lépve elvesztettem néha az egyensúlyom, elvégre a mennyezetet is leesett állal lestem. A hatalmas, márvánnyal díszített teremben a távolból ide zarándoklók – külön oldalon a nők, külön a férfiak – a hideg miatt imaszőnyegekbe burkolva aludtak a földön. A hajnali óra ellenére néhányan feketébe öltözve imádkozva és zokogva csókolgatták a díszes szarkofág körül épített kalitkát. A belső tér, mennyezet és kupola tükördarabkákkal van geometrikusan kirakva, precízen, pompázatosan, ragyogóan és gazdagon. Még sok helyen látszik a nyers beton, a sok állás.

Teheránból Kermanba repültünk, onnan kisbusszal jutottunk el első hotelunkba, Mahan városába. Elkezdődött a perzsa kaland: parkok, kertek váltakoztak mecsetekkel, zoroaszter temetkezési helyek ősi agyagvárosokkal, sivatagban kiépített karavánszerájok a Selyemút vonalán a nyüzsgő bazárokkal.

Szerencsénk van: ottlétünkkor az egyik legnagyobb muszlim ünnepük, az Asúra zajlik. Szűk utcáikat fekete selyemmel vonják be, mindenhol fekete zászlókat lenget a szél. Fekete csadorba burkolt nők és tarka ruhás, parázs szemű gyerekek voltak a nézőik az elegáns, fekete ingbe és nadrágba öltözött, tökéletes frizurájú férfiaknak, akik dobpergés mellett egyszerre vonultak az utcákon mellüket verve, ezzel bizonyítva, hogy még mindig fáj nekik Ali Husszein 680-ban bekövetkezett mártírhalála. A másik nagy tömegben a férfiak énekelve, dobszóra szinte tánclépésben haladva, összehangolt mozdulattal, sokágú fémláncos ostorral verik lapockájukat, szintén a gyászukra utalva. Félelmetes látvány a hullámzó, hatalmas fekete emberáradat és hatásos. A helyiek meg vannak hatódva, sokan zokognak.

Utunk során megismerkedtünk a zoroasztrizmussal is. Ez a monoteista vallás emlékeztet a buddhizmusra. Temetkezési helyeiket a Csend tornyainak nevezik. E tornyokban hagyták halottaikat a dögkeselyűk prédájául. Vallásuk szerint ugyanis nem szabad a földet beszennyezni holttesttel, s elégetni sem szabad a halottakat, mert azzal a levegő szennyeződik. Miután a keselyűk letisztították, a nap pedig kiégette a csontokat, közös sírboltba tették őket. Az örmények Vank katedrálisában Iszfahánban már otthon érezhettük magunkat, az 500 éves freskók bibliai eseményeket ábrázolnak.

Sok mindent láttunk, megcsodáltunk, képtelenség mindent felsorolni, így csak a számomra legszebbeket szeretném kiemelni. Jezdben a szállónk a Péntek -mecset mellett állt, mely a legmagasabb minaretekkel dicsekedhet az országban: 48 m magasak. Siráz a költők városa, két nagy parkjában a legnagyobbjainak állít emléket: az egyikben Háfiz, a másikban Sadi sírja áll, hangszóróból verseik szólnak. A színes mozaikablakok és a fények pajkos játéka teszi gyönyörűvé Nasir al Mulk-mecset oszlopokkal gazdagon díszített termét. A Naranjestan, azaz Narancsos kert központi épülete szemfényvesztő a tükörberakásai révén, körülötte illatozó narancsliget. Siráz a mecsetek városa is, elvakított bennünket a Vakil és a Shah Cheragh-mecset. A bazár teljesen elfárasztott végtelennek tűnő labirintusával, a sok szín, illat keveredésével, a kedves kérdezőkkel, hogy vagyok, honnan jöttem, először járok-e itt, és mit szólok Iránhoz...

Perszepolisz romvárosa megdobogtatta a szívem. Százoszlopos csarnoka, a királyi temető, egy-egy palotájának, kincstárának romja meghatott. Micsoda hely lehetett ez 2500 éve, amikor még a Perzsa Birodalom fővárosa volt. Nagy veszteség érte az emberiséget azzal, hogy Nagy Sándor felgyújtatta.

Iszfahán a legelegánsabb perzsa város, kész építészeti csoda. Az Imam téren nem is tudtam, merre induljak, mit fényképezzek le leghamarabb, melyik kék csoda a hívogatóbb. Az Imam tér a világ második legnagyobb tere a pekingi után, 512 x 159 méter. Déli oldalán a szépséges Imám-mecset koronaékszerként hat. Északi oldalán a Bazár bejárata van, keleti oldalán a Lotfolláh sejk-mecset, a nyugatin az Ali Qapu-palota. Az árkádok alatt a kereskedők világába csöppenünk, kézművesek, szőnyegkereskedők kínálják portékáikat, kis kalapáccsal és vésővel díszítik gazdagon a tálakat, tálcákat, ékszereket. Kézzel festik a tányérokat, képkereteket. Érdemes megemlíteni a város történelmi hídjait, csak az a zavaró, hogy kiszáradt alattuk a Zayandé folyó, és elég szomorú látvány a meder. A helyiek kedvenc szokása piknikezni bárhol, legyen az többsávos út betonszigete, park, kert. Erre használják a száraz medret is. Leterítik a pokrócot, előkerül a teástermosz, a vízipipa, kezdődhet a csevegés.

Utolsó nap megálltunk a mai napig lakott vöröses agyagvárosban, Abyanehben. Itt a nők színes fejkendőben járnak, és szinte mindenki gyümölcsaszalással foglalkozik. Aszalt gyümölcsöt rágva, elmélázva és emésztgetve a sok-sok látnivalót, ezt a hozzánk képes nagyon más világot, lélekben búcsúzva buszoztunk a reptérre. Mi, lányok már vártuk nagyon, hogy a repülőgép fedélzetére lépve letépjük a fejünkről a kendőt.

Szeles Pál Ildikó

 

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?