Idén szinte mindenhol drágábban strandolhatunk

Már majdnem mindenhol megkezdődött a strandszezon, bár vannak helyek, ahol csak július elsején nyitnak a strandok. Körképünk első részében Kelet- és Közép-Szlovákia déli részeinek fürdőzési lehetőségeiről írunk a teljesség igénye nélkül. Holnap a nyugat-szlovákiai fürdőkbe látogatunk el.

Kassa

Az Anička üdülőövezetben található Ryba strandfürdő a hónap elején nyitott, ám a rossz idő miatt a nyitás után több napon át szünetelt a nyitva tartás. Két felnőtt és egy gyermekmedence áll a fürdőzők rendelkezésére, a felnőtt napijegy ára idén 75, a gyerekjegyé 45 korona, délután 15 óra után pedig kedvezményes jeggyel lehet bemenni. Sportszerek, napozóágyak és napernyők bérelhetőek. A város legnagyobb és leglátogatottabb strandja, a Triton új attrakcióval rukkolt ki. Megépült az ország leghosszabb, 100,5 méteres élménycsúszdája. Ez az újítás három millió koronába került az üzemeltetőnek. A napijegy ára felnőtteknek 85, gyerekeknek 65 korona, hatéves kor alatt pedig 20 korona. Tavaly csaknem hatvan ezren látogatták meg ezt a strandot, idén még több vendégre számít az üzemeltető. A rendőrség sportklubjának üzemeltetésében lévő, „čéhačko” becenevű strandon nem bővült ugyan a szolgáltatások száma, viszont az árak sem emelkedtek: a felnőtt napijegy ára továbbra is 80, a gyermekjegy 55 korona, a négy év alattiaknak a belépés ingyenes. A belügyminisztérium fennhatósága alá tartozó strand vezetése nem tervez korszerűsítést, örülnek, hogy a működéshez nélkülözhetetlen 2,5 millió koronás támogatást megkapták. Az Óváros tulajdonában lévő szomszédos fedett uszoda egyelőre zárva tart, mivel nemrég már másodszor találtak amőbákat a vízben. Ezek a mikroszkopikus élőlények ugyan elenyésző mennyiségben a levegőben is jelen vannak, ám egyeseknél légúti és idegrendszeri panaszokat okozhatnak. A tisztiorvos néhány nappal ezelőtt vett vízmintát, amelynek elemzése rövidesen kész lesz. Ha nem találnak szennyeződést, az uszoda kinyithat, ha viszont igen, az üzemeltető büntetést fizet. A városi parkban üzemelő strandfürdő már megnyitotta kapuit, itt sem emelték az árakat, a felnőtt jegy 70, a gyerekjegy 45 koronába kerül. Tavasszal rendbe hozták a sportpályákat és a teniszpályát, felújították a büfét. A gyermekmedence vizébe idén is „tengeri sót” kevertek, illetve olyan anyagot, amely jót tesz a bőrnek, ám a szemet nem csípi.

Hernádcsány

A Csákyak ősi birtokán, Hernádcsányban található a kassaiak és a környékbeliek egyik legkedveltebb nyári üdülőtelepe, mégpedig azért, mert ezek a tavak közel vannak a városhoz, kerékpárral is gyorsan oda lehet jutni. Való igaz, hogy aki napozni, vagy horgászni akar, az itt a kellő feltételeket megtalálja, de nem így a fürdőzéshez. A 243 hétvégi ház, a 80 kiadó szobával rendelkező Strand Szálló és az autó camping által körbeépített 70 hektáros tóban a fürdést a tisztiorvos rendszerint betiltja, s ez e nyáron sem igen lesz másként, ugyanis ezt a tavat patak nem táplálja és elvezető csatornája sincs. Michal Rečkától, Hernádcsány polgármesterétől azt tudtuk meg, hogy a tó tisztítására 1994-ben kidolgoztak egy tervet, de ez 42 millió koronás beruházás lenne, s erre mindmáig nem találtak anyagi forrásokat, tehát a kivitelezés továbbra is várat magára. Csányban mégis készülnek az új idényre, pénteken nagyszabású zenés-szórakoztató műsorral indítják az évadot. Az étterem, a szálloda, a kemping tulajdonosai biztosak abban, hogy törzsközönségük hű marad hozzájuk, s azok a baráti társaságok, akik először néznek ki ide, biztos, hogy visszavágynak majd. Saját felelősségre pedig fürdeni is lehet, mint ahogy ezt sokan meg is teszik. A horgászok nyilván a 150 hektáron elterülő három halastó valamelyikében próbálgatják a szerencséjüket, vagy a közel 200 hektáros bányatóban.

Tornalja, Beretke

A tornaljai strandot a tervek szerint május 29-én készültek megnyitni. Sajnos, a nyitásból nem lett semmi, s a csúszás nem csak az időjárás miatt történt. Több önkormányzati képviselő is felrótta, hogy a tavalyi hat és fél milliós beruházás után a standon a vezető mellett további tizenkét munkatárs volt alkalmazásban egész évben – amire egyébként eddig még nem volt példa –, mégsem sikerült tartani a nyitás tervezett időpontját. A Tengerszem Strandfürdő egyébként igen kedvelt a térségben, és a már említett tavalyi beruházás is sokat javított mint a víz, mint a szolgáltatások minőségén. A strandon két, egy ötvenméteres úszómedence és egy 1,75 hektáros vízfelületű medence található, melyeket a szomszédos tavacskából – a 38 méter mély Tengerszemből – töltenek fel vízzel. Ez utóbbi medence egyébként szlovákiai méretekben is a legnagyobb ilyen jellegű mesterséges létesítménynek számít. A strand területén az idény során bőven lehet válogatni a büfék, éttermek kínálatai között, esténként több helyen is élő zenével várják a szórakozni vágyókat. A tervek szerint ez évben a helyi művelődési központ szervezésében kézműves foglalkozásokon vehetnek részt az üdülők, illetve lovaglásra is lehetőség nyílik. A strandhoz tartozik még egy autókemping is 320 személy elhelyezésére alkalmas sátorhellyel, egy turistaszállóval, melyben 48 kétágyas szoba található. A kemping területén található fa házakban pedig további 95 személyt tudnak elszállásolni. A városban egyébként még egy turistaszálló és egy panzió található. Tekintettel arra, hogy a strand június 1-től a városi tulajdonú szolgáltató kft. kezelésébe ment át, a tavalyi 40 koronás felnőtt belépti díj 19 százalékos emelkedésével számolhatunk.

A Murány és a Sajó összefolyásánál fekvő, festői szépségű Berekte strandja igen tiszta vize és a nyugodt környezet miatt népszerű a térségben. A 25 méter hosszú és 12 méter széles medence mellett egy gyerekmedence is található. A vizet egy télen-nyáron 22 fokos forrásból nyerik. Az akácfákkal körülvett strand területén büfék, öltözők és egy lábteniszpálya található. Mint megtudtuk Giczei Anna polgármestertől, a közeljövőben szeretnének ráépíteni az öltöző épületére, ahol szálláshelyeket szeretnének kialakítani. Az erre vonatkozó terveket már el is készítették. Beretkén egyébként egy, a falusi turizmus követelményeinek megfelelően felújított házban kínálkozik lehetőség a pihenésre.

Nógrád és Gömör

Egész Nógrádban mindössze egyetlen garantált vízminőségű, szociális és egyéb kiszolgáló intézményekkel ellátott strandfürdő áll a fürdőzni vágyók rendelkezésére. Az Alsósztregova mellett található termálvizes fürdőben öt medence van, jó minőségű vízzel, szép környezetben, megfelelő szolgáltatásokkal. A napi belépőjegy ára felnőtteknek 45, gyerekeknek 35 korona, a napi parkolási díj szintén 40 korona. A fürdőt az önkormányzat működteti, a szezont május 14-én nyitották meg. Egyelőre gyér a látogatottság az elmúlt hetek esős, hűvös, nem igazán strandolásra való időjárása miatt. A nógrádiak még a Divény és Losonctamási közötti ružinái víztárolót látogatják szívesen. Itt nem kell belépti díjat fizetni, a víz minősége ugyan változó, de fürdőzésre alkalmas. A víztároló környékén magánvállalkozások biztosítanak étkezési és szórakozási lehetőségeket, van lehetőség vízi bicikli kölcsönzésére, csónakázásra, horgászásra. A szociális helységek hálózata is elfogadható szinten van.

Losoncon több mint húsz éve nem működik a város strandja, amely Apátújfalu városrészben volt található. Mára csak nyomai és romjai maradtak az egykor közkedvelt strandnak az egykori textilgyár mögötti területen. Füleken is zárva tart a strand, amely a rendszerváltás után magánkézbe került, majd a vállalkozás csődje miatt sokáig rendezetlen volt a helyzete. Fülek önkormányzata most a felújítás tervével foglalkozik a korábbi adósságok és a jogviszony tisztázása után, így remélhetőleg egy-két éven belül újra tudják indítani az egykor szintén közkedvelt strandfürdőt, ha anyagi forrásokat vagy befektetőt találnak hozzá. Rimaszombatban idén is tovább folytatódik a város melletti Kurinci tó, a Zöld Víz nevű üdülő és pihenőközpont kialakítása. A városi hivatal szakelőadója, Eva Muráriková arról tájékoztatta lapunkat, hogy emiatt nem is kérnek belépti díjat a területre, egyedül a feszített víztükrű, elkerített medencénél kell majd fizetni.

Bodrogköz és Ung-vidék

A régióban mindössze egyetlen működő strand van: a nagykaposi. A város fedett uszodájának 25 méter hosszú medencéjében, a 29 fokos vízben egész évben fürdőzhetnek a látogatók, nyaranta pedig a négy gyermekmedencét is megnyitják. A nagykaposi uszoda a nyári hónapokban a hétfő kivételével minden nap reggel 9 órától este 8 óráig fogadja a látogatókat. A vendégek étkezési és sportolási lehetőségeket is találnak a fürdő területén, valamint 280 személy éjszakai elszállásolásáról tudnak gondoskodni az üzemeltetők. Egy egész napos belépőjegy 50 koronába kerül, a gyermekek természetesen különböző kedvezményeket kapnak.

Királyhelmecen az egykor sok látogatót vonzó strand katasztrofális állapotban van. Vendégek fogadására már évek óta nem alkalmas. Nagy Dezső polgármester elmondta, hogy a fürdőt a város előző vezetése jóval áron alul adta el egy helybéli vállalkozónak, aki a vételár alig több mint tíz százalékát fizette ki, a fönnmaradó részlettel a mai napig adós maradt. Mivel az említett vállalkozó elhunyt, és mert az ő tulajdonát képező ingatlanok jogi státusza áttekinthetetlen, a város jelenleg semmit sem tehet a strand újbóli megnyitásáért. Egy olasz vállalkozó nemrég kifejezte ugyan abbéli szándékát, hogy megvásárolná és fölújítaná a királyhelmeci strandot, ám míg a jogi és anyagi kérdések nem tisztázódnak, a fürdő megnyitása szinte elképzelhetetlen. A strand területéről az elmúlt években ismeretlen tettesek nemcsak az öltözőkabinokat, a mászókákat és a földbe fektetett vízvezetékcsöveket, hanem a létesítményt körülvevő kerítést is ellopták. A régió lakosai és az idelátogató turisták egyelőre csak a nagykövesdi Karcsán, a kistárkányi Tisza-parton, vagy a bolyi és zétényi Latorcán találnak strandolási lehetőségeket.

Rozsnyói járás

Rozsnyón június 12-én ünnepélyes keretek között adták át a strandot, amelynek medencéit idén újították fel. A felújítás miatt megnövekednek a belépődíjak. A felnőttek 40, a gyerekek 15 éves korig 20 koronát fizetnek majd.

Beretkén a strand július 1-től nyit, felnőtteknek 20 korona, gyerekeknek 10 korona a belépés. A gömörhorkai strand szintén július 1-től nyitja meg kapuit. Itt a belépődíj felnőtteknek 25 korona, gyerekeknek 15, délután 15 órától már csak 15 és 10 korona.

Oláhpatakon is július 1-től lehet fürödni, felnőtteknek napi 25 koronáért, gyerekeknek 10 koronáért. Délután 15 órától pedig a kedvezmény 10 és 5 korona. (juk, szaszák, pusko, szászi, leczo, kov)

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?