<p>A tavasz és az ősz a legkedvezőbb azok számára, akik valamely európai nagyváros felfedezésére indulnak. Ők leggyakrabban az interneten intézik az utazást, legtöbbször az olcsó repülőjegy mellé középkategóriájú szállodával. A megfelelő szállás megtalálása nem is okoz olyan nagy gondot, sokkal megtévesztőbb lehet az oldalak marketingstratégiája. De egyéb buktatók is vannak. Szállásfoglalás az interneten lépésről lépésre.</p>
Foglalja le szálláshelyét az interneten!
SZABÓ LÁSZLÓ
Az első lépésben – miután már tudjuk, melyik városba tartunk – el kell dönteni, milyen szállást keresünk, és megközelítőleg mennyit áldozunk erre. Persze, ez attól is függ, melyik városba készülünk, ugyanis az európai városok többségében óriási különbségek vannak. Míg például Isztambulban napi 20-28 euróért (600-843 korona) szállhatunk meg egy négycsillagos szállodában, addig Barcelonában egy kétcsillagos szállás is többe kerül, 30-35 eurót kérnek egy éjszakáért.
Amennyiben nem okoz gondot az angol nyelv, akkor a hazai oldalakon túl érdemes megnézni a nagy nemzetközi foglalórendszerek kínálatát is, hiszen gyakran nagyon kedvező akciókat találhatunk ezeken a portálokon. Persze, egyre több ilyen oldal magyar vagy szlovák nyelven is megtalálható. Szinte az összes egy-egy nagy nemzetközi rendszerre van kapcsolva, így nincs olyan város vagy szálláskategória, amelyet ne találnánk meg.
Miután beírjuk, melyik városba, és mikor szeretnénk megszállni, jelöljük be azt is, hogy csak azokat a helyeket mutassa, amelyekbe az adott dátumra van még szabad hely. Nincs értelme ugyanis olyan hotelek között böngészni, ahol már nincs szabad hely. Az oldalak nagy része többféleképpen tudja rendezni a találatokat, kategória szerint, ár szerint, vagy akár népszerűség szerint is. Érdemes átlapozni a találatok listáját, hiszen sokszor csak a sokadik oldalon jelenik meg az a szálloda, amely megfelel igényeiknek, és még olcsó is.
Árak, csillagok
A hazai utazók nagy része az árra érzékeny, így a listát érdemes az ár alapján összeállítani. Az oldalakon nagyon sok kedvező ajánlat van, így a speciális tarifáknak köszönhetően gyakran előfordul, hogy egy magasabb kategóriájú szoba sokkal kedvezőbb, mint egy alacsonyabb kategóriájú szálloda. Mindenképpen nézzük meg, hol helyezkedik el a szálloda, mennyire vannak a nevezetességek, könnyen megközelíthető-e. Mert hiába olcsó egy szállás, ha éjszaka szinte csak taxival lehet eljutni a hotelbe. A foglalás során mindenképpen nézze meg a törlés feltételeit, azaz ha valami közbejön, akkor hogyan lehet törölni a foglalást, és mennyiért. Az európai szállodák többsége csak akkor számol fel költséget – általában az első éjszaka teljes árát – ha egy vagy két nappal az érkezés előtt mondja le a szállást a vendég. Ha korábban, akkor a törlés díjmentes.
Szolgáltatások
A két– és háromcsillagos szállodák is már egyre több extra szolgáltatással próbálják meg odacsalogatni a vendégeket. Így szinte mindenhol van reggeli az árban, ingyenes internetelérés, parkolási lehetőség, de sok helyen már van edzőterem vagy wellness-részleg is.
Értékelés
A nagy nemzetközi oldalakon szinte minden esetben megtalálható az értékelés. Erre is érdemes odafigyelni, hiszen azok szavazataiból áll össze az érték, akik már jártak egy adott szállodában. Megfigyelhetjük, hogy sokszor egy háromcsillagos hotel sokkal magasabb pontokat kap a vendégektől, mint egy magasabb kategóriájú szálloda. Minél többen szavaztak és minél magasabb a pont, annál biztosabbak lehetünk benne, hogy ha mi is ott szállunk meg, elégedetten távozunk. És ha még az ár is megfelelő, akkor már indulhat is az internetes foglalás. Ha egy szálloda egy tízes skálán legalább 6,5 vagy annál magasabb pontszámot kap, és ez legalább 50-80 szavazat alapján állt össze, akkor egy olyan szállodáról van szó, ahol sokan jártak már, és szinte mindenki elégedetten távozott.
A fizetés
Ez az egyik legnagyobb buktatója az internetes szállásfoglalásnak. A helyi, kis, és regionális oldalak többsége sok esetben már előre elkéri a pénzt, azaz a foglalás napján, vagy néhány nappal azt követően teljes egészében ki kell fizetni a szállás díját. Persze, ennek is van előnye, mégpedig az, hogy nem kell később ezzel a kiadással számolni, ahogy a repülőjegy, ez is ki lett fizetve, így már csak a zsebpénzt kell előkészíteni. Sokan vannak azonban, akik a szállást csak az érkezés napján szeretnék kifizetni, így számukra azon oldalak a legmegfelelőbbek, amelyek nem kérik előre a pénzt.
A nagy nemzetközi oldalak (pl. Expedia, caupona.com, hotels.com, booking.com) nem ezt a gyakorlatot követik, ezeken az oldalakon viszont csak akkor tudunk foglalni, ha van internetes fizetésre alkalmas – általában –dombornyomásos bankkártyánk (Visa, American Express, Maestro, Dinners Club). Az oldalak sok esetben előre zárolják az összeget. Ennek hátránya, hogy a szálláshely recepcióján a fizetéskor ismét leemelik az összeget a kártyáról (ekkor valóban levonják a pénzt, míg a zárolás esetében csak virtuálisan tűnik el, azaz nem férhetünk hozzá), a zárolt összeg csak néhány hét múlva oldódik fel a kártyán. Vannak azonban olyan oldalak is, amelyek még ennél is kedvezőbb rendszert biztosítanak. Itt is meg kell adni a kártya számát, ám semmilyen összeget nem zárolnak, csupán azért kérik el az adatokat, hogyha mégsem mennénk, akkor legyen miről levonni az első éjszaka árát. Fizetni csak az érkezést követően kell.
Ha tehát olcsón és jó helyen szeretne megszállni Európa valamely nagyvárosában, akkor a nem kell mást tennie, mint az otthon kényelméből néhány perces vagy órás keresést követően lefoglalni az interneten a szállodát. Ezt követően pedig már nyugodtan várhatja a kirándulást.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.