A hapalochlaenák családjából származó polip nem nagyobb egy ceruzánál. Első ránézésre szemet gyönyörködtető látvány, viszont van benne valami megmagyarázhatatlanul visszataszító, ami azt üzeni: „Ne érj hozzám!”. Ennek a polipnak a mérge a legerősebb az egész világon, és sajnos ellenszerünk sincs rá.
Egzotikus tájakra utazik? Ettől az apró állattól óvakodjon!
Nehezen észrevehető lényről van szó, mivel a színe és foltjai miatt szinte teljesen beleolvad környezetébe, viszont amint veszélyt érez, világoskék körök jelennek meg a testén. Ez a végső figyelmeztetés. Ha ezt nem veszi komolyan az ember, és kézbe veszi a polipot, fájdalmas órák várnak rá.
A harapása fájdalommentes, észre se lehet venni, viszont nagyjából tíz perc múlva a végtagok és az arc érzéketlenné válnak. A száj zsibbadása miatt a segítségkérés lehetetlenné válik. Ezt gyomorfájdalmak követik.
Ha az embernek szerencséje van, kiúszik a partra, és valaki mentőt hív, viszont mozogni már nem tud, és levegőért küszköd. Fokozatosan az egész teste lebénul, és csak a levegővételre tud gondolni.
Ha sikeresen beviszik a kórházba, mielőtt a tüdeje csődött mondott volna, lélegeztetőgépre kapcsolják, enélkül valószínűleg nem élné túl. Az orvosok szerint ellenanyag nem létezik, azonban azt állítják, a polip mérge „csupán” 15 órán keresztül hat, úgyhogy ha ezt az időt túléli, az izmok újra működni kezdenek, és lekapcsolják a lélegeztetőgépről.
A polip fő tápláléka a rák, amit szintén megbénít, majd kiszívja belsőségeit. Azonban más anyag hat a rákokra, és más anyag az emberekre. Emberek esetében egy tetrodotoxin nevű anyagot bocsát ki, ami akár halálos méreg s lehet.
A tetrodotoxin biokémiailag ijesztően pontos méreg. Egy perc alatt leblokkolja a hajszálereket, így így a nátrium ionjai az idegekbe jutnak. Ez azért probléma, mert ezek az idegek felelősek az izmokkal való „kommunikációért”, hogy azok mozogni tudjanak. Egy darab 25 grammos polip mérge akár 10 felnőtt férfivel is képes lenne végezni.
Szerencsére azonban a hapalochlaenák családjába tartozó polip eléggé emberkerülő. Ausztráliában, Okinawában, Japánban, Indiában és a Fülöp-szigeteken él, viszont összesen három halálesetet okozott eddig.
(magazin.pluska.sk, cszs)
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.