Tavaszi fagykármérleg

Dunaszerdahely. Aranyat érő eső áztatja a csallóközi földeket, de a tartós csapadékhiány miatt a gazdasági növények fejlettségi stádiuma elmarad a szokásostól – véli Sidó Miklós, a földművelésügyi minisztérium dunaszerdahelyi járási osztályának agronómusa.

Dunaszerdahely. Aranyat érő eső áztatja a csallóközi földeket, de a tartós csapadékhiány miatt a gazdasági növények fejlettségi stádiuma elmarad a szokásostól – véli Sidó Miklós, a földművelésügyi minisztérium dunaszerdahelyi járási osztályának agronómusa. Szavai szerint a napokban lehullott néhány milliméternyi eső korántsem töltötte fel a talaj vízkészletét. (Május elejétől 25-ig a járás területén mindössze 17,2 milliméternyi csapadékot mértek.) A talaj vízkészlete 60 cm mélységig kimerült, jelenleg mintegy 100 milliméternyi csapadék hiányzik a földekről. Ez elsősorban az őszi és tavaszi vetések fejlődését hátráltatja. A búza a tavalyinál gyengébb, ritkább, kevesebb oldalhajtása van, a kalászképződés rövidebb. Az árpa is rosszul fejlődik a csapadékhiány miatt. Ráadásul az őszi árpát a törpevírusos megbetegedés is sújtotta, így 940 hektárból csupán 60 hektár maradt, a többit ki kellett szántani. A búza mindössze 40 hektáron károsodott. Bár a termelők a kiszántott ősziek helyébe mást vetettek, így is 10-14 ezer koronás hektáronkénti többletkiadással kell számolniuk. A gabonaféléket kisebb területen öntözik, mint tavaly. A gazdaságok csak május 25-ig nem kapták meg az öntözésre beígért állami támogatást, így nem jutott pénz az öntözőberendezések felújítására. Intenzívebb öntözés csupán Felső-Csallóközben figyelhető meg.

A magántermelők elgyomosodott parcelláinak közelében fellépett a gabonafehérítő betegség. Gyors vegyszeres kezeléssel mentik a növényzetet. A 2759 hektár cukorrépa biztató képet mutat. A 17 300 hektár szemes kukoricának is jól jött a néhány milliméternyi csapadék, de a további fejlődéséhez bőséges víz-ellátásra lenne szüksége. Kártevőktől egyelőre nem kell tartani, a kukoricabogár megjelenését eddig sehol nem észlelték.

Május végére összesítették a tavaszi fagykárt. A mínusz 5–8 fokos éjszakai hőmérséklet következtében a sárgabarackosok teljesen, az őszibarackosok 50%-ban elfagytak. Az alma 30%-át, a cseresznye és a szilva 80-90%-át a fagy szüretelte le. A zöldségtermesztőknek a káposztafélék többségét kellett újra palántázniuk a váratlan fagyok miatt.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Korábbi cikkek a témában

Ezt olvasta már?