A felnőttekhez hasonlóan a gyermekeknek is vitaminok és ásványi anyagok teljes spektrumára van szükségük szervezetük megfelelő működéséhez. Esetükben ez a szükséglet még fontosabb, mégpedig a megfelelő növekedés és fejlődés miatt. A gyerekek a tápanyagok nagy részét táplálékkal viszik be, étrend-kiegészítőkre nincs szükségük. Előfordulnak azonban olyan helyzetek, léteznek olyan gyermekek, amikor, akiknek az orvos a vitaminok és ásványi anyagok pótlását étrendkiegészítők vagy gyógyszerek formájában is javasolja.
Táplálékkiegészítők gyermekek számára: melyek a legmegfelelőbbek?
Vannak gyerekeknek szóló táblázatok is, amelyek leírják, hogy egy adott vitaminból vagy ásványi anyagból mekkora legyen a napi bevitel. A kicsiknek is ugyanazokra a tápanyagokra van szükségük, mint a felnőtteknek, de általában kisebb mennyiségben. Az anyatej a legtöbb esetben fedezi a csecsemők vitaminszükségletét, de az újszülötteknek és a csecsemőknek a gyermekorvosok automatikusan D- és K-vitamint írnak fel cseppek formájában. Ezek zsírban oldódó vitaminok, amelyek nem találhatók meg elegendő mennyiségben az anyatejben vagy a tápszeres tejben.
A D-vitamint a csontdeformitások megelőzésére írják fel – e vitamin hiánya a gerinc, a medence, a koponya és a végtagok deformitását okozhatja (angolkór). A K-vitamint részben a vékonybél mikrobiomja állítja elő, de az újszülötteknek még nincs teljesen kifejlődött mikrobiomjuk. A K-vitamin pótlása különösen fontos a megfelelő véralvadás szempontjából. Az 1 éves kor alatti gyermekeknek probiotikumokat is célszerű adni, amelyek megszüntethetik az emésztési zavarokat, és elősegíthetik a K-vitamin termelését.
C-vitamin influenza idején
4 hónapos kortól az első zöldségek, például a sárgarépa és a főtt burgonya is bekerülnek a baba étrendjébe. Ezt követően fokozatosan más zöldségeket, például spenótot, sütőtököt és brokkolit is lehet hozzáadni. A zöldségek után a gyümölcsök következnek, püréként alma, körte, banán vagy sárgabarack is használható. A megfelelő napi gyümölcs- és zöldségbevitel mellett nincs szükség táplálékkiegészítők hozzáadására, hacsak a gyermekorvos másképp nem rendelkezik. Az influenzaidényben például ajánlatos C-vitamint alkalmazni cseppek vagy szirupok formájában. A C-vitamint megfelelő mennyiségben rendszeresen pótolhatjuk az egész év folyamán.
A 3 éves és idősebb gyermekek számára béta-glükánokat tartalmazó készítmények adhatók az immunitás erősítésére. Ezek többnyire gombákból kinyert poliszacharidok (például osztrigagombából), amelyek aktiválják az immunrendszer sejtjeit. Az immunrendszer nagyon szorosan kapcsolódik a vékonybélhez és a vékonybélben élő mikrobiomhoz. A készítményekben található különleges laktobacillus- és bifidobaktériumtörzsek tehát erősíthetik az immunitást, emellett hozzájárulnak a megfelelő emésztéshez, és segíthetnek hasmenés esetén. Az olyan probiotikus törzsek, mint a Sacharomyces boulardi és a Lactobacillus rhamnosus kiválóan alkalmasak az utazási hasmenés megelőzésére, amely a vízminőséggel, az étrenddel és a levegővel függ össze egy a gyermek számára új, más környezetben.
Vannak olyan gyerekek, akiknek az esetében a vitaminokat és az ásványi anyagokat étrend-kiegészítők formájában szükséges bevinni, a szuplementációról ajánlott a szülőknek az orvosukkal/gyógyszerészükkel konzultálni. Ezek főként azok a gyermekek, akik:
- Nem hajlandók gyümölcsöt, zöldséget enni, és az étrendjük sem elég változatos.
- Gyakran betegek, vagy hajlamosak az ismétlődő fertőzésekre.
- Növekedés és fejlődés szempontjából le vannak maradva.
- Vegetáriánus/vegán életmódra nevelik őket.
- Nyugtalanok, sok energiát használnak fel, vagy kis sportolók.
- Problémájuk van a tápanyagok felszívódásával. Ezek a gyerekek cöliákiában, cisztás fibrózisban, rákban szenvednek.
- Allergiában vagy bőrbetegségben (ekcéma) szenvednek.
Mikor kell multivitaminokat szedni
A vegetáriánus/vegán, növényi alapú étrend a gyermek számára D-, B12-vitamin-, vas-, kalcium- és cinkhiányt okozhat. A cisztás fibrózisban szenvedő gyermekek szervezetében nem szívódnak fel megfelelően a zsírok, ami az A-, D-, E- és K-vitamin felszívódásához szükséges. A cöliákiában és a gyulladásos bélbetegségben szenvedő gyermekeknek problémájuk lehet a D-vitamin, a vas és a cink felszívódásával is a szervezetbe. Ha válogatósak, és nem hajlandóak gyümölcsöt és zöldséget megenni, célszerű multivitamin-készítményeket kipróbálni. Nem szabad azonban elfelejteni, hogy ezek nem helyettesítik a változatos és kiegyensúlyozott étrendet.
Az ekcéma kialakulására hajlamos gyermekek és az allergiások számára ajánlott a C-vitamin szedése, mert csökkenti a hisztamin képződését, javítja a bőr állapotát. A D-vitamin támogatja az immunrendszert, és megakadályozza a bőr kiszáradását. Az A-vitamin fontos a bőr megfelelő működéséhez és épségéhez, míg a probiotikumok enyhítik az ekcéma és az allergia megnyilvánulásait, a bélrendszereken keresztül elősegítik az immunitást. Az omega-3 zsírsavakat tartalmazó halolaj a bőrbetegségek megelőzésére szolgál, és támogatja a megfelelő agyműködést. A cink antibakteriális és vírusellenes tevékenységével támogatja az immunrendszert.
Konzultáljon gyerekorvosával
A gyermekeknek szánt táplálékkiegészítők is meg kell, hogy feleljenek bizonyos követelményeknek. Fontos, hogy a termék ne tartalmazzon hatalmas dózisban vitamint/ásványi anyagot, mivel ez megterhelheti a gyermek gyomrát, máját és veséjét. Különösen az A-, D-, E- és K-vitaminok feleslege lehet mérgező a gyermekek számára, mivel ezek a vitaminok elraktározódnak. A készítmények nem tartalmazhatnak szintetikus színezéket vagy töltőanyagokat, és minimális kell, hogy legyen a cukortartalmuk. A cöliákiás és laktózérzékeny gyermekek számára glutén- és laktózmentes készítményeket kell keresni, ebben segíthet a gyógyszerész.
A gyermekeknek szánt táplálékkiegészítőket csak a gyermekorvossal való konzultációt/ajánlást követően alkalmazzuk. Ne feledjük, hogy a vitaminoknak és ásványi anyagoknak mellékhatásaik is lehetnek, esetleg kölcsönhatásba léphetnek a gyermek által szedett gyógyszerekkel, és hátrányosan befolyásolhatják azok hatását. A gyógyszertárban tájékozódjon a gyógyszer és a táplálékkiegészítő, valamint a táplálékkiegészítő és egy másik táplálékkiegészítő bármilyen kombinációjának biztonságosságáról.
Milyen táplálékkiegészítőket ajánlunk gyerekeknek?
DR.MAX VITAMIN D BABY 200IU, 10 ML
A termék D-vitamint tartalmaz, amely hozzájárul az immunrendszer megfelelő működéséhez, a megfelelő izomműködés, valamint az egészséges csontok és fogak fenntartásához. 14 napos kortól alkalmas.
DR.MAX BETAGLUKAN SZIRUP S VIT C, 245 ML
A C-vitaminos bétaglükán-szirupnak kellemes, narancsos íze van. Az étrendkiegészítő nem tartalmaz cukrot, és támogatja az immun- és idegrendszer megfelelő működését, csökkenti a fáradtságot.
DR.MAX KIDS GUMMIES AIRPLANES, 225G
Ha a gyerekek szeretik a gumicukrot, akkor ezt a táplálékkiegészítőt is megkedvelik. Nincs benne hozzáadott cukor vagy mesterséges színezék, A-, C-, D- és E-vitamint, valamint cinket, kalciumot és magnéziumot tartalmaz.
Szerző: Jakub Ďurčík gyógyszerész, Dr.Max gyógyszertár Turócszentmárton
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.