Támad a keleti gyümölcsmoly

Ezekben a napokban főleg a keleti gyümölcsmoly ellen kell védekeznünk, amely gyümölcsöseink – főként az őszibarackosok – egyik legveszélyesebb kártevőjének számít.

A keleti gyümölcsmoly március végén, április elején bábozódik, mintegy 20-25 napos bábidő után május elejétől megkezdődik a lepkék rajzása. Egy lepke 50-170 tojást rak, amelyekből 6-14 nap után jönnek elő a parányi, megközelítőleg 1 mm-es lárvák. Ezek a hajtásokba furakodnak és azok belsejét rágják ki. Egy lárva fejlődése során akár 4-7 hajtást is elpusztít. Kártételét a lehervadó, később teljesen elszáradó barna „zászlócskák” jelzik. A kártevő elleni védekezést már most kezdjük meg a következő vegyszerek valamelyikével: Calypso 480 EC (0,1%), Basudin 600 (0,1%), Diazol 60 EC (0,1%), Nurelle D (0,1%), Metanion 48 EC (0,2%), Sumithion Super (0,1%), Pyrinex 48 EC (0,2%), Ultracid 40 WP (0,1%), Zolone EC (0,2%). A felsorolt szerek egyúttal a levéltetvek ellen is védelmet nyújtanak .

A cseresznyefajtáink közül éppen a legszebb gyümölcsű közép és kései érésűeket veszélyezteti legnagyobb mértékben a kukacosodás. A cseresznyelégy kártételét nehéz megakadályozni, ugyanis a fiatal lárvák kikelésük után azonnal a termésbe rágják magukat. A hatásos védekezésnek tehát a megelőzés minősül. A cseresznyelégy rajzásának idején, ami egybeesik a bodza virágzásával, kell megkezdeni a kártevő elleni védekezést. A permetezést – a várakozási idő figyelembevételével – 7-10 nap után meg kell ismételni. Használjuk a következő permetszereket: Calypso 480 EC (0,1%), Nurelle D (0,1%), Metanion 48 EC (0,2%), Sumithion Super (0,1%), Pyrinex 48 EC (0,2%), Zolone EC (0,2%).

A betegségek közül a szklerotíniás és moníliás betegség okozzák a virágok, a termés, a vesszők és az ágak pusztulását. Ennek megelőzése érdekében adagoljunk a permetlébe a következő szerek valamelyikéből: Delan SC 750 (0,07%), Dithane M 45 (0,2%), Novozir MN 80 (0,2%), vagy Merpan 50 WP (0,2%). A felsorolt készítmények a blumériás levélfoltosság és a klaszterosporiumos levéllikacsosodás megelőzésében is hatásosak.

A szamóca védelmét ezekben a napokban a szürkerothadás teszi szükségessé, ez e növény legveszedelmesebb betegsége. Megtámadja a leveleket, virágokat és a termést is. A gombának kedvez a csapadékos idő. Permetezni ellene a virágzás kezdetén, fővirágzásban és 70-80%-os elvirágzásban kell Merpan 80 WDG (0,2%), Folpan 48 SC (0,2%), Rovral 50 WP (0,1%), Sumilex 50 WP (0,1%) és Teldor 500 SC (0,1%) készítményekkel. Ügyeljünk az élelmezés-egészségügyi idő betartására.

Tovább folytassuk a füstösszárnyú körtelevélbolha elleni védekezést. Tapasztalataink szerint a mozgó, még nem letelepedett alakok ellen hatásosak a következő permetszerek: Dimilin 48 SC (0,03%), Nomolt 15 SC (0,1%), Match 050 EC (0,1%), Rimon 10 EC (0,05%) valamint a Biobit WP (0,2%), Calypso 480 SC (0,2%). A készítményeket 2-3 hetes időközökben váltogassuk, a permetléhez adagoljunk tapadószerként Agrovitalt.

A szilva kártevői közül a legnagyobb terméskiesést a poloskaszagú szilvadarázs okozza. A sziromhullás után három nap után kell ellene először permetezni, majd azt 7-10 nap után megismételni a védekezést a keleti gyümölcsmoly elleni védekezésnél felsorolt szerekkel.

Az almásokat most a varasodás, a lisztharmat és az aknázómolyok veszélyeztetik. Mindhárom károsító ellen folytassuk a védekezést a már ismertetett permetszerekkel. Lehetőleg használjunk kettős védelmet biztosító gombaölő szereket, Merpan 50 WP (0,2%), Folpan 48 SC (0,2%), Dithane M 45 (0,2%), Novozir MN 80 (0,2%), valamint réztartalmú készítményeket, mint a Kuprikol 50 WP (0,5%) vagy a Champion 50 WP (0,4%).

A hagymafélék legveszedelmesebb károsítójának a hagymaperonoszpóra minősül, amely ellen a már ismertetett permetszerekkel folytassuk a védekezést. Tapadószerként használjunk Agrovitalt (0,025%).

A káposztaféléket tovább fenyegeti a tavaszi káposztalégy lárvája. Csak megelőző védekezéssel hárítható el a hernyókártétel. A felhasználható készítményeket már ismertettük, e vegyszerek jók a káposztabolhák és a levéltetvek ellen is. Már palántaágyi kórokozónak számít a káposztaperonoszpóra is. Fertőzése esetén a levelek színén szürkéssárga foltok a fonákon szürkésfehér penészbevonat látható. Ellene használható Merpan 50 WP (0,2%), Folpan 48 SC (0,2%), Dithane M 45 (0,2%), Novozir MN 80 (0,2%) valamint réztartalmú készítmények, mint például a Kuprikol 50 WP (0,5%), Champion 50 WP (0,4%) stb. A permetléhez adagoljunk Agrovitalt is.

A levéltetvek betelepedése ellen tovább folytassuk a védekezést. A permetszer hatásának megszűnése után ismételjük meg a védekezést egy másik hatóanyagú vegyszerrel.

A hajtatott zöldségek közül az uborkát a legnehezebb egészségesen tartani. Tenyészideje hosszú, hő- és páraigényes klímát igényel, ez azonban kedvez az uborka károsítóinak is. Nagy kárt tud okozni az uborka peronoszpóra. A szögletes, sárguló foltokon a levél fonákján szürkéslila penészgyep található. A betegség megelőzésére azok a kontakt készítmények alkalmasak, amelyeket a káposztánál is felsoroltunk. A betegség megjelenésekor a nagyhatású felszívódó gombaölő szerek közül válasszunk: Acrobat MZ (0,3%), Aliette (0,2%), Curzate K (0,3%), Mikal M (0,3%), Ridomil Gold Z 68 WP(0,4%). Rendszeresen károsít az uborka lisztharmat is. Fertőzésére akkor számíthatunk, ha a termesztő-berendezés hőmérséklete magas, a páratartalom pedig alacsony (május, június). A védekezés alapja a megelőző permetezés, melyet a rövid, általában 3 napos várakozási időt igénylő készítményekkel érhetünk el. Használjunk Kumulus WG (0,5%), Sulika (0,4%), Thiovit (0,3%) szereket.

A gyakori gombaölő szeres permetezések csökkentésére használjunk lúgos kémhatású levéltrágyákat, ilyen például a Humix vagy a Lamag termékcsalád. A magas Ph-értékű szerek gátolják a gombacsírák fejlődését a levélzet felületén. Nincs várakozási idejük (adagolás 0,5%-os töménységben), a védekezés pedig 7-10 napos ismétlés után hosszantartó védekező hatást biztosít. A készítmények gyakorlatilag minden növénynél felhasználhatók.

A rózsa egész évben figyelmet kíván, virágzás előtt kéntartalmú vegyszerekkel védjük a levélfoltosság és rozsda ellen. Használható erre: Merpan 50 WP (0,2%), Folpan 48 SC (0,2%), Dithane M 45 (0,2%), Novozir MN 80 (0,2%) valamint réztartalmú készítmények közül Kuprikol 50 WP (0,5%), Champion 50 WP (0,4%). A levéltetvek ellen a már ismertetett permetszereket használjuk.

A szerző a Központi Mezőgazdasági Ellenőrzési és Fajtaminősítő Intézet (ÚKSUP) komáromi részlegének munkatársa

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Korábbi cikkek a témában

Ezt olvasta már?