Száradó burgonyalevelek

Az idei csapadékos, időnként túl meleg időjárás kedvez a burgonyavész – Phytopthóra infestans – kórokozójának. A károsítás kezdeti tüneteit már több helyen a paradicsomon és a burgonyán is észlelték.

A burgonyavész károsításának kezdeti tünetei a levélcsúcson és a levélszélen jelentkeznek, később a teljes lombszáradást előidézheti. A betegség jellemzője – a kezdeti stádiumban – a levélzet sárga foltosodása és a fonáki részen a szőlőperonoszpórához hasonló penészgyep-kiverődés. A burgonyavész károsító gombája ugyanis meglehetősen közeli rokona a szőlőperonoszpórának. Ez a rokonság egyben kézenfekvővé teszi a kórokozó elleni védekezés elveit, módszereit is.

Nagyon fontos, illetve a védekezés legfontosabb gyakorlati elve a megelőzés. A megfelelő gombaölő szeres permetlevet még a fertőzés észlelése előtt juttassuk ki a növények lombjára. A kedvező hőmérséklet mellett a csapadék vagy az öntözővíz teszi lehetővé a gomba csirázását és a fertőzés terjedését. Ha azonban a lombozatot előírásszerű töménységben szerves vagy réz hatóanyagú permetszerrel már korábban beborítottuk, a gomba nem tud fertőzni, elpusztul. A réztartalmú szerek használata ilyenkor előnyösebb, mert az erős nap hevétől a levegő oxidatív hatásától nem bomlanak fel, tartós hatásúak. Nálunk a következő készítmények vannak forgalomban: Cuprocaffaro (0,6%), Champion 50 WP (0,7%), Kuprikol 50 (0,7%), Kuprofor 50 SC (0,7%), Cuprotix 20 DKV (1,1%). A permetszerek várakozási ideje 7 nap. A szerves hatóanyagú gombaölőszeres készítmények is megfelelő védelmet nyújtanak a kórokozó ellen, a kontakt hatóanyagú készítmények általában 5-7 napos a felszívódóak 10-14 napos védettséget garantálnak. Ha azonban az esővíz a gombaölőszeres védelmet a lombozatról lemossa, vagy ha a növényvédő szer a szabad levegőn egyéb kémiai okok folytán a hatását csökkentette, elvesztette, akkor a fertőzésnek kedvező meleg esős időjárás esetén a védekezést idő előtt meg kell ismételni. A következő készítményeket használhatjuk erre a célra (a zárójelben a töménységet, a tört zárójelben a várakozási időt tüntetjük fel): Acrobat WG (0,3%) /14/, Altima 500 (0,06%) /14/, Bravo 500 (0,5%) /14), Brestanid (0,06%) /14/, Casoar (0,0,3%) /14/, Curzate M (0,3%) /14/, Dithane DG (0,3%) /7/, Mancosan 80 WP (0,3%) /14/, Novozir MN 80 (0,3%) /7/, Sancozeb 80 WP (0,3%) /14/, Folpan 80 WDG (0,3%) /10/, Galben M (0,3%) /14/, Melody Fit 69 WP (0,3%) /14/, Metalazeb 72 WP (0,4%) /21/, Metalxyl MZ 72 WP (0,4%) /21/, Ridomil Gold MZ 68 WP (0,4%) /21/, Polyram WG (0,3%) /7/, Tanos (0,1%) /14/, Tatoo (0,6%) /14/. Adagoljunk a permetlébe tapadószert, például Agrovitalt (0,025%), amely meggátolja, hogy a hatóanyagokat az esővíz a lombozatról lemossa, s egyben a permetszer a napsugárzás következtében veszítsen hatásából. A burgonyavész fertőzése a száraz, meleg időjárás bekövetkeztekor leáll. A sikeres védekezés érdekében tehát úgy kell permetezni a paradicsomot és a burgonyát, hogy a permetlé a teljes lombozatot érje, beborítsa. A kórokozó elleni védekezést kombinálhatjuk a burgonyabogár elleni védelemmel és levéltrágyázással.

A szőlőperonoszpóra elleni védekezés legfontosabb időszaka általában a júniusi hónapra esik, vagyis a fürtkezdemények megnyúlásától a kötődés befejezéséig. Természetesen vannak évjáratok, mint az idei is, hogy a fertőzés korábban indul meg, esetleg tovább tart, de a gyakorlat főleg ebben az időszakban használja a felszívódó és a mélyhatású gombaölő szereket. Nálunk a következő készítmények engedélyezettek: Aliette Bordaux (0,4%), Acrobat WG (0,3%), Curzate M (0,3%), Discus (0,03%), Forum SP (0,2%), Hattrick WG (0,2%), Melody Fit 69 WP (0,3%), Metalazeb 72 WP (0,4%), Metalxyl MZ 72 WP (0,4%), Mikal M (0,3%), Quadris (0,1%), Ridomil Gold MZ 68 WP (0,4%) és Shavit F 71,5 WP (0,2%). A kritikus időszak előtt és után a burgonyavésznél említett kontakt hatású készítményeket használjunk. A kritikus időszakot, vagyis az erős fertőzési nyomás időszakát, mindig az időjárás határozza meg, tehát azt is, hogy hány alkalommal kell a drága felszívódó vagy az olcsóbb kontakt szerekkel védekeznünk. Itt is elengedhetetlen a tapadószer használata, mivel a fürtök lisztréteggel borított felületéről a permetszer lecsurog.

A szőlőlisztharmat az utóbbi években kétszer is megtréfálta a termesztőket és mindkét esetnek súlyos következményei lettek. A kórokozó gombatelepeinek taplógomba szaguk van, így könnyen megkülönbözethetők a peronoszpórától. A betegség kifejlődésének fő időszaka május közepétől július közepéig tart. Ilyenkor kell használnunk főleg a mélyhatású felszívódó készítményeket, mint amilyen a Domark 10 EC (0,025%), Falcon 460 EC (0,03%), Hattrick WG (0,2%), Horizon 250 EW (0,04%), Rubigan 12 EC (0,02%), Shavit F 71,5 WP (0,2%), Systhane 12 EC (0,02%), Topas 100 EC (0,025%), valamint a Vectra 10 SC (0,03%).

Az almásokban is folytassuk a védekezést a varasodás és a lisztharmat ellen.

A szerző a Központi Mezőgazdasági Ellenőrzési és Növényvédelmi Intézet (ÚKSUP-OOR) komáromi részlegének a munkatársa

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Korábbi cikkek a témában

Ezt olvasta már?