Szamócaültetvény talajkezelése

A szamócaültetvények általában 2–3 termőéven át maradnak ugyanazon a területen. A tervezett ültetvény termőképességét a telepítés előtti talajművelés jelentős mértékben befolyásolja.

Bár az eredeti talajadottságokat alapvetően nem tudjuk megváltoztatni, de a talaj termőképességét a talaj-előkészítés alkalmával jelentősen javítani tudjuk. A gondos talaj-előkészítés nemcsak az ültetett növények eredését és kezdeti fejlődését befolyásolja, hanem azok termőképességét is. A talaj-előkészítés az ültetéshez hasonlóan alapozó jellegű munka, amellyel kedvező talajállapot létrehozása a fontos.

A talaj-előkészítés feladata, hogy a szamóca számára jó szerkezetű, megfelelő tápanyagtartalmú és arányú, jó vízgazdálkodású, gyomoktól és kártevőktől mentes talajt alakítsunk ki. A jó talaj-előkészítés feltétele a jó elővetemény. A jó előveteménytől elvárjuk, hogy:

– a talajt gyomoktól és káros herbicidektől mentesen hagyja;

– állományával irtsa ki vagy gyérítse a szamóca szempontjából fontos gyomokat;

– alkalmazzon olyan gyomirtó szereket, amelyekkel a veszélyes gyomokat még az élőkultúra során megsemmisíthetjük.

Különösen augusztusi ültetés esetén fontos az elővetemény helyes megválasztása, mert a korai ültetéshez július végéig kell előkészíteni a talajt, hogy szántás után részben leülepedhessen. Alaptrágyázáskor fontos szempont, hogy a szamóca a szerves anyagokkal jól ellátott talajokon díszlik a legjobban. Ezért szükséges, hogy az alaptrágya nagy mennyiségű szerves trágyából és egy kisebb mennyiségű kiegészítő műtrágyából álljon.

A terület kiválasztásánál vegyük figyelembe, hogy a szamóca érzékeny a mészre. Talajtípustól függetlenül, telepítés előtt tanácsos nagy adagú szerves trágyát a talajba dolgozni. A szerves trágya mellett kiegészítésnek foszforból 5–8 dekát, kénsavas káliból 10-15 dekát, nitrogénből 3-5 dekát adjunk négyzetméterenként.

Az alaptrágyát a területen egyenletesen szétterítjük. Ezután nehéztárcsával a területet többször megjáratjuk, kivéve, ha esős időszak uralkodik, és a talaj felszíne fel van ázva. A nehéz tárcsa a szerves trágyát és a műtrágyát a talaj mintegy felső 10 cm-es rétegébe bekeveri, és így a trágyázott réteg leszántás után a talajban szélesebb sávot alkot. Az alaptrágyát minden esetben ősszel juttatjuk a talajba. A szántás után a talajt legalább 2 hétig ülepedni hagyjuk.

A szerző agrármérnök

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?