„Lelepleztük az angol futballt behálózó korrupciót” – hirdette a BBC, azt ígérve: tényfeltáró riportfilmje alapjaiban rengeti meg a szigetországi futball intézményrendszerét.
Az egy hete közvetített műsor azonban a hangzatos cím ellenére (Leleplezés: a futball mocskos titkai) csalódást okozott.
Vesztegetési botrány Angliában: A pénz szaga
Az egy hete közvetített műsor azonban a hangzatos cím ellenére (Leleplezés: a futball mocskos titkai) csalódást okozott. A vád „mindössze” annyi: az élvonalbeli futballedzők némelyike (a műsor szerint tizennyolc egykori vagy jelenlegi tréner) csúszópénzt fogadott el a játékosügynököktől annak fejében, hogy szerződtetik kliensüket.
Álruhában
A BBC tényfeltáró módszere ugyanaz volt, mint amit a News of The World alkalmazott tavasszal Sven-Göran Erikssonnal szemben: egy álruhás újságíró akkor dúsgazdag arab sejknek öltözött, és azonnal elcsábította a pénzéhes Erikssont az angol kispadról.
Ezúttal játékosügynök szerepébe bújt újságírók faggattak több menedzsert, futballedzőt és valódi játékosügynököt. A beszélgetésekről rejtett kamerával készítettek felvételeket. Ezek alapján leplezték le például Sam Allardyce praktikáit: a Bolton 51 esztendős trénere a jelek szerint sajátosan értelmezte a játékosvásárlást: először ugyanis neki fizettek (persze titokban) az ügynökök, s csak aztán kerülhetett sor a szerződés megkötésére.
„Ilyen egyszerű”
Az izraeli válogatott Tal Ben-Haim érkezése 75 ezer font csúszópénzt jelentett Allardyce-nak. A Boltonnál Craig Allardyce, az edző fia is sáros: Craig játékosügynökként dolgozott, s jóllehet a Boltonnal kapcsolatos ügyletekben nem vehetett részt, a riport szerint számos alkalommal éppen ő volt a közvetítő. „Csak ideadja nekem a játékos adatlapját, én besétálok vele apám irodájába, aztán megbeszélem vele a dolgot. Ilyen egyszerű az egész” – mondta a felvételek tanúsága szerint Craig Allardyce Peter Harrison ügynöknek, aki ezért a „szolgáltatásért” természetesen fizetett is.
„Megvenném, hogyne”
A műsorban Harry Redknapp, a Portsmouth edzője is feltűnt. Az ő bűne az, hogy a Blackburn csapatkapitányának, Andy Toddnak a megvételéről tárgyalt a játékos menedzserével – szabályellenesen, a klubok tudta nélkül. „Szeretem Toddyt, nem? Megvenném, hogyne, kétségkívül megvenném” – hangoztatta Redknapp. Az edző szerint azonban csupán puhatolózásról volt szó, amiben semmi törvénytelen nincs.
A FIFA egyelőre tartózkodóan nyilatkozott: a nemzetközi szövetség előbb megvárja az átfogó vizsgálat eredményét. Az angol szövetség ugyanis független szakértőt bízott meg a vesztegetési botrány kivizsgálásával. John Stevens, a Scotland Yard korábbi főnyomozója október 2-re ígéri a részletes beszámolót.
Félhet a Chelsea
Botránynak botrány, a vádak is súlyosak, de korántsem akkora léptékű az ügy, mint az olasz calciopoli, vagy mint a Hoyzer-féle német bunda. Jellemző az is, hogy eddig csak a kiscsapatok illetékesei kerültek horogra: a nagyok közül csupán a Chelsea-nek lehet félnivalója. A Kékek utánpótlás-igazgatója, Frank Arnesen ugyanis állítólag 150 ezer fontot ajánlott a Middlesbrough 15 éves tehetségének, Nathan Porritnak azért, ha a Stamford Bridge-re költözik – Porrit nevelőegyesületével azonban nem tudatta szándékát (a fiút egyébként hasonló ajánlattal a Liverpool is megkereste). Ha mindez bebizonyosodik, a Chelsea-t akár pontlevonással is sújthatják: az „Ashley Cole-sztori” után (amikor a Chelsea az Arsenal tudta nélkül környékezte meg a hátvédet) az angol szövetség a pénzbírság mellett három pont levonásával is büntette a Chelsea-t, aminek a végrehajtását felfüggesztették. (g)
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.