Van Basten zsenialitása holland aranyat ért

<div>1984-ben Michel Platini bűvölte el a futballfanatikusokat, kilenc góllal Európa-bajnoki győzelemre vezetve a franciákat. Négy évvel később egy 23 éves holland fiatalember, Marco van Basten cselekedte meg ugyanezt: Angliát mesterhármassal, NSZK-t és Szovjetuniót győztes góllal intézte el. Nem rossz teljesítmény egy olyan játékostól, aki bokasérüléséből éppen csak felépült, és az Eb-t még a kispadon kezdte.</div>

A nyolccsapatos mezőny jócskán megváltozott az előző Európa-bajnoksághoz képest: Spanyolország, Dánia és a házigazda NSZK maradt hímondónak, a címvédő franciák és az elődöntős portugálok csúnyán elvéreztek a selejtezőben (Franciaország mindössze egy meccset tudott nyerni, Izlandot verte meg otthon), Olaszország, Anglia és Hollandia mellett az írek történetük során először kvalifikálták magukat, és a Szovjetunió is visszatért 16 év kihagyás után. [[{"type":"media","view_mode":"media_large","fid":"234511","attributes":{"alt":"Marco van Basten örökre beírta magát és Hollandiát a futballtörténelembe","author":"","class":"media-image","height":"300","title":"Marco van Basten örökre beírta magát és Hollandiát a futballtörténelembe","typeof":"foaf:Image","width":"480"}}]] Magyar botlás, csehszlovák pechA magyar válogatottat 1985-ben még a világ egyik legjobbjának tartották, a mexikói világbajnokság kínos kudarca azonban Mezey György állásába került. Az 1986. október 15-i, Hollandia elleni hazai mérkőzésen már Komora Imre ült a kispadon, de miután Marco van Basten góljával a vendégek nyertek, majd a csapat Görögországban is kikapott, jött Verebes József. Vele legalább Ciprust és Lengyelországot sikerült legyőzni (utóbbi mérkőzésen született Détári Lajos emlékezetes, alapvonal közeléből szerzett szabadrúgásgólja), az utolsó három meccsen pedig már Garami József kapott lehetőséget. A csapat végül négy győzelemmel és négy vereséggel, nyolc ponttal a csoport harmadik helyén zárt. Nem jártak sikerrel a csehszlovákok sem, noha a vb-ezüstérmes Josef Masopust irányította csapat nagyon közel járt a bravúrhoz. A 6-os csoportban azonban hiába játszott két döntetlent Dániával, a walesi 1–1, no és a megmagyarázhatatlan finnországi 3–0-s vereség csak a csoport második helyéhez volt elég, az pedig akkoriban nem ért továbbjutást. Fiatalos németek, olaszokAz A csoportban a vb-ezüstérmes németeket, illetve az 1982-es világbajnok olaszokat tartották esélyesnek, főleg, mert a rutinos keretet olyan szupertehetségekkel erősítették meg, mint Jürgen Klinsmann, Jürgen Kohler és Thomas Berthold, illetve Paolo Maldini és Gianluca Vialli.Az egymás elleni nyitómérkőzésen nem is bírtak egymással, előbb egy labdaeladást követően Roberto Mancini szerzett vezetést, a németek viszont Andreas Brehme révén egy 16 méteres lövéssel egyenlítettek. Miután az előző Eb két meglepetéscsapata, Spanyolország és Dánia is kikapott a riválisoktól, a továbbjutás kérdése el is dőlt. Csúfos angol (le)szereplésA B csoportban azonban minden a feje tetejére állt, a selejtezőben brillírozó, 19–1-es gólkülönbséggel, veretlenül kvalifikáló Anglia ugyanis három vereséggel kiesett. Már a nyitómérkőzés óriási pofon volt számukra, a története első Eb-meccsét játszó Írország ugyanis a liverpooli, mindössze 170 cm magas Ray Houghton fejesével 1–0-ra győzött. Ezt követte a hollandok, majd a szovjetek elleni 1–3.A Szovjetunió visszatérését a magyarok is megsínylették, hiszen Valerij Lobanovszkij együttesének irapuatói 6–0-s KO-sikerét évtizedekig emlegették Magyarországon, de ennek ellenére az áttörés nem sikerült nekik: a válogatott végül a nyolcaddöntőben elvérzett. Ugyanakkor a Dinamo Kijev 1986-os KEK-győztes (majd az 1986/1987-es BEK-elődöntős) csapata olyan alapot teremtett, amelynek hatását a nemzeti csapat is élvezhette. Hollandia és Anglia legyőzése, valamint az Írországgal szembeni 1–1 biztos elsőséget ért a szovjeteknek, a csoport utolsó meccse, a holland–ír döntött a második helyről. A 0–0 már Jackie Charlton válogatottját juttatta volna tovább, azonban a 82. percben Wim Kieft az Eb-történelem egyik legfurább gólját fejelte a kapuba, nagy nehezen továbbjuttatva Hollandiát. [[{"type":"media","view_mode":"media_large","fid":"234512","attributes":{"alt":"","author":"","class":"media-image","height":"480","title":"","typeof":"foaf:Image","width":"350"}}]] Negyedik szovjet Eb-döntőA szerencse továbbra is a hollandok mellé állt. A németek elleni elődöntőben ugyan Lothar Matthäus büntetőjével az ellenfél szerzett vezetést, de a román Igna bíró jóvoltából a 74. percben Ronald Koeman hasonló módon egyenlített, noha a tizenegyest megelőzően Jürgen Kohler szabályosan szerelte Van Bastent, aki nem is reklamált, sőt a földön fekve is próbálta megjátszani a labdát. A meccs végén aztán jött a slusszpoén: a 88. percben Van Bastennel egy nemzet csúszott lélegzet-visszafojtva a tizenhatoson belül, talán ezért tudta centikkel megelőzni Kohlert, és Eike Immel mellett a jobb sarokba perdíteni a labdát (2–1). A másik ágon a szovjetek szakadó esőben verték az olaszokat 2–0-ra: a 60. percben Gennagyij Litovcsenko szerencsés góllal szerzett vezetést, két perc múlva egy gyors kontrát Oleg Protaszov is eredményesen fejezett be, így a válogatott 1960, 1964 és 1972 után negyedszer jutott be az Eb-döntőbe.  Hollandia: egyből egyHolland források szerint a lakosság hatvan százaléka a tévé előtt izgulva várta a döntőt, amelyben Rinus Michels csapata visszavágott a csoportbeli vereségért. A 32. percben Ruud Gullit fejesével szerzett vezetést, majd az 54. percben jött az a gól, amelyet azóta is csak csodálattal lehet megnézni: Arnold Mühren a balösszekötő helyéről a tizenhatos hosszú oldalára ívelte a labdát, Van Basten pedig hihetetlen mozdulattal, éles szögből úgy lőtte vissza a jobb sarokba, hogy a 186 centis Rinat Daszajev kapus hiába ugrott érte, nem érhette el. A hajrában még Hans van Breukelen csinált magának egy kis show-műsort, miután összehozott maga ellen egy büntetőt, amelyet aztán ki is védett. Hollandia története során először (és azóta is utoljára) Európa-bajnok lett, a torna pedig további legekkel is szolgált. A szervezők elégedettek lehettek, hiszen összesen 888 645 néző látta a meccseket a helyszínen, az 59 243 fős átlagnézőszám azóta is megközelíthetetlen. Az Európa-bajnokságon egyetlen mérkőzésen sem volt hosszabbítás, senki sem kapott piros lapot, és minden mérkőzésen született legalább egy gól.  Van Basten, a csatárzseniA torna egyértelműen legnagyobb sztárja Marco van Basten lett, aki akkor már az AC Milanban futballozott. Pontosabban nem futballozott, bokasérülése miatt az Eb-szereplése is kérdéses volt, így aztán senkit sem ért váratlanul, hogy a szovjetek elleni nyitányon csak a kispadon kapott helyet.„Rinus Michels úgy döntött, Johnny Bosmant játszatja, hiszen én előtte hosszú időn át sérült voltam. Bosman akkor már játszott néhány felkészülési mérkőzést, nem volt ok a változtatásra. Nekem pedig nem okozott problémát a kispadozás, hiszen csak kerestem a formám. Semmi okom nem volt, hogy arra gondoljak, a kezdőben lenne a helyem. Csak vártam a pillanatot, hogy megkapjam a lehetőséget. A szovjetek elleni vereség után aztán jött az angolok elleni meccs, és ott már a kezdőben kaptam helyet. Ez volt az a mérkőzés, ahol minden megváltozott. Három gólt szereztem, ettől kezdve minden könnyebbé vált” – emlékezett vissza Van Basten. A döntőbeli csodatalálat őt is meglepte. „A második félidőre már kissé fáradt voltam. Jött a labda Mührentől, és amíg repült, azon tűnődtem, hogy levegyem, és próbálkozzam a védők között, vagy kockáztassak és lőjek. Utóbbit választottam, de óriási szerencsére volt szükségem. Meg is lepődtem, a gól utáni pillanatban látszott a reakcióm, mintha az lenne az arcomra írva: Mi történt?” [[{"type":"media","view_mode":"media_large","fid":"234513","attributes":{"alt":"Hollandia futballnagyhatalom, mégis csak egy nagy tornát tudott nyerni","author":"","class":"media-image","height":"408","title":"Hollandia futballnagyhatalom, mégis csak egy nagy tornát tudott nyerni","typeof":"foaf:Image","width":"480"}}]]  ADATBANKVIII. Európa-bajnokság, 1988, NSZKNyolcas döntő  (1988. június 10–25.)A csoport:NSZK–Olaszország 1–1 (0–0)56. Brehme, illetve 53. ManciniSpanyolország–Dánia 3–2 (1–1)6. Míchel, 53. Butragueno, 68. Gordillo, illetve 26. M. Laudrup, 84. PovlsenNSZK–Dánia 2–0 (1–0)10. Klinsmann, 87. ThonOlaszország–Spanyolo. 1–0 (0–0)74. VialliNSZK–Spanyolország 2–0 (1–0)30., 51. VöllerOlaszország–Dánia 2–0 (0–0)66. Altobelli, 87. De AgostiniA csoport végeredménye: 1. NSZK 5 pont, 2. Olaszország 5, 3. Spanyolország 2, 4. Dánia 0.B csoport:Írország–Anglia 1–0 (1–0)6. HoughtonSzovjetunió–Hollandia 1–0 (0–0)54. RáczHollandia–Anglia 3–1 (1–0)44., 72., 76. Van Basten, illetve 54. RobsonÍrország–Szovjetunió 1–1 (1–0)39. Whelan, illetve 75. ProtaszovSzovjetunió–Anglia 3–1 (2–1)3. Alejnyikov, 28. Mihajlicsenko, 72. Paszulko, illetve 15. AdamsHollandia–Írország 1–0 (0–0)82. KieftA csoport végeredménye: 1. Szovjetunió 5 pont, 2. Hollandia 4, 3. Írország 3, 4. Anglia 0. Elődöntők:Hollandia–NSZK 2–1 (0–0)74. R. Koeman, 88. Van Basten, illetve 55. MatthäusSzovjetunió–Olaszország 2–0 (0–0)60. Litovcsenko, 62. Protaszov Döntő (1988. június 25.):Hollandia–Szovjetunió 2–0 (1–0)33. Gullit, 54. Van BastenMünchen, Olimpiai Stadion, 72 308 nézővezette: Vautrot (francia)Hollandia: Van Breukelen – Van Aerle, Rijkaard, R. Koeman, Van Tiggelen, Wouters, Gullit, Mühren, E. Koeman, Vanenburg, Van BastenSzövetségi kapitány: Rinus MichelsSzovjetunió: Daszajev – Gyemjanyenko, Higyijatullin, Mihajlicsenko, Litovcsenko, Alejnyikov, Zavarov, Gocmanov (69. Baltacsa) Rácz, Belanov, Protaszov (72. Paszulko)Szövetségi kapitány: Valerij Lobanovszkij A döntő góllövőlistájának élmezőnye:5 gólos: Marco van Basten (Hollandia)2 gólos: Oleg Protaszov (Szovjetunió), Rudi Völler (NSZK) A teljes torna (1986–88) góllövőlistájának élmezőnye:7 gólos: Alessandro Altobelli (Olaszország), Nico Claesen (Belgium), Marco van Basten (Hollandia)5 gólos: Nikosz Anasztopulosz (Görögország), Johnny Ekström (Svédország), Ruud Gullit (Hollandia), Gary Lineker (Anglia), Andreas Thom (NDK), Gianluca Vialli (Olaszország) Tudta? Az 1988-as volt az egyetlen olyan év, amikor azonos nemzetből került ki az Európa-bajnok és a BEK-győztes (PSV Eindhoven). Printz László