Nincs esélyese a férfi mezőnynek

Tegnap éjjel megkezdődött az ausztrál nyílt teniszbajnokság, az idei év első Grand Slam-viadala. Esélyest szokás szerint nehéz lenne megnevezni a férfiak mezőnyében, tulajdonképpen bárki nyerhet. A nőknél egyszerűbb a helyzet, tán Serena Williams a legesélyesebb a végső sikerre.

A hetedikként rangsorolt Daniela Hantuchová bizakodva várta az ausztrál teniszbajnokságotTASR/AP-felvéteEmber legyen a talpán, aki meg tudja tippelni, hogy a férfiak között ki fut be a hétfőn kezdődő Australian Openen. Annál könnyebb viszont megmondani azt, hogy ki nem fog nyerni: a svéd, amúgy címvédő Thomas Johansson és Jonas Björkman, az amerikai Pete Sampras, a német Tommy Haas és Nicolas Kiefer, a brit Tim Henman és Greg Rusedski, valamint a francia Paul-Henri Mathieu ilyen-olyan okok miatt már el sem utazott Ausztráliába, így sokan máris amiatt fanyalognak, hogy vérszegény lesz a mezőny.

A tavalyi döntős orosz Szafin sem fogja idén megváltani a világot, mert ugyan végül úgy döntött, hogy elindul Melbourne-ben, makacs vállsérüléssel bajlódik, s az első fordulókban erősen befájdalomcsillapítózva fog teniszezni. De hogy akkor ki nyerhet? Talán a világelső Lleyton Hewitt, vágnák rá sokan, neki azonban hagyományosan nem megy jól hazájában, tavaly például már az első fordulóban kizúgott, első kiemelt pedig ilyet még soha nem művelt a bajnokság történetében. Idei sorsolása mondjuk nem tűnik igazán nehéznek, de a harmadik körben összeakadhat a visszatérőfélben lévő brazil Kuertennel.

Ha választani kéne, talán a második helyre rangsorolt Andre Agassit lehetne első számú esélyesként emlegetni, de minek: tavaly is érkezett egy Thomas Johansson nevezetű illető, aztán általános megdöbbenést keltve ő nyerte a versenyt. Hasonló akár idén is előfordulhat, a mezőny igen kiegyenlített. Lehetne sorolni még a neveket, így eshetne néhány szó a thaiföldi Paradorn Srichaphanról, akiben benne van egy kiugró eredmény már régóta (viszont két előversenyen is pályára lépett, ezért bizonyosan nem a legkipihentebb) vagy a spanyol Juan Carlos Ferreróról, aki Sydneyben rukkolt elő a héten parádés játékkal, de az efféle esélylatolgatással célszerű megvárni a második hét elejét.

A nőkre nem érdemes sok szót pazarolni (de azt feltétlenül ki kell emelni, hogy a tavalyi döntős Martina Hingis és Amélie Mauresmo lemondta a részvételt), várhatóan a Williams nővérek tarolnak majd, bár az ausztrál bajnokság nem tartozik éppen a kedvenceik közé. Tavaly Venus Williams még az elődöntőbe sem jutott be, igaz, a fiatalabbik Serena sérülés miatt el sem indult. Apropó, Serena! Az utóbbi három Grand Slam-verseny mindegyikét ő nyerte, s nagyon fogadkozik, hogy Melbourne-ben sem talál legyőzőre (sőt, az egész évet szeretné vereség nélkül végigteniszezni). ĺgy teljesítené az úgynevezett Grand Slamet, azaz mind a négy nagy verseny trófeáját begyűjtené. Nem egy adott naptári éven belül ugyan, de a világelsőt ez sem igazán hozza zavarba: ő csak Serena Slamként emlegeti, amire készül.

Azért nem szabad megfeledkezni a címvédő Jennifer Capriatiról sem, aki bizonyos szempontból jól kezdte az évet: a sydneyi torna második körében rögtön búcsúra kényszerült, de nála ez jót jelent. 2001-ben és 2002-ben is így kezdte az évet, aztán révbe ért az Australian Openen. Ott van még a belga Clijsters is, aki éppenséggel az aktuális világbajnok, valamint honfitársa, Henin-Hardenne is, aki bárkire veszélyes lehet. Végül essék szó az amerikai Davenportról, aki lassacskán újra világverő formába tornázza magát, tán ők lesznek ott a végelszámolásnál.

A szlovák lányok közül Kurhajcová kapta a legnezebb ellenfelet, a 6. helyen kiemelt Szeles Mónika ellen mérkőzik, Nagyová ellenfele pedig az attraktív és mindenütt nagyon népszerű Kurnyikvá lesz. A szlovákok párosítása az 1. fordulóban: Hantuchová–Zluag (kolumbiai), Husárová–Salerni (argentin), Morigami (japán)–Hrozenská, Nagyová–Kurnyikova (orosz), Callens (belga)–Suchá, Diaz Oliva (argentin)–Cervanová, Kurhajcová–Szeles (amerikai), Fislová–Miskina (orosz, a 8. helyen kiemelt). Férfiak: Beck-Chella (argentin), Hrbatý–Malisse (belga), Vacek (cseh)–Kučera.

A magyarokat illetően nem lehetnek túlzottan vérmes reményeink, szokás szerint csak tisztes helytállást remélhetünk Sávolt Attilától, Mandula Petrától, Kapros Anikótól és a selejtezőből főtáblára került Czink Melindától. S noha utóbbi kivételével, akinek a tizedik helyen kiemelt amerikai Rubinnal kell felvennie a harcot, mindannyian legyőzhető ellenfeleket kaptak az első körben, a folytatásban azonban világklasszis teniszezőkkel csaphatnak össze, így nem valószínű - ne legyen igazunk! -, hogy bármelyikük is megéri a második hetet.

Az Australian Open összdíjazása 10 511 481 amerikai dollár, a férfi és női győztes egyaránt 652 360 dollárral gazdagodik. A finálék vesztesei 326 180 dollárral vigasztalódhatnak.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Korábbi cikkek a témában

Ezt olvasta már?