Nagy pénz, nagy foci?

Minden eddiginél magasabb összdíjazású a Bajnokok Ligája idei kiírása: az Európai Labdarúgó Szövetség (UEFA) 750 millió eurót oszt szét a klubok között.
Ez a 750 millió euró (hozzávetőlegesen 27 milliárd korona) 23 százalékkal több, mint az egy éve kifizetésre kerülő összeg.

Minden eddiginél magasabb összdíjazású a Bajnokok Ligája idei kiírása: az Európai Labdarúgó Szövetség (UEFA) 750 millió eurót oszt szét a klubok között.

Ez a 750 millió euró (hozzávetőlegesen 27 milliárd korona) 23 százalékkal több, mint az egy éve kifizetésre kerülő összeg.

A csoportmeccsek minden résztvevője 4,4 millió euróval gazdagodik, akkor is, ha egyetlen pontot sem szerez (tavaly 3,9 millió járt a csoportkörért). Pontot szerezni azonban megéri, az UEFA ugyanis nem fukarkodik: a győzelemért járó prémium a tavalyihoz képest majdnem megduplázódott: idén 600 ezer euró jár a győzelemért (tavaly „csak” 320 ezer), a döntetlenért pedig 300 ezer euró érkezik a számlára (tavaly 160 ezer).

A csoportból való továbbjutás természetesen újabb bevételi forrást jelent: a nyolcaddöntőért 2,2 millió eurót fizet az UEFA (tavaly 1,6 millió), a negyeddöntő 2 és félmillió eurót ér, az elődöntő pedig kerek hárommilliót.

A finálé vesztese tavaly 3,9 milliót kapott vigaszdíjként, idén ez az összeg alig emelkedik majd: az athéni döntőben alulmaradó csapat kasszája 4 millió euróval gyarapodik. A győztes viszont „mindent visz”, de elsősorban azt a 7 millió eurót, amivel az UEFA honorálja a BL-sikert.

A győztes csapat persze rengeteg egyéb bevétellel is számolhat, s ezek a pénzek korántsem csak amolyan kiegészítő jellegű összegek: a Liverpool például 2005-ben a BL-győzelemért járó prémiumokon kívül további 70 millió eurót kasszírozhatott a szponzori szerződéseknek, a televíziós reklámoknak, a jegybevételeknek köszönhetően. Ez az összeg a szakemberek szerint idén a 100 millió eurót is elérheti. Persze, ehhez az is kell, hogy a csapat neve egyébként is jól csengő márkanév legyen a futballpiacon: a Villarreal hiába nyerte volna meg tavaly a BL-t (végül az elődöntőben esett ki), közelről sem könyvelhetett volna el olyan bevételeket, mint mondjuk a Barcelona.

Jó példa erre az FC Porto, amelynek világszerte jóval kevesebb szurkolója van, mint a például a Liverpoolnak, ennek megfelelően a 2004-es BL-győzelemért „mindössze” 12 millió pluszbevétel érkezett a portugálok számlájára. (uefa.com, gj)

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?