Hétfő este a budapesti Operaházban díjazták Magyarország legjobb sportolóit.
Milák Kristóf és Kozák Luca az év sportolói (FOTÓK)
A 2022-es magyar sportév kiértékelése új helyszínre költözött, a Nemzeti Színházból a még egy fokkal impozánsabb, felújított Operaházba. A díjátadók között Novák Katalin köztársasági elnök is ott volt, az egyes kategóriák jelöltjei pedig a színpadra épített minilelátón kaptak helyet – más kérdés, közülük hányan örültek annak, hogy két órán keresztül a „pikéten” vannak, a műsorvezetőt és a közreműködő zenészeket és színészeket pedig csak hátulról látják.
Persze az ebből fakadó kényelmetlenséget leszámítva mindannyian örültek, hogy még egyszer reflektorfénybe kerülnek a tavaly elért kimagasló eredményeik. És nem csak az övéik. A közönség soraiban ugyanis ott voltak az 1952-es olimpia bajnokai, a 89 éves Gyenge Valéria úszó és a 95 éves Benedek Gábor öttusázó. A (túl) sok prominens bemutatása után az ő üdvözlésükkor erősödött fel először úgy igazán a nézőtéri taps. Hát még, amikor az ötszörös olimpiai bajnok tornász Keleti Ágnest köszöntötték, aki épp a gála napján ünnepelte 102. születésnapját.
A standing ovation ezután már csak az estet lezáró életműdíj átadásakor ismétlődött meg. A 80 éves kajakos mesteredző, Fábiánné Rozsnyói Katalin igazi show-t csinált, közvetlenül, önironikusan nyilatkozott, és őszintén meglepődött, amikor meglátta a háta mögött felsorakozott – egyébként már a színpadra lépése előtt ott álló – egykori tanítványait.
Díjazottak
Az Év férfi sportolója:
Milák Kristóf
Az Év női sportolója:
Kozák Luca
Az Év csapata (egyéni sportágak):
női kardválogatott (Battai Sugár Katinka, Katona Renáta, Pusztai Liza, Szűcs Luca)
Az Év csapata (hagyományos csapatsportok):
férfi labdarúgó-válogatott
Az Év edzője:
Marco Rossi (magyar futballválogatott)
Az Év E-sportolója:
Torzsás Ádám (Counter Strike)
Az Év fogyatékos férfi sportolója:
Kiss Péter Pál (kajakos)
Az Év fogyatékos női sportolója:
Pap Bianka (úszó)
Az Év fogyatékos sportcsapata:
női kerekesszékes vívóválogatott
Az Év sportpillanata:
Kristoffer Zachariassen az FTC EL-csoportgyőzelmet jelentő, Monacónak lőtt gólja
MSÚSZ Életműdíj:
Fábiánné Rozsnyói Katalin (kajakedző)
A közbeeső időben pedig sorjáztak 2022 legszebb sportpillanatai, nem csak a konkrétan ezt a nevet viselő kategória jelöltjeiként. A felvezető kisfilmeknek köszönhetően felidézhettük a női kardválogatott tagjainak utánozhatatlan sikítását a kairói vb-győzelmet érő asszó után, Milák hazai pályán elért űrkorszaki világcsúcsát 200 pillangón az úszó-vb-n, vagy épp a labdarúgó-válogatott páratlanul jó szereplését a Nemzetek Ligája A divíziójában. De nemcsak a kategóriák győztesei szereztek felejthetetlen élményeket a sportrajongóknak, hiszen a rövid pályás gyorskorcsolyázó Liu Shaoang olimpiai bajnoki címének vagy a soproni kosaras lányok euroligás győzelmének is sokmillióan örültek. Az öttusázó Gulyás Michelle négy érmet nyert a tavalyi világversenyeken, a tornász Kovács Zsófiánál ugrásban nem volt jobb Európában, de a női vízilabda-válogatott margitszigeti vb-ezüstje is maradandó emlék. A sort pedig hosszasan lehetne folytatni… Akár a fogyatékos sportolók sikereivel is.
Merthogy, mint minden évben, ezúttal is üde színfoltjai voltak a gálának. Ismétlődő jelenség, hogy mindig nekik jut eszükbe elsőként megemlíteni a legyőzött riválisaikat a rövid köszönőbeszédben. Vagy épp a díjátadót méltatni, mint tette azt a paraúszó Pap Bianka, akinek a tavaly visszavonult, rozsnyói származású paralimpiai bajnok, Farkas Henrietta adta át a 21 karátos arannyal bevont trófeát.
Amellyel aztán a közvetítés után is örömmel pózolt mindenki, interjúk hossza sorát adva, autogrammokat osztva, ahogy az a (rock)sztárokhoz illik.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.