Kuriózum: dupla Kostelic-diadal

Bormio/Krajnska Gora/Kavgolovo/Königsee/Heerenveen/Bischofshofen. Nem szünetelnek a téli sport versenyei, az elmúlt napokban alpesi síelésben, sífutásban és síugrásban rendeztek Világ Kupa-viadalokat, gyorskorcsolyázásban és szánkózásban az Európa-bajnoki címekért küzdöttek.

A négysáncverseny győztese. Janne Ahonen innsbrucki diadala után Bischofshofenben is megőrizte elsőségét.TASR/EPA-felvételAz alpesi Világ Kupa ötödik viadalára, a női óriásműlesiklásra az olaszországi Bormióban került sor. A győzelmet a svájci Sonja Nef szerezte meg, ez volt az első sikere a most zajló idényben. E szám olimpiai bajnoka a szlovén Janica Kostelic, az első forduló után a második helyen állt, de a folytatásban közvetlenül a cél előtt bukott. Eredmények: 1. Sonja Nef (svájci) 2:24,39; 2. Anja Pärson (svéd) 2:24,66; 3. Michaela Dorfmeister (osztrák) 2:25,64. A VK öt versenye után óriásműlesiklásban Nef vezet, Putzer előtt, Kostelic a negyedik.

Két nappal az óriásműlesiklás után rendezték a műlesikló-versenyt, amelyet a várakozásnak megfelelően a háromszoros olimpiai bajnok; Janica Kostelic nyert meg óriási fölénnyel, több mint egy másodperccel előzte meg az osztrák Görglt. A szlovén lány duplán örülhetett, hiszen éppen aznap, vasárnap ünnepelte 21. születésnapját. De az öröm nem jár egyedül, ugyanezen a napon a szlovéniai Krajnska Gorán rendezték a férfiak Világ Kupa-versenyét műlesiklásban, s ezt nem más, mint Janica bátyja, Ivica nyerte. Ez kuriózumnak számít a VK történetében, hiszen korábban még soha nem fordult elő, hogy egy testvérpár tagjai ugyanazon a napon tudjanak nyerni.

Eredmények, női műlesiklás: 1. Janica Kostelic (horvát) 1:36,74; 2. Görgl (osztrák) 1:38,82; 3. Pärson (svéd) 1:38,90. A szakági VK állása: 1. Kostelic 530 pont, 2. Pärson 278, 3. Pascal (francia) 258 pont. Az összetett Világ Kupa állása: 1. Kostelic 1055, 2. Putzer (olasz) 569, 3. Dorfmeister (osztrák) 520 pont.

Férfi műlesiklás: 1. Ivica Kostelic (horvát) 1:44,71; 2. Schönfelder (osztrák) 1:44,98; 3. Vidal (francia) 1:45,03. A szakági VK állása: 1. Kostelic 218, 2. Schönfelder 180, 3. Vidal 145. Az összetett Világ Kupa állása: 1. Miller (amerikai) 578, 2. Eberharter (osztrák) 555, 3. Defago (svájci) 414,...13. Kostelic 252.

Kavgolovoban sífutó Világ Kupa-versenyt rendeztek 10 km-en, s a 19 fokos hidegben lezajlott seregszemlén a 28 esztendős német Rene Sommerfeldt bizonyult a leggyorsabbnak. Két szlovák sífutó, Martin Bajčičák és Ivan Bátory nem vett részt a viadalon. Eredmények: 1. Rene Sommerfeld (német) 24:05,9; 2. Fredriksson (svéd) +5,2; 3. Teichmann (német) +8,4. Az ismertebb sífutók közül a svéd Elofsson 9. lett.

Ugyanezen a helyszínen a nők 5 km-es távon versenyeztek. Ekkor már mínusz 20 fokos hideg volt, de ez mit sem számított a 25 esztendős észt Kristina Szmigunnak, aki nagy fölénnyel végzett az első helyen. Némi meglepetésnek számít, hogy ugyan öt orosz futónő a tíz között végzett, de a legjobb csak az 5. helyet tudta megszerezni. Eredmények: 1. Kristina Szmigun (észt) 13:19,5; 2. Valbus +16,3; 3. Paruzzi (mindkettő olasz) +38,4.

Königseeben bonyolították le a szánkó Európa-bajnokságot. A szlovák kettős, Ľubomír Mick és Walter Marx a negyedik helyet szerezte meg, méghozzá úgy, hogy az első nap után a harmadik helyen állt. A győztesek, nők: Silke Kraushaar (német) 48,533,...7. Veronika Sabolová (szlovák) 49,974; férfiak: Markus Kleinheinz (német) 48,248,...7. Jaroslav Slávik (szlovák) 49,107; kettős: Leitner, Resch (németek) 48,604; 2. Linger, Linger (osztrákok); 3. Oberstolz, Gruber (olaszok); 4. Mick, Marx (szlovákok).

A hollandiai Heerenveenben rendezték a négytávú összetett gyorskorcsolya Európa-bajnokságot. Az utolsó futamot a német Pechstein nyerte, de ez is kevés volt ahhoz, hogy az összetettben megelőzze honfitársát, a címvédő Friesingert, aki 2000 és 2002 után harmadszor végzett az élen. A magyar Egyed Krisztina a 11. helyet szerezte meg. Egyed Krisztina eddigi legjobb eredményét érte el az Európa-bajnokságok és a világbajnokságok tekintetében. Egyébként a magyar lány 500 m-en a harmadik legjobb időt érte el. A férfiaknál hármas hazai siker született, az első helyen Gianni Romme végzett.

Bischofshofenben befejeződött az 51. síugró négysáncverseny, az utolsó viadalt a norvég Romören nyerte, a végső győztes azonban, ahogy az várható volt, a finn Ahonen lett. A négysáncverseny utolsó két állomásának eredményei – Innsbruck: 1. Ahonen (finn), 2. Liegl (osztrák), 3. Höllwarth (osztrák), 4. Hannawald (német), 5. Widhölzl (osztrák), 6. Malysz (lengyel). Bischofshofen: 1. Romören (norvég), 2-3. Kofler (osztrák), Hannawald (német), 4. Ahonen (finn), 5. Pettersen (norvég), Morgenstern (osztrák), 7. Malysz (lengyel).

Az 51. négysáncverseny végeredménye: 1. Ahonen (finn) 999,9 pont, 2. Hannawald (német) 976,3; 3. Malysz (lengyel) 959,7; 4. Kofler (osztrák) 957,6; 5. Peterka (szlovén) 954,7; 6. Ljökelsöi (norvég) 949,3.