Európa-liga – Először győztes a Villarreal

A Villarreal nyerte a labdarúgó Európa-ligát, miután a szerdai gdanski döntőben 1–1-es döntetlen és hosszabbítás után tizenegyesekkel 11–10-re legyőzte a Manchester Unitedet.
MTI

2021. május 27. 07:10

Frissítve
- TASR/AP-felvétel

A spanyol együttes története során először diadalmaskodott európai kupasorozatban, vezetőedzője, Unai Emery viszont immár negyedik alkalommal emelhette a magasba a trófeát, melyet a Sevillával 2014 és 2016 között sorozatban háromszor nyert meg.

A finálé első félidejében Gerard Moreno góljával a Villarreal szerezte meg a vezetést, a szünet után azonban Edinson Cavani egyenlített. Mivel a folytatásban és a hosszabbításban több gól már nem esett, tizenegyespárbajra került sor, amelyben csak a 22. rúgó, az MU kapusa, David de Gea hibázott.

Európa-liga, döntő:

Villarreal (spanyol)–Manchester United (angol) 1–1 (1–0, 1–1, 1–1) - tizenegyesekkel: 11–10

Gdansk, 9500 néző, v.: Clément Turpin (francia)
    gólszerzők: Moreno (29.), illetve Cavani (55.)
    sárga lap: Capoue (54.), Foyth (84.), illetve Bailly (82.), Cavani (113.)

Villarreal:

Rulli – Foyth (Gaspar, 88.), Albiol, Pau Torres, Pedraza (Alberto Moreno, 88.) – Parejo, Capoue (Raba, 123.), Trigueros (Moi Gomez, 77.) – Gerard Moreno, Bacca (Coquelin, 60.), Pino (Paco Alcacer, 77.)

Manchester United:

De Gea – Wan-Bissaka (Juan Mata, 123.), Lindelöf, Bailly (Tuanzebe, 116.), Shaw – Pogba (James, 116.), McTominay (Alex Telles, 123.)– Greenwood (Fred, 100.), Bruno Fernandes, Rashford – Cavani

I. félidő:

29. perc: Daniel Parejo balról beívelt szabadrúgására Gerard Moreno érkezett erőszakosan az ötösön belülre, és jobb belsővel a vetődő David de Gea keze fölött a hálóba passzolta a labdát (1–0).

II. félidő:

55. perc: bal oldali szögletet középre fejeltek ki a Villarreal védői, a tizenhatosról Rashford által visszalőtt labda pedig az ötösön ragadt Cavanit találta meg, aki ilyen közelről nem hibázott (1–1).

Tizenegyesek:

Gerard Moreno higgadtan a kapu jobb sarkába gurított (1–0).
Juan Mata a jobb felső sarokba bombázott (1–1).
Dani Raba a kapu közepébe lőtt (2–1).
Alex Telles nagy erővel a jobb sarokba rúgta a labdát (2–2).
Paco Alcacer a jobb alsó sarokba lőtt, David de Gea kis híján kivédte a próbálkozást (3–2).
Bruno Fernandes szintén a jobb alsó sarokba talált be (3–3).
Alberto Moreno a bal alsó sarokba gurított (4–3).
Marcus Rashford a jobb sarokba lőtt (4–4).
Daniel Parejo is a jobb sarokba bombázott (5–4).
Edinson Cavani nagy erővel a kapu jobb oldalába lőtt (5–5).
Moí Gomez a kapu közepébe lőtt (6–5).
Fred a bal alsó sarokba bombázott (6–6).
Raúl Albiol a bal alsó sarokba gurított (7–6).
Daniel James a bal felső sarkot választotta, és nem hibázott (7–7).
Francis Coquelin ugyancsak a bal felső sarkot célozta, a labda a felső léc alatt vágódott a hálóba (8–7).
Luke Shaw balra lőtt, Rulli kapus hozzáért a labdához, de védeni nem tudott (8–8).
Mario Gaspar a kapu közepébe bombázott (9–8).
Axel Tuanzebe a bal sarokba lőtt (9–9).
Pau Torres a jobb felső sarokba emelt (10-9).
Victor Lindelöf szintén a jobb felső sarokba lőtte a labdát (10–10).
Geronimo Rulli a bal felső sarokba bombázott (11–10).
De Gea a bal alsó sarkot választotta, Rulli azonban odaért, és kivédte a próbálkozást.

Az első félidő első fele jobbára mezőnyjátékkal, illetve a pálya közepén folyó csatákkal telt, olykor kifejezetten keményen csaptak össze egymással a játékosok. A Manchester United valamivel veszélyesebben futballozott, de vagy a távoli lövések nem voltak eléggé pontosak, vagy az utolsó passzba csúszott hiba. A Villarreal a félidő derekán kezdett „ébredezni”, ekkor azonban kis túlzással a kapuja elé szegezte a riválist, és a 30. perchez közeledve egy szabadrúgást követően Gerard Moreno révén megszerezte a vezetést. Az MU a szünetig próbált reagálni, ritmust váltott, és igyekezett egyenlíteni, a spanyolok hátsó alakzata azonban jól végezte a feladatát, így a pihenőre 1–0-s Villarreal-vezetéssel vonultak a felek.

Fordulás után a spanyol csapat kezdett jobban, de az angolok kisvártatva magukhoz ragadták a kezdeményezést, és hamar, 10 percnyi játék után kiegyenlítettek. A United lendületben is maradt, míg a Villarreal csak nehezen és ritkán tudott kiszabadulni saját kapuja előteréből. A 70. percben Rashford előnyhöz juttathatta volna a manchesteri csapatot, ám ziccerben a bal kapufa mellé gurított. A folytatásban is az MU volt kezdeményezőbb, a hajrá kezdetén nagy helyzetben Cavani és Greenwood zavarta egymást, a lefújás előtti másodpercekben pedig a Villarreal előtt adódott gólszerzési lehetőség, de Pau Torres ígéretesnek tűnő helyzetben a kapu fölé bombázott.

Miután 90 perc alatt nem született döntés, következett a hosszabbítás, melynek első felében a spanyol együttes futballozott veszélyesebben, de gólt nem sikerült szereznie. A második 15 percben egyre feszültebbé váltak a játékosok, sok volt a kisebb-nagyobb technikai hiba, miközben néhányszor a francia játékvezetőnek is rendet kellett tennie a háborgó futballisták között.

A döntés végül a tizenegyespárbajra maradt, ami kifejezetten hosszúra nyúlt, és csak 22 rúgás után ért véget, amikor David de Gea, az MU kapusa hibázott.

Az elmúlt időszakban arra kértük olvasóinkat, járuljanak hozzá az ujszo.com működéséhez annak érdekében, hogy a jelentős költségekkel járó hiteles, megbízható hírszolgáltatást hosszú távon biztosítani tudjuk.

Köszönjük a pozitív fogadtatást. Jó érzés tudni, milyen sokan tartják fontosnak a független, magyar nyelvű újságírás fennmaradását Dél-Szlovákiában, és milyen sokan szeretik az Új Szót.

A beérkezett támogatások lehetővé tették, hogy új munkatárssal bővítsük az ujszo.com professzionális csapatát, fejlesszük szolgáltatásainkat, növeljük az ügyeletben töltött órák számát. Nagyszerű eredmény ez olyan gazdasági környezetben, ahol a fejlesztések helyett a költségek visszafogása került sok helyen célkeresztbe.

Hálásak vagyunk eddigi támogatásaikért, és kérjük, továbbra is segítsék az ujszo.com fejlesztését. Számítunk Önökre. Önök is számíthatnak ránk.