Elképesztő árakon kínálják a belépőket az amerikai (és kanadai és mexikói közös rendezésű) labdarúgó-világbajnokságra.
Az uzsorások világbajnoka
A FIFA döntése értelmében a jegyek dinamikus árazásúak, azaz folyamatosan emelkednek. És bár sokan arra számítottak, hogy az esemény során némileg csökkenni fognak az árak, az nagyon más trendet mutat – június 12. óta vannak olyan mérkőzések, amelyekre a korábbi összegnél 60–80, de akár 105 százalékkal is emelkedtek az árak. A FIFA a profitmaximalizálásra törekszik, ami akár érthető is lenne, de azért mindennek van határa.
Csak hogy néhány példával is illusztráljam, miről van szó: a csoportmérkőzésekre a kiemeltebb csapatok esetében az alapár 2500 amerikai dollár – igaz, vannak olyan meccsek, amelyek ennél olcsóbbak, de jellemzően ez az átlag. És akkor még csak a világbajnokság első részénél tartunk. Ha megnézzük a SeatGeek oldalt, akkor látható, hogy az Argentína–Ausztrália összecsapásra a legolcsóbb jegyár 2655 amerikai dollár (igaz, a legolcsóbb ezen a napon a Jordánia–Algéria mérkőzés, amelyet már potom 567 dollárért a helyszínen lehet megnézni). De lássuk, mennyibe kerülnek a későbbi meccsek: az atlantai elődöntőre a legolcsóbb jegy most 4549 dollár, de aki a legjobb helyen szeretne ülni, annak 21 407 dollárt kell fizetnie. Mondanom sem kell, hogy a döntő ára még ennél is magasabb: a legolcsóbb, még elérhető jegytípus 11 073-ba kerül, a legdrágább 49 285 dollár. Te jó ég! Csaknem 50 ezer amerikai dollár egy focimeccsért… Nem csoda, hogy a FIFA minden eddiginél több, 11 milliárdos (amerikai dollárban) bevételt vár az eseménytől.
És akkor itt még nincs vége, hiszen a szurkolóknak utazni kell, el kell jutni a stadionig, szállást kell találni – „természetesen” szintén emelt áron. Őszintén meglepődtem, amikor rákerestem néhány városra, ahol meccset rendeznek, mennyibe kerül egy egyéjszakás hotelfoglalás, és például New Yorkban már 200–250 euróért lehet találni, ami a nagy alma városában egyáltalán nem számít drágának (kb. ott ez az átlagár). De minden más a pofátlanság határát súrolja: aki Manhattanből szeretne a mérkőzés helyszínére utazni tömegközlekedéssel, az leginkább vonattal tudja ezt megtenni – ennek ára 13 dollár. Volt. Most ugyanez a félórás vonatút 98 dollár. Sőt, eredetileg 150 dollárra szerették volna emelni, ám akkora volt a felháborodás, hogy végül a lélektani száz dolláros szint alá csökkentették. OK, akkor megyünk autóval – az se igazán olcsó mulatság, a helyszíni parkolás a meccs idejére 200–250 dollár is lehet. Voltak, akik gyalog próbálták meg megközelíteni a stadiont, egyfajta tiltakozásul, bár ez az ottani útviszonyok, járdák hiánya, széles autópályák és a kietlen környék miatt szinte életveszélyes.
Korábban azt mondták, a foci mindenkié. Most a FIFA az uzsorásokat megszégyenítő árazással elérte, hogy csak a leggazdagabbak nézhetik a mérkőzést. És attól tartok, hogy ez még csak a kezdet: a FIFA vérszemet kap, és még magasabbak lesznek a jegyárak. De hol a határ?
Azt, hogy az idei foci-világbajnokságot melyik ország válogatottja nyeri, még nem tudjuk, de azt már nyugodtan kijelenthetjük, hogy ha megrendeznék az uzsorások világbajnokságát, azt toronymagasan a FIFA nyerné…
Ezt olvasta már ?
Nem megfelelő a hozzászólás?
A szabályokat sértő hozzászólás jelentéséhez jelentkezzen be, vagy töltse ki az űrlapot.Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.