Ilyen népes mezőny (44 induló) még soha nem küzdött a 16-os döntőbe jutásért. Változott a lebonyolítás rendje is. Négyes csoportokat alkottak, s a csoporton belül minden csapat két-két meccset játszott.
A magyar csapat a világ legjobbja volt, a négy éve veretlen Puskásék mindent tudtak.
Az Aranycsapat tündöklése és bukása
A magyar csapat a világ legjobbja volt, a négy éve veretlen Puskásék mindent tudtak. Július negyedikén, egy szürke, esős vasárnap délutánon is váratlan produkcióval lepték meg a világot. Bemutatták, hogy a döntőben 2:0-s vezetés után is képesek elveszíteni történetük legfontosabb mérkőzését az ellen a német csapat ellen, amelyet néhány nappal korábban 8:3-ra lesöpörtek a pályáról.
Mi lehetett az ok?
Sokan Sebes Gusztáv szövetségi kapitányt vádolták, hogy beállította a nem teljesen egészséges Puskást. De melyik edző merte volna kihagyni a legjobb magyar futballistát, ha az játékra jelentkezik?
A szokatlanul összeállított csatársor (a balszélső Czibort jobbszélre állították) is számtalan gólhelyzetet teremtett, de nem tudta kihasználni.
Tény az is, az angol William Ling játékvezető (emlékezett volna a 6:3-ra és a 7:1-re?) a harmadik német gól előtt nem vette észre, hogy Bozsikot ellökték, és les címén nem adta meg Puskás egyenlítő gólját.
Grosics és a védelem
A semleges szakemberek három dolognak tulajdonítják a vereséget: a pszichikai és fizikai fáradtságnak, valamint a gólkirály, Kocsis Sándor gyenge játékának. És még hozzátették: a magyarok nem tudták megismételni Brazília és Uruguay elleni kimagasló teljesítményüket. Végeredményben mind a három gól védelmi hibából született.
Az NSZK csapatának szerencséje is volt. Turek kapusnak huszonöt lövést kellett védenie, míg Grosicsnak csak hetet... (t.v.)
KRÓNIKA
Döntő: NSZK–Magyarország 3:2 (2:2), 1954. július 4., Bern, 60 ezer néző. Vezette: Ling (angol). Góllövők: Morlock (10.), Rahn (18., 84.), ill. Puskás (6.), Czibor (8.). NSZK: Turek–Posipal, Kohlmeyer–Eckel, Liebrich, Mai–Rahn, Morlock, O. Walter, F. Walter, Schaefer. Magyarország: Grosics–Buzánszky, Lóránt, Lantos–Bozsik, Zakariás–Czibor, Kocsis, Hidegkuti, Puskás, Tóth Mihály.
Gólkirály: Kocsis Sándor (magyar), 11 gól
Résztvevők: Anglia, Ausztria, Belgium, Brazília, Csehszlovákia, Dél-Korea, Franciaország, Jugoszlávia, Magyarország, Mexikó, NSZK, Olaszország, Skócia, Svájc, Törökország, Uruguay
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.