A Barcelona jobb volt, Nagy Lacinak nem volt társa

<p>Nem tudta megkoronázni egész éves kiváló teljesítményét a Veszprém: a férfi kézilabda Bajnokok Ligája kölni Final Fourjának döntőjében 28:23-ra kikapott a Barcelonától.&nbsp;</p>

Nagy László nyolc gólt dobott, de a kiválóan védekező Barcelona ellen a többiek nem tudtak felnőni hozzá. A jó kapusteljesítmény is hiányzott. A Veszprém így története második BL-döntőjét sem tudta megnyerni, de a Lanxess Arénában így is zengett a „Szép volt, fiúk”. Tarthatatlan KarabaticAz első öt perc ideálisan alakult: Alilovic nagyot védett, Ilics átlövésből bombagólt lőtt. Erre Karabatic válaszolt, de Marguc is betalált a szélről. Az 5. percben 2:1 volt a Veszprém javára – ekkor vezettek utoljára a magyarok a meccsen. A Barcelona ugyanis elképesztően védekezett, az első félidőben a Veszprémnek még betörési kísérlete (!) sem volt, nemhogy gólt szerzett volna így. Ezzel szemben Karabatic tarthatatlan volt, átlövésből és betörésből is eredményes volt. A Veszprémet Nagy Laci vitte volna a hátán, de nem volt társa. Ilics fokozatosan fáradt, Saric könnyedén tudta olvasni a lövéseit, és általában ki is védte őket. Magyar oldalon azonban elmaradt a jó kapusteljesítmény, húsz perc után Alilovicot Mikler váltotta, de nem tudta elkapni a fonalat. A Barcelona előnye egyre nőtt, a félidőben már 14:10 volt. Elmúlt a pillanatA helyzet nem változott a második játékrészben sem. Mikler továbbra is csak árnyéka volt önmagának, a szünet után tíz perccel le is hozta Ortega. A Veszprém nagyon megszenvedett egy-egy gólért, de Nagy László a meccsben tartotta őket. A 40. percben a magyarok 19:14-ről feljöttek 19:17-re, és akár ennél is szorosabbá alakíthatták volna az eredményt, de Nagy először a felső kapufát találta el, aztán belemenést fújtak ellene, aztán Sulic ellen is, majd Chema ellen is – pedig ekkor már a tizenéves Kiel-drukkerek is a Veszprémmel voltak, és a magyar táborral együtt üvöltötték, hogy „É-í-ő!”, azaz Építők. Aztán meg kifütyülték a bírókat, de hiába, az elképesztő három perc végén a Barca szerzett gólt, és a pillanat – amikor meg lehetett volna fordítani a meccset – elmúlt. A barcelonaiaknak már nem is kellett betörni, egyszerűen begyalogolhattak a hatosra a labdával, Tomas például emberhátrányban (!) maradt teljesen egyedül a kapussal szemben a vonalon.  Mégis szól a „Szép volt, fiúk!”Az 58. percben 27:21-re vezetett a Barcelona, és már ünnepelte újabb BL-címét. Ekkor Lékai egy szép egy az egy elleni akció végén betalált, a veszprémi tábor pedig úgy ünnepelte a gólt, mintha még lett volna tétje. Zengett a Lanxess Arénában a „Szép volt, fiúk”, s bár a veszprémi játékosok akkor ezt még nem nagyon tudták átérezni, a drukkerek megmutatták, minden körülmények között a csapat mellett állnak. A találkozó utolsó gólját Tomas szerezte, Alilovic lemondó arccal, teljesen kiszolgáltatottan állt a lövés elé – ebben az egy pillanatban is benne volt az egész meccs. „Amire a legjobban készültünk…”Európa második legjobb csapatának lenni óriási dicsőség. A Veszprém kiváló szezont zárt, megnyerte a magyar Szuperkupát, a magyar bajnokságot, a Magyar Kupát és a SEHA-ligát, egész idényben csak háromszor kapott ki. Parádés mérleg – de nem egy éppen elvesztett döntő után. „Amire a legjobban készültünk, az nem sikerült” – jegyezte meg csalódottan Nagy László a mixzónában. Lehiggadva, a sajtótájékoztatón már árnyaltabban fogalmazott: „A Barcelona jobb volt nálunk. Kicsit fáradtak voltunk, de ez nem kifogás. Nem tudok mást mondani. Köszönet a szurkolóknak, akik ezúttal is csodálatosak voltak. A tavalyi évhez képest nagy lépést tettünk előre. Nagyon bízom benne, hogy egy év múlva azt az utolsó lépést is meg tudjuk tenni.” Közel a tökéleteshezA Veszprém története második BL-döntőjét játszotta. Az elsőt, a 2001/2002-es szezonban (még oda-visszavágós rendszerben) a Magdeburg ellen veszítette el. A Barcelonának ez volt a nyolcadik BL-címe, és összességében a kilencedik diadala a legrangosabb európai kupasorozatban. A Barca 2011 után ért újra Európa csúcsára, akkor még Nagy László is a katalánokat erősítette.„A szezon előtt ez volt a célunk: újra hazavinni ezt a trófeát – nyilatkozta Victor Tomas, a katalánok csapatkapitánya. – Ma szinte tökéletesen játszottunk támadásban és védekezésben is.” Ortegával a megkezdett útonAntonio Carlos Ortega, aki játékosként hat BL-címet nyert a Barcával, 2012-ben lett a Veszprém vezetőedzője. Irányításával évről évre feljebb jut a csapat: első évében BL-negyeddöntőig jutott az együttes, tavaly már ott volt a Final Fourban, de nem nyert meccset, idén pedig bekerült a döntőbe. A fejlődés megkérdőjelezhetetlen, s Ortegának már a következő szezonra is nagy tervei vannak. Érkezik a Kieltől Aron Palmarsson, akivel sokkal erősebb lesz az irányító posztja. „Mindenképpen kell még egy vagy két olyan játékos, aki jól tud kettesben védekezni, hogy a legjobbakkal is fel tudjuk venni a versenyt. És arra is figyelni kell, hogy a kulcsembereink nem fiatalok, ha elszalasztjuk a pillanatot, hogy igazoljunk melléjük fiatal tehetségeket, arra ráfizethetünk” – mutatott rá a spanyol szakvezető.  Ilics a gólkirály, Karabatic az MVPA sorozat gólkirálya a veszprémi Momir Ilics lett 114 góllal, a Barcelonát erősítő Kiril Lazarov 106 gólig jutott, de a döntőben megsérült, így keveset volt a pályán.A torna legértékesebb játékosának Nikola Karabaticot választották, teljesen megérdemelten, a francia átlövő a döntőben hat gólt szerzett.