A tulajdoni lap összefoglalja az ingatlan paramétereit, méreteit, az ingatlanhoz kapcsolódó tulajdonjogi információkat, a kapcsolódó egyéb jogokat és az arra aktuálisan jogosultak személyi adatait.
Tulajdoni lap lekérése – Mikor szükséges?
A tulajdoni lap lekérése hagyományos esetben a Földhivatalban, személyesen lehetséges. Szerencsére már ez az ügymenet is intézhető online, digitálisan.
Mi a tulajdoni lap?
Részletesebben; az ingatlan adottságai mellett tartalmazza a területi besorolását, felhasználhatóságát és ezek változásait. A tulajdoni lap egy opcionális és három állandó részből áll:
Az opcionális rész akkor szerepel, ha van olyan bejegyzés az ingatlannál, aminek a kérelmezését még nem bírálták el.
Az első rész tartalmazza az ingatlan adatait, jellegét és a megillető szolgalmi jogokat. Ezek nagymértékben meghatározzák az értékét.
A második részben tüntetik fel a tulajdonosok adatait, tulajdoni hányadokat. A jelenlegi tulajdonosokon túl időrendi sorrendben megtudhatjuk a korábbiak névsorát is.
A harmadik részben találjuk az ingatlant terhelő, korlátozó jogokat.
A terület azonosítására szolgáló adat a helyrajzi szám, azaz a HRSZ. Ez alapján az ingatlan-nyilvántartásban online, könnyen rátalálhatunk a keresett ingatlanra, vagy a jelenlegi cím alapján is kereshetünk.
Mikor van szükségünk tulajdoni lapra?
- Ingatlan adásvétel esetén érdemes ellenőrizni, hogy pontosan mit és kitől szándékozunk megvásárolni. Például, ha egy lakáshoz tároló is tartozik, vagy ha közös használatú a telek, esetleg egy melléképület elbontása még nem került bejelentésre akkor jó, ha ez még a szerződés aláírása előtt derül ki. Az ingatlan új tulajdonosát, tulajdonosait mindenképpen be kell jegyeztetnünk.
- Lakásbérleti szerződéskötés előtt szintén érdemes ellenőrizni a tulajdonosok számát és személyét. Ha jóhiszeműen járunk el, megeshet, hogy az egyik tulajdonos nem értesül a lakás kiadásáról és mással is leszerződnek, esetleg egy haszonélvező időközben felbukkan, mint lakótárs. De előfordult már hogy magas tartozás esetén lefoglaltak egy ingatlant és a bérlőnek azonnal mennie kellett. Ezek elkerülése érdekében legyünk inkább alaposak.
- Közműszolgáltatóval való szerződéskötés alkalmával is szükség lehet tulajdoni lapra. Ebben az esetben hasznos, ha a terület teljes történetét áttekintjük. Így elkerülhetjük, hogy egy ismeretlen nyomvonal nehezítse a kiépítést.
- Bizonyos hitel igényléshez, ahol az ingatlan jelentheti a biztosítékot. A hitelező felé bizonyítanunk kell, hogy az ingatlan jelzáloghitel bejegyzésére alkalmas.
- Egyes támogatásokhoz, például földalapú támogatás esetén a tulajdoni viszony igazolására és a telek pontos méretének megadására szükség lehet a tulajdoni lapra.
- Pályázatokhoz, ami az ingatlan adottságaira, korszerűsítésére irányul.
Összegezve:
Bár a személyes ügyintézés látszólag időigényesebb, bizonyos esetekben hatékonyabb lehet. Mondjuk, ha egy idősebb épületről van szó és fontosak lehetnek a területi előzmények. Ekkor ugyanis az ügyintézés alkalmával segítséget kérhetünk a kutatásunkhoz. Online adatkérés esetén, egy egyszerű kereső felület segítségével ügyfélkapun keresztül vagy Takarneten kényelmesen bekérhetjük a szükséges irat másolatait, amit akár már másnap el is küldenek nekünk. Szerződések, támogatások igénybevételéhez online jogi tanácsadást is kérhetünk, ezzel is egyszerűsítve a teendőinket.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.