Tavalyelőtt a Magyarország étele elnevezésű verseny fő díjazottjaként emlegették a Párkányi Összevont Magánközépiskolát. Idén sem adták alább a mesternők és diákjaik, hiszen beneveztek – és meg is nyerték – a magyarországi Schnitta Sámuelről elnevezett versenyt.
Tavaszi sürgés-forgás a Párkányi Összevont Magánközépiskolában
Schnitta Sámuel a magyar gasztronómia éttermi munkájának megreformálója volt. A nevét viselő verseny egy vendéglátós szakmai csapatverseny, amelyre a legjobb szakközépiskolák neveznek be főleg Magyarországról, de a környező országokból is.
A párkányi csapat tagjai 2 szakács: Ferner Valentina és Surányi Éva; 2 pincér: Kalmár Evelyn és Kalmár Elizabeth; 1 cukrász: Domokos Beáta voltak. Mesternőjük: Bottyán Silvia, immár jogosan mondhatjuk, mesterszakács.
A versenykiírás alapján a csapatok közös feladata egy ételsor elkészítése, felszolgálása, illetve a különböző szakmáknak megfelelő feladatok megoldása. A szakács- és cukrásztanulók feladatai közt szerepel többek közt egy saját desszert elkészítése is. A pincérek addig az éttermi munkához szükséges eszközök felismerésében, pezsgőszervírozásban, díszasztal terítésben mérettetnek meg.
Senkit sem kívánok terhelni az ételek és a desszertek elkészítésére vonatkozó feltételek közel négy oldalas leírásával. Elegendő róla annyi, hogy ember a talpán, aki a különféle bio alapanyagok, a technológia leírására vonatkozó követelmények, súlyhatárok, kalkulációk és részletekbe menő feltételek között nem csak hogy kiigazodik, de meg is tudja nyerni ezt a szakács- és cukrászversenyt. A cukrász kategóriában Domokos Beáta különdíjat kapott a zsűritől, s majd az egész csapat munkáját összegezve az 1. helyet érték el ügyes diákjaink. A verseny színvonalát tükrözik a díjak is. A hatalmas, közel félméteres kupa mellé a diákok egyénileg is kaptak ajándékokat, mint például kirándulást és egyéb értékes elektronikai ajándékokat.
A két cukrászlány közül Ferner Valentina indult a Felcsúti tányér desszert elnevezésű versenyen is, ahol egy fantáziadús süteménycsodával ezüst sávos helyezést ért el. A desszertnek Az álom nevet adták, ami nem csoda, hiszen ha csak az összetevőket olvassuk, máris egy álomsüti világban érezzük magunkat: fehércsokoládés, lágy bivalysajtkrém „sós-karamell mázzal”, pirosbogyós gyümölcs textúrákkal, fekete szezám roppanccsal, pisztácia szivaccsal, „habcsók puszival” díszítve.
Idén tavasszal nem csak az ízek világában arattak sikert a magániskola diákjai. Az Étrend Magyar Konyhafőnökök Egyesülete a Magyarország étele szakácsverseny keretében rajzpályázatot is meghirdetett: „Befordultam a konyhára” címmel, Petőfi Sándor születésének 200. évfordulója alkalmából. Az említett vers címe, ill. tartalma ihlető gondolatnak számított a kiírásban. Alap- és középiskolás diákok százai neveztek be egy-egy rajzzal. A 600 rajz közül Szűcs Kitti alkotása különdíjat kapott a zsűritől. Szűcs Kittit és három további diáklányt: Žemberyová Lorettát, Nagyová Viktóriát és Barák Dórát Jeremiás Mária tanárnő készítette fel a versenyre.
A Párkányi Összevont Magánközépiskola diákjai nem csak sütni, főzni és rajzolni tudnak kiválóan, hanem elméleti szinten is megállják a helyüket. Ebben a tanévben részt vettek az Európai Parlament Nagykövet Iskolája programban. A program célja a fiatalok figyelmének felkeltése Európa és az európai parlementáris demokrácia iránt. A tanév során Dr. Gáspár Markéta vezetésével az iskola diákjai közül 9 „junior nagykövet” gyűjthetett hasznos ismereteket a megadott programokon belül az Európai Unióról, különösképpen az Európai Parlamentről. Ezen ismereteket feldolgozva előadásokat tartottak a témáról. Az elmúlt hónap során két komáromi alapiskolában, valamint Párkányban a Gyermek és Családcentrumban 3 nyelven tartottak előadást. Ezen kívül nemzetközi online workshopokon vesznek részt, és szereztek eddig jónéhány elismerést, sőt díjat is. A költészet világnapja alkalmából, március 21-én versíró vetélkedőt szerveztek, majd a pedagógus nap alkalmából saját szerzeményekkel ajándékozták meg tanáraikat, ami különleges meglepetés volt az iskola pedagógusai számára.
S ha már költészetről esett szó, nem szabad megfeledkezni a hagyományos Tompa Mihály vers- és prózamondó versenyről sem, amelyen minden évben részt vesznek a hároméves tagozatról a költészetet, az irodalmat kedvelő diákok közül néhányan. Ebben az évben Komló Levente lett közülük ezüst sávos szavaló, akit Csicsay Sarolta tanárnő készített fel.
Csicsay Károly
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.