Hol vannak már azok az idők, amikor a gyerekek kizárólag könyvekből tanultak vagy az újságosnál szerezték be kedvenc magazinjaikat!
Milyen tabletet vegyek a gyereknek?
Ma már a kisiskolások számára is természetes, hogy online játékokon keresztül fejlesztik képességeiket vagy a neten keresgélnek a házi feladatukkal kapcsolatban. Mire figyeljünk, ha új táblagéppel szeretnénk meglepni gyermekünket?
Kezdjük az alapvető igényekkel!
Mint minden vásárlásnál, ebben az esetben is érdemes először azt tisztázni, pontosan mire fogja használni a gyerek a táblagépet. Ha volt távoktatás a járvány alatt, hasznos lehet megnézni, milyen eszközt írtak elő az iskolában.
Fontosak lehetnek a gyerek szakkörei, hobbijai is : ha például zenélni tanul, lehet, hogy a tabletet fogja használni kotta helyett – feltéve, hogy elég nagy hozzá a képernyője.
Végül a személyiség, viselkedés is számít: például ha a gyerek energikus, érdemes masszívabb táblagépet – és egy megfelelő tokot – választanunk.
„Kölyök táblagépek” – inkább kisiskolás korig
Bár a kereskedők gyakran hirdetnek kifejezetten gyerekeknek kifejlesztett tableteket, a szakértők azt javasolják, 8-10 év felett már inkább a felnőtteknek szánt táblagépek közül válogassunk.
A gyerektableteken ugyanis sok minden lehet korlátozva. A legtöbb esetben rendelkeznek szülői felügyelet és időkorlát funkciókkal, gyerekbarát menüvel vagy kimondottan gyerek üzemmóddal. Ez a kisiskolásoknál egyszerűsítheti a szülők életét, a nagyobbaknál ugyanakkor állandó konfliktusok forrása lehet.
További jellemzőjük, hogy eleve kis méretű készülékek, így hamarabb elérik a technikai, fizikai korlátokat. Ebből adódóan pedig kevesebb erőforrással bírnak.
Előnyük viszont a „gyerekbiztos”, robosztus kialakítás: bírják a fokozott igénybevételt, és hatékonyabban állnak ellen a külső sérüléseknek, ha esetleg leejti a gyerek.
A memória, a belső tárhely és a kijelző mindenek előtt
A képernyőmérettől az akkumulátoridőig sok szempontot figyelembe vehetünk a vásárláskor, de ha úgy érezzük, elvesztünk a részletekben, érdemes elsősorban a következőket megfontolni.
A memória (RAM) nem összekeverendő a háttértárral vagy tárhellyel. Mindkettőt GB-ban szokás megadni. A RAM arra szolgál, hogy egy-egy app futtatáshoz szükséges adatállományát betöltse a belső tárhelyből. Így biztosítja a gyorsabb működést. Minél nagyobb egy tablet tárhelykapacitása, annál több adatot, applikációt tud tárolni. És minél több memóriával rendelkezik, annál gyorsabban és annál több appot tud futtatni egy időben.
Fontos különbség, hogy míg a belső tárhely a sok esetben bővíthető microSD kártyával, addig a memória nem. Manapság a 2 GB memória már kevésnek számít, ezt már ne válasszuk. Arról se feledkezzünk meg, hogy bár a legújabb androidos tabletek tárhelye bővíthető, ezekre már nem lehet applikációkat telepíteni, kizárólag adattárolásra (fényképek, zene) használhatóak. A gyerekek ugyanis nagykanállal falják az alkalmazásokat: ha betelt a tárhely és nem fér már fel több, akkor szülő legyen a talpán, aki meg tudja győzni csemetéjét, hogy akár le is törölhetne néhány ritkán használt appot.
A következő legfontosabb szempont a kijelző és annak a mérete. Elengedhetetlen a megfelelő láthatóság és minőség, mert ha csak néhány órát nézi is naponta a gyermekünk, hosszú távon komoly hatással lehet a látására.
Jellemzően 7"-10+" (hüvelyk) közötti méretekkel találkozunk. A kisebb méret a hordozhatóság mellett szól, a nagyobb pedig többrétű felhasználhatóságot jelent. Egy 10-es tableten már kényelmeset tud írni, olvasni a gyermekünk.
A felbontásról se feledkezzünk meg. Egy 1280x800 pixeles kijelző ma már inkább csak belépő szintnek számít. A gyerekeknek szánt kategóriában találunk már full HD (1920x1080) vagy annál még jobb (1920×1200) képernyőkkel ellátott tableteket.
Néhány szó az operációs rendszerekről: Windows, iOS vagy Android?
Ami az operációs rendszert illeti, mindhárom jó választás lehet. Érdemes azt venni, amit a család vagy gyerek barátai, osztálytársai nagyobb arányban használnak. Fontos megjegyzés, hogy oprendszert nem tudunk szabadon és különállóan választani az adott eszközbe, csak azt dönthetjük el, milyen rendszerrel ellátott készüléket választunk.
A Windows táblagépek eddig nem igazolták a hozzájuk fűzött reményeket. Két operációs rendszer, az Android és az Apple iOS kiemelkedik a mezőnyből. Az androidos tabletek kedvező áron kínálják magukat, és szinte minden ismert márka képviselteti magát a piacon. Az iOS is kitűnő operációs rendszer, de csak és kizárólag az Apple által gyártott iPad nevű tableteken futtatható. Mindkettő jó választás lehet: érdemes azt venni, amit a gyerek barátai, osztálytársai nagyobb arányban használnak.
Kiegészítők
Még egy szempontot érdemes figyelembevenni. Ez pedig, hogy milyen kiegészítők vannak a tablethez. A tablet kiválóan alkalmas jegyszetelésre, akár úgy is, hogy a képernyőre írunk. Ebben az esetben az iPad mellé kapott Apple pencil lehet jó választás, vagy a Samsung tabletekhez társított SPen.
A másik hasznos kiegészítő a billentyűzet lehet, mert ez is megkönnyítheti a tableten történő munkát. A billentyűzet sokszor tokba integrált módon is megkapható, így kényelmesen tudjuk a tablettel együtt szállítani.
Összefoglaló
Nincs királyi út, nincs egy tablet, ami minden célnak megfelel, ha van is, akkor az ára miatt nem alkalmas mindenki számára. Amikor tabletet vásárolunk, vegyük figyelembe a fent felsoroltakat, s a legkisebb kompromisszum fele érdemes elmozdulni, hogy a frissen vásárolt eszköz még évekig a gyermekünk segédeszköze lehessen.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.