2023 szeptemberében lesz egy éve, hogy Szlovákiában megkezdődött az elsőféklámpa valós forgalomban történő tesztelése. Országszerte olyan járművekre lehetnek figyelmesek az emberek, amelyek világossá teszik a környezetük számára, ha a sofőr a fékre lépett. Ez a biztonsági funkció az Európai Gazdasági Szenátusban is az egyik legfontosabb témává vált, ahol egy szlovák, Daniel Bercel az alelnöki tisztséget tölti be.
Még a legnagyobb autógyárak is bólogatnak a szlovák találmányra
Az Európai Gazdasági Szenátus mondhatni a politika és az üzleti élet ötvözete. A szenátusban mindig egy adott szegmens vezető vállalatai képviseltetik magukat. Összesen akár négyszáz szenátor is lehet, akik rendszeresen megvitatják például az európai politikával kapcsolatos politikai vagy jogszabályi változásokat. "Elmondhatom, hogy az elsőféklámpa gyakori téma a szenátusban. Szlovák nemzetiségűként büszkeséggel tölt el, hogy ez a biztonsági elem éppen Szlovákiából származik" – árulta el Daniel Bercel, az Európai Gazdasági Szenátus alelnöke.
A szenátusban különböző ágazatokból származó, sokszínű és kiemelkedő vállalatok képviseltetik magukat. "Az Európai Gazdasági Szenátus tagjai között nagy autógyárak is vannak. Ők pozitívan fogadták az indítványozást, és az elsőféklámpát nagyszerű ötletnek tartják" – árulta el Daniel Bercel. Továbbá hozzáteszi, hogy nemcsak a nagy autógyárak fogadják pozitívan ezt a biztonsági funkciót, hiszen az elsőféklámpa Európa szerte egyre népszerűbb. "Svájc és a Cseh Köztársaság is érdeklődést tanúsított az elsőféklámpa projekt iránt" – mondta az alelnök. Olaszország után a zöld fénycsík más külföldi országokban is megjelent.
Daniel Bercel elsőként 2018-ban találkozott az elsőféklámpa projekttel, és mivel nagyszerű ötletnek találta, személyesen közölte az újító, Ľubomir Marjak ötletét a szenátussal. "Az első naptól kezdve támogatni kezdtük ezt a projektet" – emlékezett vissza. Az Európai Unió ajánlást tett a zöldlámpa kipróbálására. A tesztet először a berlini repülőtéren zárt forgalomban végezték el, tavaly szeptemberben pedig már Szlovákiában is tesztelték valós forgalomban.
Az elsőféklámpa egyértelműen megfelel az egész Európára kiterjedő Zéró Víziónak, amely azt a célt tűzte ki, hogy a közlekedési balesetek számát ideális esetben nullára csökkentse. Az elmúlt években ezért számos biztonsági elemet építettek be a járművekbe - nemcsak a személygépkocsik felszereltségébe - azzal a céllal, hogy csökkentsék a közúti balesetek számát. "Az elsőféklámpa egy kiváló projekt az életmentés szempontjából, továbbá gazdasági hatása is van, nem utolsó sorban hatással van az akadálymentes forgalom növelésére. Az elektromobilitás szempontjából is fontos, hiszen, ez esetben nem halljuk az autót, így a zöldlámpa segítségével tudhatjuk, hogy mikor fékez" – magyarázta az Európai Gazdasági Szenátus alelnöke. Végül hozzátette, ő személy szerint úgy gondolja, hogy az elsőféklámpának minden járművön kötelező felszerelésnek kellene lennie.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.