Hogyan ismerjük fel a kártékony weboldalakat?

weboldal

Mióta az internethasználat a mindennapok szerves részévé vált, egyre több személyes adatot adunk meg és tárolunk a számítógépünkön. Ennek szomorú következménye, hogy az adathalászok és a hackerek számos módszert dolgoztak ki legérzékenyebb információink megszerzésére, – így a kártékony weboldalak és a fenyegetést jelentő szoftverek száma az elmúlt években jelentős mértékben megnövekedett.

Ahhoz, hogy magunkat és az adatainkat is kellőképp meg tudjuk védeni, fontos, hogy tisztában legyünk az ártalmas webhelyek árulkodó jeleivel. Hogyan ismerhetjük fel őket? Mit kell szem előtt tartani? Cikkünkben minden hasznos választ megtalálsz.

A kártékony webhely 3 árulkodó jele

Ahhoz, hogy szerencsésen meg tudjuk őrizni adataink biztonságát, elsősorban meg kell ismernünk a veszélyes weboldalak árulkodó jeleit. A teljesség igénye nélkül ilyen lehet a gyanús URL-cím, a rossz nyelvhelyesség, a hiányzó kapcsolati vagy jogi információ. a ezeket és az ehhez hasonló információkat kapásból leellenőrizzük, máris egy lépéssel a rosszakaróink előtt járunk.

1. Közel azonos, de a szokványostól eltérő URL-cím

Az első intő jelet általában az URL-cím tartalmazza. Ha a weboldal linkjében helyesírási hiba, elírás, szokatlan írásjel vagy hosszú és zavaros szöveg található, azonnal gyanúra adhat okot. (Ez akkor is igaz, ha a link elején egyébként legitim cégnév található.)

A tömörített URL-címek kapcsán dupla figyelmességre van szükség: ebben az esetben célszerű a kurzort a linkre irányítani, mert így a teljes webcím láthatóvá válik, anélkül, hogy lekattintanánk. Ugyanezt a módszert érdemes alkalmazni akkor is, amikor egy látszólag hiteles pénzügyi intézettől vagy más internetes szolgáltatótól e-mailen keresztül például jelszóváltoztatási kérelem érkezik.

Mivel a mai adathalászoknak ez az egyik legfőbb támadási eszközük, ezért ilyenkor különösen résen kell lenni. Ha a teljesítéshez kapcsolódó linkben csak egyetlen furcsaságot is találsz, a teljes biztonság érdekében inkább személyesen keresd fel az érintett bankot vagy céget, és hivatalosan is győződj meg a kérelem relevanciájáról!

2. Az SSL-tanúsítvány hiánya

Az érzékeny információkat kezelő, hiteles oldalak titkosítási protokollt használnak, amit az URL-ben általában egy lakat formájú ikon és a “https:” jelez. Röviden mindkettő jel azt jelenti, hogy az oldal biztonságosan látogatható, mert SSL-tanúsítvánnyal (=Secure Sockets Layer) rendelkezik. Az URL-cím megvizsgálásakor tehát érdemes erre a két apróságra összpontosítani, főleg amikor online vásárláshoz adod meg az adataidat.

3. Erőszakosan felugró ablakok

A kártékony weboldalak egyik szembetűnő sajátossága, hogy kifejezetten agresszívan és erőszakosan próbálnak rávenni például egy alkalmazás letöltésére, frissítésére vagy az adataid kitöltésére. A felhívások sokszor ijesztő információkat tartalmaznak, például hogy vírus fertőzte meg a gépedet, ezért rögtön cselekedned kell. Persze, ennek az ellenkezője is gyakori, amikor az ezredik látogatója vagy egy oldalnak, ezért szeretnének megajándékozni.

Ezek a trükkök gyakorlatilag egyidősek az internettel, úgyhogy semmiképp nem szabad bedőlni nekik! Amikor egy ilyen pop-up (felugró) ablakkal szembesülsz, inkább zárd be a böngészőt, és a saját víruskereső programod segítségével ellenőrizd a számítógéped állapotát! Nagy eséllyel semmilyen problémát nem találsz majd.

Mit tegyek, ha ártalmas weboldalra tévedtem?

Ha kártékony weboldalra tévedtél, de közben rá is ismertél, a legfontosabb, hogy mielőbb cselekedj és minimalizáld az esetlegesen felmerülő kellemetlenségek kockázatát.

Például:

  1. Azonnal zárd be a weboldalt: ne kattints semmilyen gombra, linkre vagy letöltési lehetőségre!
  2. Frissítsd a böngésződet, majd futtass egy teljes vírus ellenőrzést.
  3. Ha bejelentkeztél az oldalra és biztonsági információkat is megadtál, azon nyomban változtasd meg őket!

Az ördög a részletekben rejlik – netezz körültekintően!

A problémát okozó weboldalak és szoftverek kiszűrését mindig kezdd az alapoknál! Az adataid védelme érdekében nézd végig a nüansznyi eltérésnek tűnő apróságokat, és kattintás nélkül ellenőrizd a weboldalra mutató linkeket! Szerencsére ma már nem egy olyan tartalomszűrő szoftver létezik, amely képes felismerni és blokkolni a veszélyes webhelyeket és -címeket. Emellett a keresőmotorok biztonsági figyelmeztetéseit is érdemes szem előtt tartanod, mert sokszor azok is időben jelzik, ha potenciálisan káros oldalra tévedtél.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?