A forró nyári napok kicsiket és nagyokat egyaránt megviselnek. A hőségben az újszülöttekre és csecsemőkre más szabályok vonatkoznak, mint a gyerekekre. Az újdonsült szülők cikkünkből megtudhatják, hogyan ügyeljenek a megfelelő folyadékbevitelre, mit tehetnek a pelenkakiütés ellen, vagy hogyan előzzék meg a túlmelegedést. Azt is megtanulhatják, hogyan nyújtsanak elsősegélyt túlmelegedés esetén.
Hogyan gondoskodjunk megfelelően a gyermekünkről nyáron, hogy elkerüljük a hőgutát és a pelenkakiütést?
A szoptatott csecsemőnek 6 hónapos koráig az anyatejen kívül nincs szüksége más folyadékra, még a legmelegebb időszakban sem. Az anyatej elegendő vizet és pótolhatatlan tápanyagokat, például vitaminokat, ásványi anyagokat, antitesteket és cukrokat tartalmaz. Az anyatej más folyadékkal való helyettesítése nem tesz jót a csecsemőnek, mivel megfoszthatja ezektől a fejlődéshez és növekedéshez fontos anyagoktól. Magára a szoptatásra is kockázatot jelent. Az anyatej ugyanis a mell kiürülésekor képződik, így a tejtermelés csökkenhet, ami úgynevezett sztrájkhoz vezethet – a baba nyugtalan, elhúzódik a melltől, öklével csapkodja vagy rángatja a mellbimbót. A szoptatás másik kockázata a cumisüveg. A cumisüvegből ivó csecsemők más arcizmokat használnak, mint szoptatáskor, és ez problémákat okozhat a mellből való szopásnál. A baba kicsi szájat nyit, harapdálni kezd, vagy erősen szorít, ami viszont sebesedést, fájó mellbimbót és egyéb problémákat okoz.
Az ivás elengedhetetlen
A kizárólagos szoptatás időszakának végeztével a baba megtanul új ételeket enni. Ezek mellé elkezdünk vizet vagy babateát adni, de a szoptatás intenzitását változatlan szinten tartjuk. A babáknak időre van szükségük ahhoz, hogy megtanuljanak pohárból inni, ráadásul kis mennyiségekkel kezdik, amelyek nem fedezik a napi vízszükségletüket, melynek bevitele nyáron nagyon fontos. Nagyobb babák esetében, akik már tudnak vizet kérni mutogatással vagy szóban, hagyjuk a poharat az asztalon, így továbbra is van lehetőségük mutatni, kérni és inni, de mi magunk is kínálhatunk neki vizet. Az anyatejet nyáron is kínáljuk a gyermeknek. Egy kiadós szoptatással sokkal több folyadékhoz juthat, mint más módokon. A szoptatás azonban nem csak evés vagy ivás. Ereje a nyugtatásban, az altatásban, a fájdalomcsillapításban, valamint az anya és a baba közötti testi kontaktusban is rejlik.
Kerülje a pelenkakiütést
A pelenkakiütések – pelenkadermatitisz – nyáron sokkal gyakrabban fordul elő, a gyermekek a vékonyabb bőr és az éretlen immunrendszer miatt fogékonyabbak rá. A megelőzés nagyon fontos, hogy elkerüljük az akár néhány hétig is eltartó kellemetlen következményeket.
Néhány alapelv a pelenkakiütés ellen:
Használjon jó minőségű pelenkát, hogy biztosítsa a levegő áramlását a bőrhöz.
- Gyakrabban cseréljen pelenkát.
- A pelenkák méretét igazítsa a babához, hogy ne legyenek túl szorosak.
- Tartsa a bőrt szárazon és tisztán.
- Minden pelenkázáskor kenje be a babát megfelelő védőkrémmel.
- A ruházatot igazítsa a külső hőmérséklethez, hogy a baba ne izzadjon.
Pelenkázáskor a feneket jól meg kell tisztítani a vizelettől és a széklettől, és hagyni kell, hogy egy ideig szabadon száradjon. Kerülje az alkohol- és parfümtartalmú nedves törlőkendők használatát. Utána dörzsölje be védőkrémmel. Vörösség esetén válasszon szárító hatású pasztát, és ne használjon olajos krémeket. A púder nem alkalmas irritált és nedves bőrre.
A pelenkadermatitisz a bőr gyulladása, amelyet a pelenkaviselés okoz. A bőrön vörös, néha nedvedző foltok formájában figyelhető meg. Leggyakrabban a fenéken fordulnak elő W alakban, a bőr-pelenka érintkezésénél. A gyulladást súlyosbítja a Candida albicans élesztőgombával való fertőzés. Célszerű dexpanthenol tartalmú kenőcsöket, halolajos pasztát, cinkoxidos pasztát vagy ichthamol pasztát használni. Ha a gyulladást az általánosan kapható készítményekkel nem lehet enyhíteni, akkor használjuk az élesztőgomba-fertőzésre alkalmas klotrimazol hatóanyagot. A gyógyszer megfelelő kiválasztása, alkalmazása és adagolása a kezelés sikerének fontos tényezője. Ezért kérje ki orvosa vagy gyógyszerésze tanácsát. A nyár előnye, hogy a gyerekek akár pelenka nélkül is szaladgálhatnak a meleg és száraz környezetben, így csökkentve a pelenkakiütés kockázatát.
Mit tegyünk hőguta és túlmelegedés esetén
A túlmelegedés és a hőguta káros hatásai a hasnyálmirigy kivételével minden szervet érinthetnek. A túlmelegedés olyan akut állapot, amelyet szélsőséges külső körülmények vagy a szervezet fokozott hőtermelése okoz. A hőguta akkor következik be, amikor a hőszabályozás, a létfontosságú szervek és a központi idegrendszer kezd összeomlani. Különösen érzékenyek az újszülöttek és az 1 év alatti csecsemők, akiknek még nincsenek jól fejlett hőszabályozó mechanizmusaik. Túlmelegedés esetén fáradtságot, gyengeséget, fej- és izomfájdalmat, szédülést, hányingert vagy hányást figyelhetünk meg. Emellett a hőgutát ájulás, hallucinációk, zavartság vagy tájékozódási zavar is jellemzi.
A túlmelegedés azonban megelőzhető. Ha gyermekével a szabadban tartózkodik, mindenképpen adjon rá valamilyen fejfedőt. Ruházat tekintetében könnyű, légáteresztő és világos színű ruházat ajánlott. Gondoskodjon elegendő folyadékbevitelről, kerülje a hideg italokat. A gyermekek meleg napokon ne tartózkodjanak forró környezetben, például szaunában, sátorban vagy autóban. Az is fontos, hogy meleg időben korlátozza a gyermek mozgását, és figyelje a környezet hőmérsékletét. A napi többszöri zuhanyzás langyos vízzel szintén segít.
Megfelelő elsősegélynyújtás:
- Vigye a gyermeket hűvös környezetbe.
- Hűtse le a testfelületet langyos (nem hideg) vízzel és frissítse fel.
- Fokozatosan pótolja a folyadékot, ásványvíz is alkalmas.
- Figyelje az eszméletét és a légzését.
- Emelkedett testhőmérséklet és tudatzavar esetén, ha a tünetek az elsősegélynyújtás megkezdésétől számított 30 percen belül nem enyhülnek, hívjon mentőt.
Ajánlott termékek
DR.MAX BEBELO DIAPERS 2 MINI 3–6 KG, 36 DB
Ezek a pelenkák tökéletesen alkalmazkodnak a baba testéhez, rugalmas mozgást és kényelmet biztosítanak viselés közben. Akár 12 órás szivárgásvédelmet biztosítanak puha, selymes felületükkel. Méretek újszülöttektől a 20 kg-os babáknak való pelenkanadrágig.
DR.MAX BEBELO NAPPY OINTMENT, 125 ML
A magas dexpanthenol- és glicerintartalmú kenőcs puhítja a bőrt és megelőzi kiszáradását. Születéstől kezdve alkalmas a gyermekek számára. Gondoskodik a kicserepesedett és száraz bőrről vagy a szoptatós anyák mellének bőréről.
DR.MAX BEBELO WET WIPES, 80 DB
Gyengéd nedves törlőkendő az érzékeny bababőr tisztaságáért. A pH-semleges formula tiszteletben tartja a bőr természetes védőrétegét, és megakadályozza a babák bőrének kiszáradását és irritációját. A törlőkendők alkoholmentesek, 100%-ban lebomló puha viszkózból készülnek.
Szerző: PharmDr. Lívia Peštová gyógyszerész, Dr. Max gyógyszertár Varannó (Vranov nad Topľou)
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.