„Amióta cukorbeteg vagyok, gyakran hallom a szacharidegység kifejezést. Nem vagyok benne biztos, hogy helyesen értem-e. El tudná magyarázni részletesebben az értelmét?”
Hallott már a szénhidrátegységről? És találkozott már a hidegterápiával? Kérdések és válaszok. A Dôvera tanácsadó rovata – 10. rész
Válaszol: Adriana Ščepániková gyógyszerész, a DôveraPomáha diabetikom program munkatársa
A szénhidrátegység egy olyan fogalom, amely egy olyan élelmiszer-mennyiséget jelöl, amely 10 gramm szénhidrátot – cukrot – tartalmaz.
Ez az adag például egy lapos evőkanál kristálycukornak felel meg. Egy szénhidrátegység képes akár 2 mmol/l-rel is megemelni a vércukorszintet (glikémiát). Minden ételt át lehet számítani szénhidrátegységekre. Az azonos mennyiségű szénhidrátok egymással felcserélhetők, anélkül hogy a glikémia lényegesen változna. Rendkívül hasznosak a szénhidrátcsere-táblázatok, amelyek segítenek az átszámításban, és megmutatják, hogy egy szénhidrátegységnek megfelelő élelmiszerből mennyit kell elfogyasztani. Ezek az interneten is elérhetők.
A szénhidrátegységekre lebontott étrendterv minden cukorbeteg számára egyénre szabott, ezért azt a diabetológus orvos határozza meg. Az orvossal való egyeztetés után az étrend személyes szokásokhoz és szükségletekhez igazítható. Ha a cukorbeteg megtanulja kiszámítani a tányérján lévő szénhidrátok mennyiségét, kordában tarthatja a vércukoszintjét, és elkerülheti a későbbi egészségügyi szövődményeket.
„16 éves lányommal nehéz kommunikálni, gyakran nem tudunk konfliktus nélkül beszélni egymással. A lányom minden kérésemhez megjegyzéseket fűz, nem hajlandó segíteni a házimunkában. Az iskolai kötelességeit sem úgy teljesíti, ahogyan azt elképzelném. Úgy gondolom, hogy nincsenek túlzó elvárásaim vele szemben. Mit tehetnék másképp?”
Válaszol: Dr. Andrea Fejová pszichoterapeuta, Hedepy
Úgy tűnik, a lányával jó kapcsolatra törekszik. Elsősorban arra szeretném buzdítani, hogy az egész helyzetet először „szülői” szemmel, majd pedig a „gyerek-serdülő” szemével nézze. Miben különbözik az ő véleménye az önétől? Néha segíthet, ha nemcsak a tartalmat, hanem azt is megvizsgáljuk, hogyan kommunikálunk a gyermekekkel. Különösen a tinédzserek érzékenyebbek arra, hogy a szülők hogyan fejezik ki a kéréseiket. Akár apró változtatások is jelentős eredményeket hozhatnak, például a hangszín, az időzítés és a kommunikáció helye vagy a kérés megfogalmazása. Érdemes elgondolkodni azon is, mikor sikerül jól kommunikálniuk a lányával. Mi történik akkor másként? Bízom benne, hogy a felvetett kérdéseken való elmélkedés új lehetőségeket nyit a kommunikáció javítására.
Edzés hidegben? Az influenza elleni védekezés szórakoztató is lehet
Tájékoztat: Matej Štepiansky, a Dôvera egészségbiztosító szóvivője
Az influenzaszezon ismét itt van. Az egészségét nemcsak oltással, hanem például hidegterápiával is erősítheti. Nem tudja, hogyan kezdje? Eláruljuk a lekar.sk honlapon.
A hidegterápia olyan, mint egy edzés az erek számára. Rendszeres hidegterápiával nemcsak az időjárás-ingadozásokkal szembeni ellenálló képessége nő, hanem pozitív változások indulnak el a szervezetében is. Nem csak arról van szó, hogy kitisztítsuk a fejünket, csökkentsük a stresszt és a feszültséget. Az edzés bizonyítottan javítja az erek rugalmasságát, növeli a vérkeringést, csökkenti a vérnyomást és égeti a „rossz” zsírokat.
Most van a megfelelő idő a hidegterápia elkezdésére. Ha az egészségi állapota nincs teljesen rendben, és vonzónak találja ezt az új tevékenységet, először forduljon orvosához. Ő megítéli, hogy ön alkalmas-e erre vagy sem.
A hidegterápia ugyan megvédhet a magas vérnyomás kialakulásától, de például szív- és érrendszeri betegségekben szenvedőknek nem ajánlott.
Ha többet szeretne megtudni a hidegterápiáról, kattintson a lekar.sk honlapra. A hírlevélre való feliratkozás után elküldjük önnek a teljes videóútmutatót, hogyan kezdje el az edzést. (pr-ki)
A véradót a tél sem riasztja el
Kevesebb mozgás, több nehéz étel. Ezt még influenza, esetleg hóbaleset tetézheti. Mire kell ügyelnie annak, aki télen is szeretne vért adni? Vérre mindig szükség van, főleg a krónikus betegeknek, a műtét és baleset, továbbá a nehéz szülés után lévő nőknek. Fogadja meg alábbi tanácsainkat, hogy télen is egészséges maradjon.
1. Számolja a kalóriákat (a poharakat is)
A nagyobb kalóriabevitel és a több zsíros étel nyomot hagy az érfalakon, az alkohol pedig a májteszt eredményeit rontja. A vér-adó számára mindkettő veszélyes lehet. Ügyeljünk a normális kalóriabevitelre, ugyanis a vér magas zsírtartalma csökkenti az újonnan termelődött vér minőségét. A rossz májtesztek miatt az ember 6 hónapra is lekerülhet a véradók listájáról.
2. Pótolni kell a C- és B-vitamint
A mi földrajzi szélességünkön a friss zöldség és gyümölcs télen gondot jelenthet, ami megmutatkozhat a C- és B-vitamin, valamint a folsav szintjén. A rendszeres véradóknak, főleg a nőknek oda kell figyelniük az étkezésre. Ajánlatos mandulát, diót, napraforgómagot enni, és persze mindenféle zöldséget. A friss zöldséget „helyettesítheti” a savanyú káposzta, a kínai káposzta és a cékla.
3. Kerülje el az influenzát
A hideg hónapokban sokan kapják el az influenzát. Nem biztos, hogy igazi influenzáról van szó. Elég egy megfázás, vírusos betegség vagy a még mindig aktuális Covid-19. A vírusok nemcsak cseppfertőzéssel, hanem vérrel és vérkészítményekkel is terjednek. A gyenge immunrendszerű beteg számára az ilyen vírus halálos lehet. Tehát ha enyhe náthát, torok- és ízületi fájdalmat, fáradtságot érez, ne adjon vért. A véradás előtt legalább 14 napig teljesen egészségesnek kellene lennie.
4. Télisport-sérülések
Télen a mozgás nemegyszer végződik balesettel. Mit jelent ez a véradónak? Ha megütötte magát, kisebb véraláfutás, duzzanat keletkezett a testén, még adhat vért. Ám ha nyílt sebe van, amit be kell varrni, a véradással a teljes gyógyulásig, legalább egy hónapig várni kell. Ha műtétre is szükség van, fél évig nem adhat vért. Műtétet nem igénylő csonttörés után a teljes gyógyulásig várni kell a véradással.
Az én vércsoportom
Szeret jótékonykodni és véradással segítené azokat, akiknek élete az önkéntes véradók készségétől függ? Csatlakozzon az Instagramon és a Facebookon a Moja krvná skupina projekthez. A www.mojakrvnakupina.sk honlapon részletes információt talál a véradás feltételeiről, a véradók pedig hasznos tanácsokat olvashatnak. (pr-ki)
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.